Bibaleze.si

V Beli krajini pomagajo romskim družinam

N. K.

Družina in odnosi

3
11. 10. 2012 07.52

V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Romski otroci


Na Zavodu za izobraževanje in kulturo poteka pomoč Romom pri socializaciji. Kdo izvaja javno delo? Gre tako za primarno kot sekundarno socializacijo?

Pomoč Romom pri socializaciji je javno delo, ki ga izvaja za področje Bele krajine (občine Črnomelj, Metlika in Semič) Zavod za izobraževanje in kulturo (ZIK) Črnomelj. V javno delo sta vključeni dve javni delavki, ena je Rominja. Delata z družinami, torej z otroki, mladostniki in odraslimi. Javno delo sofinancirata Zavod RS za zaposlovanje in Občina Črnomelj, finančno podporo nudita tudi občini Metlika in Semič.

Javni delavki organizirata ustvarjalne delavnice, pravljične urice (v slovenskem in romskem jeziku), učno pomoč ...
Javni delavki organizirata ustvarjalne delavnice, pravljične urice (v slovenskem in romskem jeziku), učno pomoč ... FOTO: Reuters

Komu je javno delo namenjeno?

Javno delo je namenjeno pripadnikom romske etnične skupnosti v Beli krajini (romskim družinam, romskim staršem, otrokom in mladostnikom).

Kaj vse vključuje? Kakšne delavnice so organizirane?

V delo se vključujejo starši skupaj z otroki in sami otroci. Javni delavki organizirata ustvarjalne delavnice, pravljične urice (v slovenskem in romskem jeziku), učno pomoč, pomagata družinam pri komunikaciji z institucijami, pridobivata različne materiale za delavnice od podjetnikov in fizičnih oseb (papir, tekstilno blago, pobarvanke, rože in drugo), svetujeta staršem, da spodbujajo svoje otroke, da hodijo v šolo, spodbujata starše, da se sami vključijo v osnovno šolo za odrasle, se pogovarjata o pomenu izobraževanja, zdravega sloga življenja, urejanju okolice, vzgoji in negi otrok, vodenju gospodinjstva (kuhanje za številno družino).

Se jih udeležijo tako starejše kot mlajše romske generacije?

Delavnic se največ udeležujejo otroci, pridružijo se odrasle osebe, predvsem ženske. Moški načeloma ne sodelujejo, včasih celo preprečijo vključitev svojih članov družine v delavnice.

Kaj javno delo doprinese romskim družinam?

Javno delo je vsekakor koristno, ker prispeva k izboljšanju kakovosti življenja romskih družin, vključenosti Romov v javno življenje, sodelovanju med pripadniki romske etnične skupine in večinskega prebivalstva.

Javno delo prispeva k izboljšanju kakovosti življenja romskih družin.
Javno delo prispeva k izboljšanju kakovosti življenja romskih družin. FOTO: POP TV

Kaj omogoča, preprečuje, uresničuje …?

Javno delo ima svoje omejitve, in sicer – odobreno je vsakokrat samo za eno leto na podlagi javnega razpisa, vanj je lahko vključena brezposelna oseba za eno leto. Za Rome ta omejitev ne velja, lahko so vključeni brez prekinitve.

Pozitivno je, da se lahko ohranja kontinuiteta, da romska javna delavka dela daljše časovno obdobje, s tem pa si pridobi zaupanje Romov in seveda strokovne izkušnje za delo.

Nadaljevanje javnega dela je odvisno od uspešnosti prijave na javnem razpisu ZRSZ, ki ga pričakujemo novembra 2012. Tudi sicer naša organizacija pridobiva sredstva za izvajanje projektov za Rome, izključno na podlagi prijav na javne razpise.

Ovire so naslednje: Romi praviloma ne dovolijo fotografiranja, zato imamo malo dokumentarnega gradiva. Nekateri ne želijo sodelovati, odklanjajo obiske javnih delavk. Včasih se dogovorijo za sodelovanje, potem zadnji trenutek odpovejo, spremenijo načrte, ne spoštujejo dogovora. Sodelovanje pogojujejo s pridobivanjem materialnih dobrin (želijo hrano, obleko).
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863