V Sloveniji ima vsak od staršev pravico do 130 dni starševskega dopusta, kar skupaj nanese 260 dni. Mati lahko na očeta prenese 100 dni, 30 dni pa mora sama koristiti, medtem ko lahko oče prenese nanjo vseh 130 dni. Mamica lahko torej sama izrabi vseh 260 dni starševskega dopusta, medtem ko lahko oče izrabi največ 230 dni, 30 dni pa propade, če jih ne izkoristi mati.
Eden od staršev – v Sloveniji v veliki večini mamice – izrabi starševski dopust neposredno po izteku materinskega dopusta, ki traja skupno 105 dni in ki ga mati nastopi 28 dni pred predvidenim datumom poroda. Očetje lahko izrabijo očetovski dopust strnjeno 30 dni, pri čemer morajo najmanj 15 dni izrabiti najpozneje do enega meseca po poteku starševskega dopusta, preostalih 15 dni pa lahko izrabijo najpozneje do otrokovega končanega prvega razreda osnovne šole.
Starševski dopust pa se lahko tudi podaljša po Zakonu o starševskem varstvu, na primer ob rojstvu dvojčkov, nedonošenčka in tretjega otroka ter ob rojstvu otroka, ki potrebuje posebno nego in skrb. Starši vse za podaljšanje starševskega dopusta uredijo na pristojnih centrih za socialno delo z oddajo obrazcev in vlog, so pojasnili na Direktoratu za družino ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. O podaljšanju morate seznaniti tudi svojega delodajalca.

Primeri avtomatičnega podaljšanja starševskega (in očetovskega) dopusta, ko center za socialno delo na podlagi vloge podaljša "porodniško": → Ob rojstvu nedonošenčka se starševski dopust podaljša za toliko dni, kolikor dni je bila nosečnost krajša od 260 dni. "Porodniško" so denimo podaljšali prijateljici, ki je mesec pred predvidenim datumom poroda rodila nedonošenko. Punčka se ob dopolnjenem letu starosti še ni plazila niti ni sedela, prav tako je imela prenizko telesno težo. Podala je vlogo na center za socialno delo in ugodili so njeni prošnji. O upravičenosti podaljšanja starševskega dopusta pa lahko na podlagi dodatne vloge in zdravniške dokumentacije poda mnenje zdravniška komisija, in sicer: |
Podaljšanja starševskega dopusta se seštevajo, kar v praksi denimo pomeni, da bo mamica po rojstvu nedonošenih dvojčkov lahko na starševskem dopustu 90 dni dlje, hkrati pa se ji bo starševski dopust podaljšal za določeno število dni zaradi rojstva nedonošenčkov.

In kaj, če z odločbo zavrnejo podaljšanje starševskega dopusta? Starši imajo možnost pritožbe na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. O pritožbi nato vnovič odloča zdravniška komisija, vendar tokrat druge stopnje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV