Bibaleze.si

Kako je biti otrok vojaka?

J.G.

Družina in odnosi

3
09. 10. 2009 13.00

Večina otrok na srečo ne ve, kako je biti otrok vojaka ali vojakinje in prav je tako. V ZDA pa je trenutno 230.000 otrok, ki imajo vsaj enega od staršev na vojaški misiji.

Ameriški otroci vojakov in vojakinj se lahko vsako poletje udeležijo posebnih taborov.

David Rojas in Shania Jones iz Združenih držav Amerike to še predobro vesta. David svoji mami ni upal povedati, kako zelo jo pogreša, saj se je bal, da bo zaradi tega le še bolj v skrbeh. Shania pa takrat, ko je njen oče na vojaški misiji, še bolj pomaga pri delu v hiši, da bi svoji mami olajšala samotne mesece.

Ameriški otroci vojakov in vojakinj se lahko vsako poletje udeležijo posebnih taborov.
Ameriški otroci vojakov in vojakinj se lahko vsako poletje udeležijo posebnih taborov.FOTO: Reuters

Tabori

Ker se življenje otrok vojakov tako močno razlikuje od življenja drugih otrok, so v ameriški Zvezi vojaških družin za otroke vojakov organizirali posebne poletne tabore, kjer so se lahko spoznali in družili z drugimi otroki, ki živijo podobno. Glavni namen taborov je seveda zabava, vendar pa so bili zasnovani tudi z namenom, da bi se otroci, ki doživljajo podobne stvari, spoznali.

V ZDA je trenutno 230.000 otrok, ki imajo vsaj enega od staršev na vojaški misiji. Kar polovica vseh ameriških vojakov in vojakinj, ki se trenutno bojujejo po svetu, je namreč staršev. Raziskava je pokazala, da so otroci vojakov v letu 2008 kar dvamilijonkrat iskali pomoč za ljudi v stiski. Lani se je tudi močno povečalo število vojaških otrok, ki so morali zaradi duševne stiske poiskati zdravniško pomoč.

Tudi otroci služijo

Pri nas to težko razumemo, v ZDA pa vojaški otroci vsako poletje za en teden dobijo priložnost, da si oblečejo majice z napisom Tudi otroci služijo vojaški rok in ubežijo stresu. Večina aktivnosti, ki se jih otroci udeležujejo na taboru, se ne razlikuje prav dosti od drugih taborov: otroci se kopajo, hodijo na izlete, pojejo taborniške pesmi … Vendar tabor vključuje tudi drugačne aktivnosti, na primer pisanje seznama, po čem se življenje vojaških otrok razlikuje od življenja drugih otrok.

Kevin Oshnock, 24-letni svetovalec na enem izmed taborov, pravi, da otroci tudi po vrnitvi svojih staršev težko pozabijo na odsotnost in žalost, ki jo je spremljala. "Sprašujejo se, zakaj je oče tako pogosto odsoten? Zakaj mora biti tako dolgo zdoma? Velikokrat so zato tudi zelo nezadovoljni,“ še dodaja Kevin.

Nekateri vojaški otroci se celo bojijo oglasiti na telefon, saj se bojijo slabih novic.
Nekateri vojaški otroci se celo bojijo oglasiti na telefon, saj se bojijo slabih novic.FOTO: iStockphoto

Strah pred telefonom

Trinajstletni David se tako spominja, da se ni veselil telefonskih klicev, saj se je bal slabe novice. Ko je govoril z mamo, ji ni upal povedati, kako zelo jo pogreša. “Nisem ji hotel govoriti stvari kot 'Mama, hočem, da prideš takoj domov', čeprav sem si tega zares želel. Nisem hotel, da bi jo še bolj vznemiril,“ pravi David.

Kako vojaški poklic staršev vpliva na njihove otroke, ni raziskano. Večina otrok bo verjetno dobro. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da bodo v odrasli dobi težave morda imeli tisti otroci, ki so jih imeli tudi, preden so njihovi starši odšli na vojaško misijo. Hkrati pa vsaka nova misija, na katero odidejo starši, pri otrocih vzbuja vedno več vznemirjenja in težav.

Za otroke je lahko čakanje na starša vojaka še posebej stresno.
Za otroke je lahko čakanje na starša vojaka še posebej stresno.FOTO: Reuters

Najhujše je čakanje

Mati desetletne Shanie, Shelly Jones, tako pravi, da je njena druga hčerka Allison očetu po vrnitvi z misije sledila, kamor koli je šel. Tudi kadar je šel samo na stranišče, je Allison sedela pred vrati in ga čakala. “Vsaka stvar, ki se zgodi, bo vplivala na otrokovo življenje. Vprašanje je samo, ali bo ta vpliv odločilen. Mislim, da ne,“ pravi Shelly in dodaja: "Na neki način jih bo morda naredila močnejše, saj bodo videli, da lahko živijo, tudi kadar njihovega očeta ni v bližini.

Veliko otrok, ki obiskuje poletne tabore, se strinja, da je najhuje pri vojaški službi njihovih staršev čakanje. Nikoli namreč ne vedo, ali in kdaj bodo njihovo mamo ali očeta spet poslali na vojaško misijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863