
• Delodajalec vam v času nosečnosti ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi oziroma v obdobju prvega leta otrokove starosti (dokler še dojite). Prav tako vas delodajalec ne sme odpustiti, v kolikor boste starševski dopust koristile strnjeno v obliki polne odsotnosti z dela in še en mesec po izrabi dopusta.
• V času nosečnosti in ves čas, ko dojite otroka, ne smete opravljati del, ki bi lahko ogrozila vaše zdravje ali zdravje otroka zaradi izpostavljenosti dejavnikom tveganja. Če to delo vseeno opravljate, mora vaš delodajalec sprejeti ustrezne ukrepe z začasno prilagoditvijo pogojev dela ali delovnega časa. Če se s temi ukrepi nevarnosti ni možno izogniti, vam mora vaš delodajalec zagotoviti opravljanje drugega ustreznega dela, pri čemer imate pravico do plače, kot da bi opravljali svoje delo. V kolikor vam drugega dela delodajelec ne more zagotoviti, vam pripada nadomestilo plače, v času, ko ste odsotni z dela.
• Za vsakega otroka, ki še ni dopolnil 15 let starosti, imate pravico do koriščenja enega dodatnega dneva letnega dopusta. Če vaš otrok potrebuje dodatno nego in varstvo (v skladu s predpisi, ki urejajo družinske prejemke), imate pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega delovnega dopusta.
• Prav tako lahko odklonite napotitev v tujino, če obstajajo opravičeni razlogi, kot so varstvo otroka, ki še ni dopolnil 7 let, in nosečnost.
• Če dojite otroka, ki še ni dopolnil 18 mescev starosti, in delate s polnim časom, imate pravico do odmora za dojenje med delovnim časom, ki traja najmanj eno uro dnevno.
• V kolikor negujete otroka starega do treh let, vam lahko delodajalec naloži opravljanje nadurnega dela ali dela ponoči samo po vašem prehodnem pisnem soglasju.
Nekaj tednov, preden se vrnete na vaše delovno mesto, je dobro, da se z delodajalcem natančno pogovorite o vaših delovnih nalogah in pogojih, pod katerimi lahko po porodniški odsotnosti delate. Če je mogoče, se poskusite dogovoriti, da si porazdelite delo na termine, ki vam bodo najbolje ustrezali. Morda lahko določen del nalog opravite od doma, ali jih opravite čez vikend. Morda vam celo ustreza, da si delite delovnik, torej da delate določen del dopoldne, drugi del pa še popoldne. Svoje želje predstavite delodajalcu ter obrazložite, zakaj menite, da boste tako najbolj produktivne.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV