Bibaleze.si

Pravila varnega kopanja

Mateja Kržišnik

Družina in odnosi

3
28. 06. 2012 08.09

Številne slovenske reke, jezera, ribniki in celo gramoznice se v teh vročih poletnih dneh spremenijo v priložnostna kopališča, kjer za red in varnost skrbi vsak sam. Poznate pravila in ali znate nuditi prvo pomoč v primeru utopitve?

Za lastno varnost lahko največ storimo sami - zato pazite nase in na svoje otroke.

 

Šolske torbe so pospravljene, otroške misli pa usmerjene samo na zabavno preživljanje prostega časa. Poletje je tudi čas, ko se poveča število nesreč, zlasti utopitev. Policija zato svetuje vsem staršem, da se z otroki še preden pridejo v bližino vode, pogovorijo o varnosti in redu:

poškodba na morju
poškodba na morju FOTO: iStockphoto

ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni: telo se mora postopno privaditi na temperaturo vode;
ne puščajte otrok brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi: otroci ne poznajo nevarnosti. Starše in vzgojitelje opozarjamo, naj budno pazijo na otroke, ki se igrajo ob vodi, pa čeprav plitvi;
vodne blazine in drugi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo popolne varnosti v globoki vodi;
nikoli ne plavajte s polnim in tudi ne s popolnoma praznim želodcem, po obilnem obroku počakajte najmanj dve uri, izogibajte se alkoholni pijači.

Pri hoji ob vodi držite svoje otroke za roko!

Greste na bazen?

Že res, da na bazenih nad kopalci budno bdi reševalec iz vode, a vendarle je treba vedeti, da se tragična nesreča lahko zgodi celo v petcentimetrski vodi. Za lastno varnost lahko največ storimo sami, na bazenu pa se je treba držati kopališkega reda in upoštevati vse oznake z opozorili za kopalce. Poleg te varnosti ne pozabite niti na torbe, nahrbtnike in vse vrednostne predmete, ki jih puščate na ali pod brisačami, medtem ko ste v vodi.

Ne podcenjujte moči vode!

Agencija RS za okolje pravi, da je prva in osnovna zahteva za varno kopanje dobro znanje plavanja. ''Voda je lahko tudi izredno nevarna, zato nikakor ne smemo podcenjevati njene moči in precenjevati svojih sposobnosti. Pomembno je, da se zavedamo različnih nevarnosti, ki prežijo na nas. Zelo nevarni so vodni vrtinci, močni tokovi, brzice, nenadni zavoji in hitri prehodi na nepregledna in nevarna mesta. Zapuščene gramoznice in vodni zbiralniki prav tako niso primerna mesta za kopanje,'' še dodajo v izdani zgibanki.

Znate nuditi prvo pomoč pri utopitvi?

Policija ima telefonsko številko 113.

Slovenska policija svetuje, da če se znajdete v težavah, bodite mirni, preudarni in razsodni. V primeru utopitve ponesrečencu pomagajte po svojih močeh in sposobnostih. Če je le mogoče, ga rešujte z obale ali pa si pomagajte z različnimi pripomočki: vrzite mu vrv, palico ali kos obleke in ga poskusite odvleci do obale. Če sami ne morete pomagati, ne da bi pri tem ogrozili lastno varnost ali varnost drugih, takoj pokličite pomoč in obvestite Center za obveščanje na telefonsko številko 112 oziroma Policijo na telefonsko številko 113.


 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863