Dosedanje raziskave so pokazale, da plodnost vsekakor vpliva na dolžino življenja. Plodne ženske in moški živijo dlje kot tisti, ki imajo težave s plodnostjo ali so celo neplodni. Na Danskem so se zato odločili preveriti, ali imata na življenjsko dobo in zdravje moških enako močan vpliv kakovost in količina semenčic.

Vse več neplodnih
“Ni pomembno, s katerega vidika se lotimo raziskave,“ je povedala dr. Tina Kold Jensen. “Ugotovili smo, da se moškim z zelo kakovostno spermo ni treba bati, da bi prehitro umrli.“ Pravi, da naj se moški, ki nimajo tako kakovostnih semenčic, ne prestrašijo. Vseeno jim svetujejo, naj gredo čim prej na pregled za bolezni, kot je rak na modih.
Jensenova z univerze v Odensu pravi, da je v zadnjih 50 letih število neplodnih moških zelo naraslo. Veliko raziskovalcev meni, da bi vzrok za to lahko bil nepravilen razvoj moških spolnih organov že v maternici. Hipotezo, ki temelji na predpostavki, da tudi druge pogoste bolezni izhajajo iz časa razvoja zarodka, povezujejo tudi s srčnimi obolenji in sladkorno boleznijo.
Zdrava sperma, dolgo življenje!
Danski raziskovalci so si ogledali vzorce semenčic 43.277 moških, ki so med letoma 1963 in 2001 obiskali laboratorij za analizo sperme v Københavnu. Ugotovili so, da je v času študije umrlo 40 odstotkov manj moških s koncentracijo 40 milijonov spermijev na mililiter kot tistih, katerih koncentracija semenčic je bila manjša od 10 milijonov na mililiter.
Življenjska doba moških je odvisna tudi od odstotka semenčic, ki se živahno premikajo, in tistih, ki so oblikovane pravilno. Moški s 75 ali več odstotki zdravih semenčic živijo 54 odstotkov časa dlje kot tisti, ki imajo manj kot 25 odstotkov zdravih semenčic. Raziskava je pokazala tudi, da dlje živijo moški, ki zaplodijo potomce.
Otroci na to ne vplivajo
Že prej se je izkazalo, da so moški brez potomstva manj zdravi, bolj revni in pogosto trpijo za različnimi kroničnimi boleznimi. Vendar ta dejavnik ne vpliva na življenjsko dobo moških s kakovostno spermo. Ti živijo dlje, ne glede na to, ali imajo otroke.
Moški z bolj kakovostno spermo so tudi v manjši nevarnosti, da bi dobili bolezni, ki naj bi izvirale še iz časa razvoja zarodka, kot so rak, težave z dihanjem in prebavne težave. Jensenova in sodelavci so tako zaključili, da so “zelo kakovostne semenčice lahko dober pokazatelj splošnega zdravja, povezanega z daljšo življenjsko dobo moških.“
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV