Priseljevanje krepi tudi število prebivalcev v Estoniji, saj se je med letoma 2017 in 2018 v njo priselilo več kot 6.000 delovno sposobnih ljudi, manj pa jih je državo zapustilo.
Število prebivalstva na svetu narašča, do leta 2030 naj bi bilo 8,6 milijarde ljudi, večinoma to rast zaznavajo v državah, kot so Indija, Nigerija, Pakistan in Etiopija.
V večini držav imajo ženske manj otrok iz različnih vzrokov, recimo skrbi jih za okolje, ne vedo, kako bodo zmogle plačevati za varstvo otroka. Veliko vlogo pri odločanju za družino igra tudi enakopravnost. Po podatkih OECD je v določenih državah, kjer je možnost zaposlitve na delovnih mestih enakopravna za oba spola, značilno, da imajo pozitiven trend rodnosti. In takšna država je Švedska. Poročilo svetovnega gospodarskega foruma o globalni vrzeli med spoloma kaže, da je razlika med spoloma trenutno 68-odstotna. Stopnja nadomestitve prebivalstva – stopnja rodnosti, potrebna za vzdrževanje števila prebivalstva v družbi, je 2,1 otroka na žensko. Čeprav se stopnja rodnosti od države do države razlikuje, v svetovnem merilu upada.

V Evropi je bila stopnja rodnosti v letu 2017 1,59 rojstva na žensko. Če se bo ta trend nadaljeval, Evropska unija ne bo imela dovolj delavcev, da bi plačala svojo naraščajočo populacijo starejših ljudi.
Otroški dodatki
Več držav ponuja državne subvencije za načrtovanje družine, kot je zapisano na World Economic Forumu. Leta 2013 je občina Lestijärvi začela odpravljati lastno vrzel med prebivalstvom, saj je ženskam ponudila otroški dodatek v višini malo manj kot 10.000 evrov na otroka, izplačanih v desetih letih. Od takrat se je rodilo skoraj enkrat toliko dojenčkov v Lestijärvi – kar je pomemben napredek, saj je na Finskem najnižja stopnja rodnosti.
Francija porabi veliko več javnega denarja za družine kot katera koli druga država. Večja je družina, nižja je obdavčljiva stopnja dohodka. Poleg mesečnega dodatka za otroške dodatke in otroškega varstva, ki ga subvencionira država, Francija staršem dodeli približno 900 evrov za rojstvo otrok. Medtem ko francoska rodnost pada, ostaja največja v Evropi, v letu 2018 pa se je v Franciji rodilo 758.000 dojenčkov.
Medtem pa Estonija ne popušča pri svojih prizadevanjih za vzdrževanje natalitete. Država bo objavila dolgoročno strategijo za trajnostni razvoj svojega prebivalstva, ki jo je ministrica za prebivalstvo Riina Solman poimenovala kot najpomembnejše vprašanje Estonije.
Kako pa naše občine pomagajo družinam pri nas, si preberite v spodnjih vrsticah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV