
Seveda pa je pomembno, da se pomena zajtrka zavedamo skozi vse leto. Preberite si, zakaj je zajtrk tako pomemben, kako vpliva na počutje in kaj vse lahko postrežete vašim najmlajšim.
Zakaj moramo zajtrkovati?
Zajtrk je prvi in eden od petih obrokov, ki naj bi jih zaužili preko celega dneva. Dan se konča z večerjo, kar pomeni, da so naši želodci več kot deset ur samevali. Zato so zjutraj naše energetske zaloge na zelo nizki ravni, dvignemo pa jih z zaužitjem kombinacije polnovrednih, zdravih živil. Le tako si bomo zagotovili potrebno absorbirajo vitaminov, mineralov in prehranskih vlaknin, s čimer bomo vplivali na razpoloženje, fizične in psihične zmogljivosti, dolgoročno pa na nihanje telesne teže in zdravje.

Otroci naj ne gredo od doma brez zajtrka!
Otroci spijo še dlje kot odrasli, kar pomeni, da po nočnem počitku, ki lahko traja tudi dvanajst ur, nujno potrebujejo zajtrk. Najbolje bomo za njih poskrbeli, če jim bomo pripravili uravnotežen in polnovreden obrok. Nutricionisti pravijo, da mora zajtrk pokriti od 18 do 22 odstotkov celodnevnega energijskega vnosa, izpuščanje pa je pomemben razlog za razvoj debelosti, saj jutranje stradanje vodi v prenajedanje v ostalem delu dneva (enako velja za odrasle). Z dobrim zajtrkom bomo poskrbeli za njihovo lažjo zbranost in večjo aktivnost pri vseh obveznostih, ki jih čakajo v vrtcu ali šoli.
Kaj pravijo raziskave
Z vprašanji, zakaj je zajtrk najpomembnejši obrok v dnevu in kako vpliva na počutje in predvsem zdravje izpuščanje le-ga, se ukvarjajo mnoge univerze in zveze nutricionistov. V raziskavi Cognitive Drug Researcha je sodelovalo več kot 130 otrok z namenom, da bi dokazali pomen zajtrka. Izkazalo se je, da so otroci, ki redno zajtrkujejo, bolj zbrani, se lažje osredotočijo na dane naloge in jih tudi bolje opravijo. Spregledati ne gre niti mednarodne raziskave o debelosti, v kateri je sodelovalo 68.600 šoloobveznih otrok iz Hongkonga. Rezultati so bili zgovorni: otroci, stari 9 in 10 let, ki niso zajtrkovali, so v dveh letih pridobili več kilogramov kot ostali.
Kaj zajtrkovati?
Zajtrk naj bo sestavljen:
– iz ogljikovih hidratov: kosmiči, muesliji, žita, polnozrnat kruh;
– svežega sadja in zelenjave,
– jedi, bogatih z beljakovinami in kalcijem: mleko in mlečni izdelki.
Ideje za zdrav zajtrk
Naj se vam in vašemu malčku vsak dan v tednu začne z okusnim in zdravim zajtrkom. Ponujamo vam nekaj idej.
Ponedeljek: polnozrnate palačinke s sadno marmelado, kozarec mleka
Torek: polnozrnati kruh z rezino manj mastnega sira, rezina paradižnika in paprike, čaj
Sreda: rezina polnozrnatega toasta z marmelado, skuta s sadjem, kozarec mleka
Četrtek: skodelica polnozrnatih kosmičev z jogurtom iz posnetega mleka, sveže sezonsko sadje, skodelica mleka
Petek: ovsena kaša z rozinami, kozarec mleka
Sobota: umešano jajce, rezina polnozrnatega toasta, skodelica mleka, sveže sadje
Nedelja: mini polnozrnati sendvič, namazan s kremnim sirom, sveže sadje
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV