Natančne statistike, koliko je v resnici neplodnih parov v Sloveniji, ni. Težave z zanositvijo pri nekaterih še vedno spremlja predznak tabuja, neuspeha, nesposobnosti, zato mnogo parov o tem ne govori. Ocenjuje pa se, da se s tem problemom sooča okoli 15 odstotkov parov.
Par, ki se trudi zanositi, gre skozi številne čustvene stiske, ki sčasoma le še naraščajo. Ko mesec za mesecem in leto za letom test nosečnosti še kar ne pokaže dveh črtic, začne to pošteno načenjati ne le njuno kakovost življenja, pač pa se morata soočiti tudi z odnosom. Velikokrat se zgodi, da se pojavijo prepiri, partnerja se lahko zapreta vase ali pretirano izpostavljata problematiko neplodnosti. Pogoste so tudi težave v spolnosti, ki lahko postane popolnoma avtomatizirana in brez vsakršnih čustev. Pravijo ji tudi 'spolnost po načrtu'. Kriza v nekaterih primerih postane tako velika, da se par začne soočati tudi z vprašanji o razhodu. A raziskave kažejo, da se partnerja v večini primerov ne razideta, saj ju težave z neplodnostjo sčasoma povežejo in utrdijo njun odnos.

Kako sta s partnerjem doživljala težave z zanositvijo, nam je zaupala tudi 35-letna Živa, danes mamica punčke Danaje. "Kar pet let je trajalo, da sva na testu nosečnosti zagledala plusek, to je bil najin najsrečnejši dan. A da sva prišla do tja, sva prebrodila toliko preprek, prejokala toliko solz, se kregala, soočala z neumesnimi vprašanji okolice ... ni bilo lahko," nam pove že v samem začetku. Z ustvarjanjem družine sta začela pri njenih 28 in njegovih 33 letih. "Leta so bila prava, oba sva imela redni službi, stanovanjski problem rešen, tako da vsa imela po najinem mnenju vse pogoje za otroke. Ko po nekaj mesecih poskušanja ni in ni šlo, sem začela postajati nestrpna. Mož me je miril, da bo že, da naj se pomirim ... Da bo zagotovo v roku enega leta. Pa ni bilo. Ni bilo niti v roku dveh, treh in štirih let," se spominja tistih časov. "Najbolj noro je to, ko prideš do preiskav in pregledov in ne ugotovijo nič, nobenih težav z zdravjem ali kaj podobnega. Enostavno se znajdeš v slepi ulici in začneš se spraševati, kaj je narobe s tabo. Potem te začne še okolica bombardirati z vprašanji o otrocih in postane še težje. Res sva si ga močno želela." Po letu dni intenzivnega dela na otroku se je neuspeh začel poznati na njunem odnosu. Pove, da so se začela pojavljati obtoževanja, nenehne kritike, tudi vprašanja o razhodu so bila. "Ko si v tistem navalu čustev, si tako na robu, da ne veš več, kaj naj. V tebi se odvrti vse, od žalosti, jeze, obupa, občutkov nevrednosti, nesposobnosti ... in včasih je samo ena beseda dovolj, da gre vse skupaj čez rob," strne svoje spomine. Odločila sta se, da problematiko izpostavita tudi pri svoji najožji družini, s čimer sta se želela zavarovati pred nenehnimi pritiski. "Na začetku so bili šokirani, zmedeni, a je bilo boljše, saj sva imela potem končno mir. To je vsaj malo pomagalo, da ni bilo več konstantnih pritiskov. Ko imaš s tem težave, doživljaš vprašanja o otrocih še bolj intenzivno."
Prilagoditev in sprijaznjenje ... nato pa čista sreča!
Sčasoma se je preoblikoval tudi njun odnos. "Po prvi krizi sva začela ugotavljati, da brez medsebojnega sodelovanja in pomoči ne bo šlo. Da sva skupaj v tem. Postala sva veliko bolj razumevajoča drug do drugega, več časa sva začela namenjati odnosu, prostemu času ... začela sva živeti bolj zdravo." Naredila sta vse, kar je bilo v njuni moči, da uspeta s 'projektom otrok', kot sta ga poimenovala. "In potem se sčasoma sprostiš ... Spoznaš, da te 'sekiranje' ne pripelje nikamor. Počasi se že sprijazniš, da mogoče pa ne bo uspelo nikoli ... In potem se končno zgodi! Ne znam opisati veselja, ki sva ga doživela ob pozitivnem testu. Presrečna sva bila!"
Na vprašanje, kaj svetuje vsem parom, ki se soočajo s težavami z zanositvijo, pravi, da je najbolj bistvena osredotočenost nase. "Čim manj se obremenjujte z okolico, osredotočite se na odnos. Če bi šla še enkrat skozi to, se ne bi toliko ukvarjala z zunanjimi pritiski. Najbolj pomembna sta vidva. Delajte na tem. Vidva sta si največja podpora, najbolje poznata drug drugega in to, s čimer se soočata. To je najbolj pomembno." Sogovornica še danes ne ve, kaj se je zgodilo, a meni, da se je zgodilo, ko jima je bilo pač namenjeno. "Ko zdaj gledam nazaj, se mi zdi, da je otrok prišel v najbolj pravem trenutku."

Ključni partnerski nasveti pri težavah z zanositvijo:
- ne obtožujta se, temveč sodelujta;
- pomembni so odprta komunikacija in pogovori o čustvenem doživljanju,
- bodita drug drugemu močna opora,
- sprostita se, saj napetost in stres na možnost zanositve delujeta zaviralno,
- oblikujta zdrav življenjski slog.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV