Pravljice so pomembne že od najzgodnejšega otroštva za razvoj osebnosti, čustev in moralnega čuta. Za vsako razvojno obdobje so primerne drugačne pravljice, ki se razlikujejo glede na obravnavano temo. Pravljice so ne samo domišljijska pripoved, ampak pogosto odsevajo družbo, v kateri živimo. Sooblikujejo otrokov vrednostni sistem in z njihovo pomočjo se bo otrok marsičesa naučil, zato izbirajte pravljice, ki v sebi nosijo pozitivna sporočila.
Otroci se poistovetijo z glavnim junakom
Alenka Lanz, družinska terapevtka: "Pravljice so polne simbolike: v njih navadno nastopa junak, s katerim se otroci hitro poistovetijo. Ta pravljični junak se v pravljici spoprijema s težavami, ki jih prinaša življenje, jih rešuje in premaguje. Pri tem doživlja kopico čustev, od bolečine, veselja, jeze, dobrote, strahu do poguma, zmagoslavja in še mnogo drugega. Otroci preko pravljičnega junaka iščejo rešitve, doživljajo čustva in premagujejo ovire, ki so junaku naložene."

Pravljic nikoli ne razlagamo
Družinska terapevtka pojasni, da otroci lahko eno in isto pravljico poslušajo znova in znova, saj imajo tako čas, da resnično razmišljajo o junaku in sporočilu. Alenka Lanz: "Pravljice predajajo sporočilo, da dobro na koncu vedno zmaga nad slabim, da lažem in slabim dejanjem sledi kazen, kot tudi nagrada za ves trud in dobra dela, ki jih junak naredi. Vse to v otroku prebuja podobe, ki se vtisnejo v njegovo notranjost in nagovarjajo otroka z vso modrostjo, ki jo nosijo v sebi. Pravzaprav v njem živijo in ga krepijo. Pravljic nikoli ne razlagamo, ampak samo pustimo, da se s svojo sporočilnostjo usedejo v otrokovo notranjost."

Risanke se ne morejo primerjati s pravljicami
Risanke niso enake pravljicam, pravi družinska terapevtka in nadaljuje: "V nobenem pogledu se pravljice ne morejo primerjati z gledanjem risank, saj se pogosto prizori menjajo prehitro, da bi otroka zares globinsko nagovorile." To ne pomeni, da nimajo nobene koristi za otroka, saj se otroci lahko ob risankah sprostijo, ampak otroku dajejo nekaj popolnoma drugega kot pravljice. Pravljice v nasprotju z risankami krepijo čustveno vez med starši in otrokom ter spodbujajo otrokovo domišljijo. "Pravljice v sebi nosijo čarobnost, skrivnostnost in čudežnost, zato je njihov pomen za vsakega otroka in odraslega drugačen, različen. Vsak si sporočila razlaga po svoje, in tako je edino prav."
"V pravljicah dobro vedno zmaga in pravičnost, dobrosrčnost in pogum so vedno nagrajeni, in to sporočilo starši predajajo otrokom vsakič, ko jim berejo pravljice," še pove terapevtka Alenka Lanz.
Zakaj torej ne bi svojemu otroku podarili skupnega časa v pravljičnem svetu, v katerem boste zagotovo uživali tudi sami. Še bolje, naj to postane eden najlepših ritualov pred spanjem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV