Vazektomija je oblika moške sterilizacije oziroma trajne zaščite pred neželeno nosečnostjo. Pri tem ambulantnem operativnem posegu, ki ga izvajajo pod področno anestezijo, kirurg prereže in podveže semenovode ter tako prepreči izliv semenčic v ejakulacijski kanal (semenovod). O tem, kdo se za poseg odloča, kaj je zanj potrebno in kdaj moški lahko brezskrbno nadaljuje spolne odnose, smo povprašali mag. Dejana Bratuša, dr. med., z Oddelka za urologijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Do 50 posegov letno
Mag. Bratuš nam je zaupal, da v UKC Maribor letno opravijo od 40 do 50 vazektomij, podatka, koliko jih opravijo drugod po Sloveniji, pa žal nimajo. "Za poseg se v glavnem odločijo moški med 40. in 50. letom starosti, nekaj pa jih je tudi mlajših," še dodaja. Spodnja starostna meja za vazektomijo je 35 let, zgornje pa načeloma ni.
"Največkrat se za omenjeni poseg odločijo moški, ki imajo že precej (ali po njihovih željah dovolj) otrok, njihove partnerice pa zaradi zdravstvenih razlogov ne prenašajo drugih oblik kontracepcije," nam je še zaupal.
Z napotnico
Moški, ki si želi na vazektomijo, mora najprej dobiti dovoljenje komisije za prekinitve nosečnosti, ki deluje v okviru ginekološkega oddelka. Ko komisija poseg odobri, mora preteči šest mesecev, preden ga urolog opravi, moški pa tako za pregled pri urologu kot sam poseg potrebuje napotnico.

"Pred posegom opravijo običajni urološki pregled," še dodaja mag. Bratuš, vendar "zgolj zato, da pacienta naročijo na poseg". Povprašali smo tudi, ali se mora moški pred posegom posvetovati s psihologom, kar pa ni potrebno.
Resnih posledic ni
"Takoj po posegu so možne rahle bolečine oz. tiščanje v modih, kar pa sčasoma izzveni. Možen je tudi razvoj vnetja obmodka (epididimitis), kar zdravimo z antibiotiki. Načeloma pa resnih posledic pri tem posegu ni."
Vendar mora moški še nekaj časa po posegu uporabljati drugo zaščito, saj je še nekaj izlivov ploden, semenčice se namreč nahajajo še v izvodilih. Bolnika opozorijo, da je ploden še približno deset izlivov. "Kar je sicer pretiravanje, vendar takšna navodila dajo zaradi varnosti," pojasnjuje. "Če želi biti prepričan o uspehu posega, je potrebno narediti pregled semenske tekočine (spermiogram), da se izključi prisotnost semenčic."
Kaj pa spolnost?
Vprašali smo tudi, ali je poseg mogoče "obrniti", če si moški premisli in si želi še kakšnega otroka. "Semenovode, ki jih med posegom prekinejo, je sicer možno spet povezati, vendar pa je zaradi majhnega kalibra semenovodov in možnega brazgotinjenja uspeh takšne operacije bolj slab in se v glavnem za zanositev partnerke po vazektomiji uporabljajo metode umetne oploditve."
Koliko časa mora moški po posegu počakati s spolnimi odnosi? "Razen kar se tiče opozoril o še vedno prisotni plodnosti, ni drugih razlogov, da bi moral moški s spolnimi odnosi po posegu abstinirati, če seveda uporabi drugo vrsto zaščite."
Vas zanima, kako poteka umetna oploditev?
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV