S pomočjo neposrednega prenosa na spletnem portalu www.24ur.com boste lahko k dobremu namenu prispevali tudi gledalci. V klicnem centru bo namreč v uro in pol trajajočem koncertu 50 prostovoljcev pomagalo zbirati sredstva preko telefonskih klicev.

Osnovno poslanstvo fundacije Pustimo jim sanje, katere ustanovitelj je tudi predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk, je spodbujanje aktivnosti za preprečevanje in odpravljanje posledic nasilja nad otroki v družini, šolskem in lokalnem okolju, na območjih, kjer je ogrožen mir, v okoljih vojn in povsod tam, kjer je grobo kršeno otrokovo dostojanstvo ter so ogrožena življenja in zdravje otrok.
Pričarajmo nasmeh na žalostne obraze!
Letošnji program fundacije se osredotoča na dejavnost kriznih centrov po Sloveniji, ki so namenjeni zaščiti otrok, izpostavljenim družinskemu nasilju. To ima več oblik, v veliko primerih pa gre za izredno kruto psihično in fizično nasilje. Krizni center je namenjen otrokom in mladostnikom, ki se znajdejo v stiski, zaradi katere je potrebna takojšnja izločitev iz okolja, v katerem bivajo. Sprejema otroke in mladostnike, ki pridejo sami, in tiste, ki se na predlog centra za socialno delo ali drugih institucij odločijo za nastanitev. V Sloveniji deluje osem kriznih centrov za otroke in mladostnike, eden od teh sprejema otroke do 6. leta starosti, ostali pa od 6. do 18. leta starosti, izjemoma tudi mlajše polnoletne osebe.
Glavna projekta fundacije v letu 2010 sta sofinanciranje dveh novih kriznih centrov za otroke žrtve nasilja v Kopru in Novi Gorici ter nadaljevanje humanitarnega projekta rehabilitacije otrok, žrtev vojne, v Gazi. Fundacija bo večino zbranih sredstev (70 odstotkov) namenila za slovenski projekt kriznih centrov v Kopru in Novi Gorici.

Številni prostovoljci
Dolgoletna poročevalka z Bližnjega vzhoda Karmen Švegl je za Bibaleze.si o svojih stikih z otroki z območja Gaze, ki od rojstva ne poznajo drugega kot vojno, povedala:
V lanski vojni, ko je izraelska vojska več kot mesec dni skoraj brez premora napadala Gazo, so bili zagotovo največje žrtve otroci. V Gazi nimajo zaklonišč, stanovanja so majhna. Matere s težavo zadržujejo otroke v stanovanjih, tudi ko zunaj poka. Tako so, na primer, fantje igrali nogomet, medtem ko so izraelski tanki napadali begunsko taborišče Jabalija. Enega izmed njih je zadel del rakete in ostal je brez obeh nog in roke. Ne le, da je bil brez udov, ampak tudi brez ambicij in sleherne želje. Menda se sploh ni hotel več srečevati s prijatelji, kar je sicer za najstnika povsem normalno.

Prav presunljivo je, kako malo je treba, da nekomu podarimo »novo« življenje, novo priložnost, pa četudi v porušeni Gazi, na robu vojne in pomanjkanja.
Spominjam se tudi deklice, s prelepimi kodrčki, zgovorne, ki pa ni mogla nadzorovati gibov svojih nog. Ko so se v Gazi bili spopadi med konkurenčnima gibanjema – Hamasom in Fatahom – jo je v glavo zadela krogla. Čeprav so jo uspešno odstranili in deklici rešili življenje, je živčevje ostalo poškodovano. Kljub temu, da je bila deklica stara morda le štiri, pet let in res srčkana, je njen oče ves čas govoril: »Glejte, ne more prav hoditi, kako se bo poročila?! Take ne bo nihče poročil...« In res so invalidi v konzervativnih družbah, kakršna je v Gazi, manjvredni. Takega otroka se pogosto ne splača šolati, zdravi otroci se z njim ne družijo, povsem bistrega dekleta, ki šepa, ne bo nihče poročil ...
Tako je življenje v Gazi in še marsikje drugje, ampak tega se ne da spremeniti. Lahko pa seveda otrokom pomagamo drugače. Ne le, da jim pomagamo živeti s telesnimi hibami, ampak tudi tako, da si lažje najdejo prostor v družbi.
Marko Naberšnik (Petelinji zajtrk, Viktorji), režiser TV prenosa, o svojem sodelovanju pri projektu:
Z veseljem sodelujem pri projektu, saj je namen fundacije plemenit. Otroci so najbolj ranljiv del družbe, marsikje jih izrabljajo za politične ali ekonomske interese, zato je treba vedno znova opozarjati na njihove pravice in jim pomagati. Otroci so vedno iskreni, čista bitja, ki svojega položaja ne izrabljajo, kot to pogosto počnejo odrasli.
Preko telefonskih klicev bodo pomagali zbirati sredstva številni prostovoljci.
Voditeljica Saša Einsiedler:
Seveda bom pri dobrodelnem koncertu zraven, na telefonih bom sprejemala klice dobrih ljudi in tako pomagala zbirati prispevke. In ja, pomembno je, da se zavemo, da v vsej tej blaginji, ki nas obkroža, živijo ljudje, živijo otroci, ki komaj vedo, kaj je to ljubezen, kaj je to zaupanje, kaj je to sreča. Kako krivično!
Urednica in voditeljica Vizite v oddaji 24ur Alenka Mirt Iskra:
Vse več je pomoči potrebnih, med njimi pa so najbolj občutljiva skupina otroci, ki so v celoti odvisni od pomoči odraslih. Takšne akcije pobožajo srca tistih, ki lahko v njih sodelujemo in dejansko pomagajo tistim, ki to potrebujejo. Zato bom pri tem z veseljem in počaščena sodelovala. Otroci so tisti, ki v vsem razkošju pokažejo, kako smo skrbeli zanje...
Športni novinar na Pop TV Tomaž Klemenčič:
Pomoč je v današnji družbi ena od tistih stvari, ki se premalo poudarja. Čas, v katerem živimo je v vseh ozirih prežet s tekmovalnostjo, ki pa ob zmagovalcih producira tudi tiste, ki ostanejo v senci in na robu. Otroci so v tem pogledu najčistejši, a hkrati zelo ranljivi. Zato sem se v projekt vključil brez pomisleka, ker nuditi pomoč tistemu, ki jo potrebuje, je za vsakega zdravega in normalnega človeka moralna norma, ki je ne more in ne sme zavreči.

Vremenarka Alenka Reza Oldroyd:
Vsak otrok bi moral živeti srečno v objemu svojih najdražjih in se lepo razvijati v zdravih razmerah. Otroštvo je vendar najlepši del življenja in predstavlja temelj zdravega razvoja vsakega posameznika. Vsako nasilno dogajanje, tako telesno kot duševno, je nedopustno in ne morem razumeti, kakšen človek bi sploh lahko storil kaj hudega nekomu drugemu, kaj šele otroku. Žal pa vsak dan poslušamo zgodbe o nasilju, ki ga doživljajo nekateri, tudi v naši neposredni bližini. Zato podpiram vsak trud in prizadevanja, da se posledice grozljivih dejanj kar najbolj omilijo, če jih že ne moremo preprečiti.
Pomagajmo po svojih močeh!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV