Bibaleze.si

10 nasvetov, kako biti dober mož, ko se rodi otrok

N. K.

Očkov kotiček

3
21. 01. 2020 08.05

Če ste pravkar postali oče, vam bodo ti nasveti prišli prav. Pomembno je, da ste partnerici v oporo, da tudi vi kdaj pa kdaj poskrbite za dojenčka, da si vzamete čas za starejše otroke. Bodite prisotni tako čustveno kot fizično.

Očetovstvo

Sarah Zimmerman je v kolumni za portal Mom.me navedla 10 nasvetov za može, kako biti najboljši oče in tudi partner. Izpostavila je, da se bo z upoštevanjem teh pravil, vaša partnerica počutila spoštovano, ljubljeno in preskrbljeno. In to je mogoče tudi recept, da bo v prihodnje želela še enkrat skozi to obdobje.

1. Ne vedite se kot mevža

Bodite pogumni kot ona. Lahko vas je strah in lahko se vam gnusi kaj toliko, kolikor se osebi, ki je rodila. Vse je novo in zastrašujoče za oba, skupaj sta v vseh neverjetnih, prekrasnih, težkih in čudežnih trenutkih. Predlaga, da ste s partnerico v vsem, pomagajte ji.

2. Bodite fizično prisotni

Žena vam bo povedala, kje bodite med porodom in tam tudi bodite. Nudite ji oporo in tolažbo. Ne pritožujte se. Če ste lačni, vedite, da je tudi ona. Morate na stranišče? Bi imeli raje kateter? Dolgčas vam je? Utrujeni ste? Ostanite tam, kjer ste. Ona nima druge izbire, tudi vi je ne bi smeli imeti. Po porodu se bo počutila kot balon, ki je spustil na soncu. Če je imela carski rez, se bo počutila, kot bi jo povozil avtobus. Ne glede na to, rabila bo vašo pomoč pri okrevanju po porodu, v porodnišnici in doma. Sarah prosi, da ste z njo in ji pomagate.

3. Bodite čustveno prisotni

Bodite obzirni, pokažite ji, da imata enake cilje. Povsem običajno je, da mame novorojenčkov niso sigurne in se počutijo odgovorne za ves svet, zato ji pokažite, da v tem ni sama. Ne dovolite, da se počuti slabo. Če mislite, da kritizira vaš trud, ne obupajte. Poskušajte razumeti, kaj vse je doživela, pokažite, da vam je mar. Svoj ego imejte pod kontrolo. Pomagajte ji.

Bodite prisotni.
Bodite prisotni.FOTO: Shutterstock

4. Predvidite, kaj potrebuje

Po porodu bo povsem izčrpana, ampak bo gnala samo sebe, da bi naredila vse, kar je treba, razen če je ne prehitite v tem. Ponujati pomoč ni isto kot pomagati. Če je s sedežne na pol v snu vprašate ali po SMS-u: ''Draga, rabiš kaj?'', bo verjetno dejala: ''Ne, lahko sama.'' Ampak to ne pomeni, da bi to morala ona sama narediti. Pomagajte ji.

5. Poskrbite za ostale otroke

Starejši otroci ne izginejo, ko pride nov družinski član. Ko ste doma, prevzemite večino starševskih skrbi. Starejši otroci morajo biti vaša senca, medtem ko vaša žena skrbi zase in za novorojenčka. Greste po pošto? Naj gre hčerka tudi z vami. Greste v trgovino? Naj gre sin tudi z vami. Veste, kje je vaša senca? Morali bi vedeti. Pomagajte ji.

6. Ne pritožujte se zaradi neudobnosti

Postelje in stoli v bolnišnici so neudobni. Poiščite način, kako boste funkcionirali. Če se pritožujete, da vam je neudobno ali da ste utrujeni, jo silite, da skrbi za vas, a pravzaprav bi vso pozornost morala usmeriti nase in dojenčka. Pomagajte ji.

7. Bodite boljši partner in starš kot v humorističnih serijah

Ni nam samoumevno, kako se pripraviti na dojenčka in njen prihod v življenje ter zakon. A vseeno lahko prinese luč v vloge, ki ju imate. Na žalost se še vedno predpostavlja, da bi morala mama nositi največje breme, ker je enostavno in naravno, in da očetom primanjkuje instinkta za nego ter je bolje, da se drži ob strani, ker bo vse 'pokvaril'. Takšne predpostavke so napačne in nepravične. Pomagajta drug drugemu. Pomagajte ji.

Poskrbite za starejše otroke.
Poskrbite za starejše otroke.FOTO: Profimedia

8. Mamino mleko je sveto

Če imate čez materino mleko, ki ga je izčrpala ... če polijete eno kapljico ali ga pustite predolgo stati, da se ne more izkoristiti, vaša reakcija je lahko le, da se pokesate. Ubogi vi, če boste poskušali o tem razpravljati z njo ali se boste vedli, kot ga ne gre za pomembno zadevo. Dojiti in izčrpavati ni lahko, zato če ne boste tega spoštovali, ji ne bo prav. Pomagajte ji.

9. Poskrbite za njeno zdravje

Preden pride z dojenčkom domov, boste dobili natančna navodila. Pozorno poslušajte v porodnišnici. Če je treba poskrbeti za dojenčka, poskrbite, da bi se lahko vaša žena osredotočila. V redu je, da postavite kakšno vprašanje, potrudite se, da se ne boste šalili, ker vam bo neprijetno govoriti o ženskem spolovilu in podobnih stvareh. Vi boste skrbeli za ženo in dojenčka, zato poslušajte, še posebej poslušajte, ko bo govora o pomembnih zadevah, kot so znaki poporodne depresije. Tudi ne šalite se o tem, da je treba na spolne odnose počakati šest tednov po porodu. Ne morete kar tako hitro pozabiti, kaj je ženino telo naredilo za vašo družino. Pomagajte ji.

10. Še vedno cenite ženo in njeno telo

Njeno telo se bo spremenilo, veliko ali malo. Zapomnite si, kaj je naredila in kaj govori, glejte in se dotikajte njenega telesa s hvaležnostjo. Poslušajte jo, jo imejte radi, se smejte in jokajte z njo. Skupaj ste v tem, za to je bila potrebna velika požrtvovalnost z njene strani. Cenite to. Slavite to. Pomagajte ji.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863