Vzgojno delo v posameznem oddelku načrtujejo na temelju ciljev in usmeritev celotnega zavoda, konkretne skupine otrok, njihove starosti in zmožnostmi ter željami in hotenji staršev.
Da pa ostajamo na pravih nivojih, morajo starši upoštevati meje soodločanja, ki ne smejo posegati v strokovnost vrtca oz. določene vzgojiteljice. Enako morajo tudi zaposleni v vrtcu upoštevati zasebnost družine, predvsem njene vrednote, navade in običaje, versko prepričanje, svetovni nazor in drugo.

V vrtcu morajo starše informirati o njihovih pravicah in odgovornosti.
Starši imajo pravico postopno uvajati otroka v vrtec, pravico do sprotne izmenjave informacij o otroku in do razgovorov z vzgojiteljico, njeno pomočnico ali s svetovalno službo kadar je to potrebno. Osnovna pravica staršev je tudi, da so informirani o načrtu vzgojnega dela ter različnih dodatnih ponudbah vrtca.
Starši pa so dolžni spoštovati način vzgojnega dela, dnevni red in organizacijsko strukturo vrtca ter pravila, ki obstajajo na nivoju dela z otrokom in komunikacije s starši.

Iskanje meja med tem, o čemer odločajo starši in strokovno avtonomijo vrtca, je dolgotrajen in nikoli zaključen proces. Težko je postaviti strogo določene meje. Starši imajo lahko svoje zahteve in želje, vrtec pa mora imeti argumente stroke. Potrebno je veliko dogovarjanja in poslušanja, da se najde rešitev, sprejemljiva za obe strani.
Kako lahko starši konkretno sodelujete?
Vzgojiteljica in njena pomočnica na temelju osnovnih usmeritev zavoda pripravita osnutek letnega načrta dela, ki ga predstavita staršem na prvem roditeljskem sestanku. Starši lahko tvorno sodelujejo pri dopolnitvi ali spremembah programa. Predlagajo lahko svojo pomoč, novosti, ki v program še niso zajete, pa si jih želijo, ali pa dodatne aktivnosti, za katere menijo, da so smiselne in potrebne.
Tako lahko npr. ponudijo pomoč pri določeni dejavnosti, kot so izlet, daljši sprehod, prireditev za otroke ali lutkovna predstava. Starši lahko ponudijo obisk svojega doma, ogleda domače živali, pri večjih otrocih je zelo dobrodošla predstavitev poklica, peka piškotov, kruha, prikaz narodnega običaja …
Starši se lahko skupaj z vzgojiteljico dogovorijo, kako bodo otrokom pripravili rojstnodnevne zabave (ali lahko prinesejo tortice, naročijo pizzo, ali bodo tudi na praznovanjih sledili zdravemu načinu življenja). Na prvem sestanku se je modro dogovoriti tudi o praznovanju božiča in novega leta ter drugih večjih praznikov, o športnih dejavnostih, skupnih izletih, piknikih ...
Zelo je dobrodošlo, da starši prinesejo v vrtec material, ki ga doma ali v službi ne potrebujejo več – npr. papir za rezanje, barvanje in risanje, koščke blaga, škatlice, vrvice in drugo. Vse to bo prišlo v vrtcu še kako prav in bo pod spretnimi prstki malčkov na novo zaživelo.

Večina vzgojiteljic se želi na prvem sestanku dogovoriti o prinašanju igrač, dodatnih pleničk in perila. Pri večjih otrocih pa se lahko dogovorite o ponudbi dodatnih dejavnosti po rednem programu vrtca.
Starši na sestanku izberejo tudi svojega predstavnika, ki jih zastopa v svetu staršev.

Pri sprejemanju letnega načrta vzgojnega dela skupine lahko starši ponudijo svojo pomoč in povedo, česa si želijo, vzgojiteljica pa je dolžna njihovim željam prisluhniti in jih tvorno vnesti v svoj program dela, če za to obstajajo konkretne možnosti.
Seveda je nemogoče, da bodo dogovori ustrezali vsem, v večini pa je dobro, da so vsaj osnovni dogovori za vse enaki.
Močno priporočam, da prvega sestanka ne izpustite, češ: »Saj že vse vemo!« Pripravite vprašanja in svoje predloge!
Kaj pa izvedba?
Klasičnih oblik, kot je roditeljski sestanek, je med letom v vrtcu malo. Več je oblik dela, pri katerih starši aktivno sodelujejo skupaj s svojim otrokom. To so najrazličnejše delavnice, prireditve, nastopi, igralne urice in podobno. Kadar se želimo o svojem otroku pogovoriti bolj intimno, so nam na voljo pogovorne urice, ki jih vzgojiteljica razpiše posebej – o uri in dnevu se je moč dogovoriti že na prvem roditeljskem sestanku.
Nikakor ne smemo pozabiti na lepe obljube, ki smo jih bili pripravljeni dati na začetku! Sodelujmo, ker je to dobro za nas in našega otroka in je to način druženja, ki nas povezuje! Mnogokrat je vrtec vir prijateljskih vezi za naprej, tako med starši kot tudi med otroki in strokovnimi delavci vrtca. Omogoča nam druženje, kadar smo se nekam na novo priselili, naš otrok pa lahko najde trajne stike v tem okolju.
Vključite se tudi v programe, ki jih vrtec dodatno obljublja kot npr.: šola za starše, obisk lutkovnih predstav za otroka ali celo abonma, izletov za starše in otroke in drugih specifičnih oblik, ki jih lahko najdemo v posameznih vrtcih.
In kadar izbirate med več možnostmi – izberite vrtec! Morda njihova dejavnost ni tako široko odmevna in modna kot tisto, kar zasledimo v časopisju, reklamah ... je pa dejavnost, ki se tiče vas in vašega otroka ter vas polni in bogati.
Svoje mnenje in izkušnje lahko izrazite tudi na forumu.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV