Bibaleze.si

Olajšajte malčku prihod bratca ali sestrice

Ema Meden

Malček

0
25. 07. 2020 15.14

Prihod novega družinskega člana je za otroka praviloma šok. Kljub temu da se na to lahko skupaj pripravljate že vso nosečnost, si niti vi niti otrok ne morete predstavljati, kako bo dogodek spremenil vaše ustaljeno življenje.

Nosecnost

Starejšega otroka na prihod bratca ali sestrice lahko pripravite z zgodbami, knjigami, risankami, a vedite, da bo precej stvari zanj ostalo abstraktnih. Ne glede na otrokovo starost pa pazite, da ne bodo njegova pričakovanja prevelika.

Povejte mu, da bo dojenček nekaj tednov večinoma le spal in se hranil in da ga bo treba pogosto previjati. Lahko mu obljubite, da vam bo lahko pri teh opravilih pomagal. Nikar pa mu ne obljubljajte, da se bosta lahko z dojenčkom igrala ure in ure, saj bo otrok, ko bo ugotovil, da to ni res, razočaran. 

​​​​​​​
 

Starejšega otroka na prihod bratca ali sestrice lahko pripravite z zgodbami, knjigami, risankami.
Starejšega otroka na prihod bratca ali sestrice lahko pripravite z zgodbami, knjigami, risankami.FOTO: Shutterstock

Zagotovite starejšemu otroku pozornost

Starejši otrok bo po rojstvu bratca ali sestrice potreboval veliko pozornosti, da bo prebrodil prehodno obdobje. Ne le pozornosti staršev, pač pa tudi ostalih, ki si bodo hodili ogledovat novega družinskega člana. Poskrbite, da bodo vedno najprej ogovorili starejšega otroka, mu morda prinesli kako darilo. 

Malo težje pa postane, ko mama nenadoma ostane sama z obema – z novorojenčkom in z malčkom. Slednji bo verjetno največ stvari (oziroma pozornosti) potreboval ravno takrat, ko bo mama z novorojenčkom imela največ dela, na primer ko ga bo dojila ali hranila po steklenički. Malček bo skoraj zagotovo takrat lačen, žejen, tiščalo ga bo lulat in kakat in ob vsem tem bo potožil še, da mu je dolgčas. 

Predvidite otrokove nujne potrebe

Mama se na vse to lahko pripravi – za malčka lahko tako pripravi – da bo dosegel, če bo treba –, malico, pijačo, kahlico. Ko bo kaj od tega zahteval, mu pojasnite, da ste pomislili na njegove potrebe in mu tisto, kar želi, že zagotovili. 

Najtrši oreh pa bo zagotovo otrokov dolgčas, še posebej, če se bo novorojenček hranil dlje časa. Za nekaj minut lahko otroku ponudite knjigo, povejte mu zgodbico, pojta pesmice. Njegovo navdušenje bo trajalo dlje časa, če ga bo opazil tudi pri vas.

Zagotovite starejšemu otroku pozornost.
Zagotovite starejšemu otroku pozornost.FOTO: Shutterstock

Menjajte lokacije

Za daljše preganjanje dolgčasa pa potrebujete več domišljije in energije. Skrivanje igrač je vedno dobrodošlo. Otrok naj po stanovanju skrije igrače, vi pa mu obljubite (in obljubo tudi izpolnite), da boste po končanem hranjenju dojenčka otrokove igrače poiskali. Ko to počnete že dovolj pogosto, lahko otroka usmerjate … povejte mu, katero skrivališče ste zlahka odkrili in za katerega nikoli ne bi uganili, da se tam skriva igrača. Lahko pa igrače skrijete tudi vi in jih bo malček med hranjenjem dojenčka sam poiskal. 

Otroku pa bo čas, ko se ne boste mogli predati njemu, hitreje minil, če boste kdaj zamenjali prizorišče igranja – preselite se v spalnico, hodnik, kuhinjo, v skrajni sili tudi v kopalnico. Kopalna kad je lahko odlična podlaga za otrokove umetniške podvige, seveda ko je suha in ni spolzka. Otroku pripravite vodene barvice za slikanje, vi pa se namestite v bližini in ga nadzorujte. Po končanem delu boste to »igralno« površino zlahka očistili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863