
Bodite previdni!
Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa opozarja na varnost pešcev, še posebej v zimskem času, ko so noči daljše in je vidljivost na in ob cesti slabša. Pešce opozarjajo, naj bodo vidni, ker so najbolj ranljivi '' … in nimajo nekega dodatnega oklepa ali nekih dodatnih pasivnih sredstev, ki bi težo samih posledic ob morebitnem trku zmanjševale. Zato so zelo ogroženi, če pride do prometne nesreče s pešcem, in velika je verjetnost, da pride do hujših posledic,'' razlaga Mateja Markl, vodja Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu.
Poudarja, da je nujno, da so pešci vidni in previdni, kar pomeni, da morajo nositi odsevnike, kresničke, odsevne trakove, oblečejo naj jakne z odsevnimi deli. Kresničko, odsevni trak ali nalepko si lahko dajo tudi na obuvala ali torbico.

1. Pešci morajo hoditi po pločniku. Če pločnika ni, hodite ob robu cestišča, in sicer ob levem robu, tako da vidite, če se vam približuje kakšno vozilo.
2. Brez izjem cesto vedno prečkajte na označenih ali semaforiziranih prehodih za pešce, in sicer, ko se prižge zelena luč.
3. Cesto se prečka tako: najprej pogledate levo, nato desno in še enkrat levo.
4. Bodite vidni. Izogibajte se voznikovemu mrtvemu kotu, z voznikom vzpostavite očesni kontakt. Absolutno pa nosite svetla oblačila in uporabite odsevnike in kresničke. Izven naselja je na sprehodu ob cesti ponoči dobrodošla tudi svetilka.
5. Odrasla oseba mora otroka vedno držati za roko, ko hodita ob cesti. Ob cesti je prepovedano igranje!
6. Tudi vinjeni pešci lahko izzovejo nesrečo ali slabo presodijo, kaj je dobro in kaj ne v prometu. Zato je priporočljivo, da vas domov odpelje nekdo, ki ni pil.
7. Vsi morate upoštevati prometne predpise. Če je rdeča luč na semaforju, to pomeni, da ne smete prečkati ceste.
8. Na avtocesti ne pešačite in se ne zadržujte izven avtomobila. Če se zgodi nesreča, se umaknite na varno za zaščitno ograjo in si oblecite odsevni telovnik.
Kdaj otroka spoznati s prometnimi predpisi, hojo ob cesti, prečkanjem ceste …?
Marsikateri starši se sprašujejo, kdaj je čas, da otroku razložijo, kaj so prometni predpisi, kdaj prečkati cesto ob semaforju, kaj sploh je zebra … Mateja Markl apelira na starše: ''Za učenje nikoli ni prezgodaj … Že takrat, ko so na sprehodih, saj otrok v vozičku opazuje promet, saj je takrat pravi čas, da mu določene stvari pojasnimo.''
Vseeno pa se moramo zavedati, da kljub našemu učenju otroci kot pešci v starosti od štirih do sedmih let niso sposobni samostojno funkcionirati v prometu. Nimajo tako širokega vidnega polja, da bi zaznali, od kod prihaja avtomobil, prav tako ga ne slišijo zelo dobro. Še vedno ne morejo popolnoma oceniti razdalje in hitrosti vozila. Marsikateri otrok še ne loči leve in desne strani in ni zmožen dolgotrajne koncentracije. Njihovo pozornost lahko zelo hitro preusmeri kaj drugega. Otroci resnično mislijo, da jih vozniki vidijo, če oni vidijo vozilo, ampak včasih to ni res.

''Prometna vzgoja se začne že v predšolski vzgoji skozi kurikulum za vrtce in se nato nadaljuje v osnovnem šolstvu skozi različne predmete. Naučijo se osnovnih veščin, kar se tiče prečkanja ceste, kako naj se orientirajo v prometu, in to skozi različne dejavnosti. Udeležujejo se tudi različnih obiskov, obiščejo tudi policijo, kjer jim nudijo te osnovne informacije. Zagotovo pa je pomoč učiteljev in vzgojiteljev pri tem še bistvenega pomena,'' navaja mag. Gregor Mohorčič, v. d. generalnega direktorja Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo.
Poudarja pa – ker so otroci še v fazi odraščanja, je vloga družine še zelo pomembna in je ključno, da potrebne informacije dobijo tudi s strani staršev. Učite jih, kako naj se vedejo v prometu, bodite jim vzgled, vedno znova jim pokažite in razlagajte, kaj je prav in kaj napačno. Začetniki v prometu, otroci prvih in drugih razredov, morajo nositi rumeno rutko, vsi ostali pa seveda svetla oblačila in kresničke, da jih voznik lažje in hitreje opazi.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV