A pravila so nujno potrebna. Otrok se mora zavedati, da ima poleg svojih pravic v družini tudi dolžnosti, ki jih mora izpolnjevati. Toda kako otroka pripraviti do tega, da bo z veseljem pospravil svojo sobo? Da se enkrat za spremembo ne boste v jezi spotikali ob igrače, ampak ga boste namesto tega lahko pohvalili. Kako doseči, da bo otrok opravljal svoje delo brez prepiranja, negodovanja in izmikanja?

Za nasvet smo povprašali psihologinjo Petro Cankar, specialistko zakonske in družinske terapije.
"Pravila v družini so vsekakor zelo pomembna, saj dajejo določeno strukturo in varnost vsem članom, tudi otroku. Za otroka je gotovo veliko lažje, če ve, kako se mora vesti, kdaj se bo starš ujezil, kaj bo, če nečesa ne pospravi itd. Na ta način so stvari za vse veliko bolj predvidljive.
Starši se moramo zavedati, da so pravila dobra za otroka in da jih potrebuje. Bo pa otrok pravila veliko laže sprejel, če mu jih razložimo, se z njim o tem pogovorimo in potem, ko je večji, nekatera tudi skupaj oblikujemo.
Seveda pa ni dovolj, da pravila samo imamo, ampak jih moramo tudi upoštevati in se jasno dogovoriti, kaj sledi, če jih kdo ne upošteva. S tem damo otroku strukturo, ki jo bo potreboval tudi kasneje v življenju. Po eni strani zato, ker bo tako veliko bolj umirjen, odgovoren in samozavesten (brez pravil je namreč kaos, v katerem vlada zmeda in se lahko vedno samo iščeš), po drugi strani pa zato, ker se bo otrok tudi kasneje povsod srečeval s pravili, in če ne bo razumel njihovega pomena ter namena, bo imel stalne težave.
Zato moramo starši otroku približati pravila kot nekaj pozitivnega oz. mora otrok po potrebi to sam spoznati preko svojih posledic."

Namesto graje raje pohvalimo!
Ko bomo naslednjič spet vstopili v razmetano otroško sobo, se poskušajmo zadržati in namesto da izrečemo nam dobro znani stavek: "Spet je nered! Nikoli ne pospraviš! Poglej, v kakšnem stanju je tvoja soba!" mirno recimo otroku: "Zadnjič si tako lepo pospravil svojo sobo. Misliš, da bi ti spet uspelo?" Ali pa morda: "Tvoja soba je tako lepa, ko je pospravljena. Najbrž se v njej veliko bolje počutiš, ko je vse na svojem mestu!"
Čeprav smo jezni, ker otrok ne izpolnjuje svojih dolžnosti, se poskušajmo zadržati. Poiščimo v otroku njegove dobre strani in jih povejmo na glas. Vsak izmed nas, otrok pa sploh, rad sliši pohvalo in lepo besedo. In verjemite, lepa beseda dela čudeže! Zato ga pohvalite: "Tako lepo, kot znaš ti pospraviti sobo, je najbrž ne zna nihče. Prav ponosna sem nate!" In čakajte na otrokov odziv. Verjemite, želel si bo nove pohvale in zato se bo potrudil.
Naredite seznam
Ste vedeli, da napisana beseda dela čudeže? Poskusite!
Naredite seznam hišnih in šolskih opravil, ki jih mora vaš otrok izpolniti. Na list papirja v otrokovi prisotnosti napišite pravila. Z njimi se mora otrok strinjati.
Npr.: vsak dan pospravi svojo posteljo, otroška soba naj bo pospravljena do večerje, ob torkih in petkih pometanje stopnišča ... V seznam dolžnosti lahko vključite tudi spanje: med tednom je odhod v posteljo ob 20. uri, luč v otroški sobi ugasnemo ob 20. uri in 30 minut.
Seznam seveda prilagodite tako, da bo primeren za vas in vašega otroka. Pritrdite ga na vidno mesto in, kar je najbolj pomembno, nikar ne odstopajte od seznama. Dovolj je, da enkrat popustite in seznam bo izgubil svoj smisel. Ne skrbite, otroci imajo radi napisana pravila in z veseljem jih bodo izpolnjevali. Vi pa jih pri tem spodbujajte.
Nagradite opravljeno delo
Dobro opravljeno delo, lepo vedenje ali pa čitljivo napisana domača naloga so nekaj, za kar se bo vaš otrok potrudil. Nikar ne spreglejte njegovega truda. Zelo pomembno je, da otroka za opravljeno delo tudi pohvalite. S pohvalo sicer ni dobro pretiravati, le povejte mu, da ste ponosni nanj, da verjamete vanj, in ga stisnite k sebi.
Nič ne bo narobe, če boste otroka za vestno izpolnjevanje pravil in dolžnosti kdaj tudi nagradili. Morda za nagrado enkrat mesečno vsi skupaj obiščete bazen ali pa uživate na enodnevnem izletu v neznano.
Otrok je naše ogledalo
Ne pozabite, otrok je ogledalo staršev! Če boste vestno opravljali svoje delo, svoje dolžnosti, se bodo otroci od vas tega naučili. Če boste negodovali in boste slabe volje, ker morate očistiti kuhinjo, vas bo otrok posnemal. Če boste stvari odlagali na jutri, bo to počel tudi vaš otrok.
Pomembno je, da družina deluje kot celota. Starša morata biti soglasna, skupaj vzgajati otroke, jih znati pohvaliti in jim izkazovati ljubezen.
Svoje mnenje zapišite na forum.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV