Bibaleze.si

Roditi na tujem

Petra Logar

Družina in odnosi

2
18. 01. 2009 23.16

Slovenka Renata že nekaj več kot tri leta živi v Rotterdamu. Z možem Nizozemcem imata dveletno hčerko, ki jo je rodila v svoji novi domovini. Zaupala nam je svojo izkušnjo rojevanja in starševstva na tujem.

image (28)

Renata je otroštvo preživljala v majhni vasici v občini Podčetrtek; pred petimi leti, ko je spoznala svojo veliko ljubezen Juliana, pa se je njeno življenje obrnilo na glavo.

Renata in Julian sta kar dve leti uspešno vzdrževala ljubezen na daljavo. Po končanem študiju pa se je Renata odločila, da sledi srcu in preselila se je k njemu. Kmalu se jima je rodila hči Ana-Lucia Soraya, ki je prvi dan letošnjega leta napolnila dve leti.

Med pogovorom z Renato nas je zanimalo, kako običajno rojevajo ženske na Nizozemskem. Ali tam nosečnico in porodnico obravnavajo tako kot pri nas ali morda drugače?

Kot nam pove mlada mamica, vsi pregledi v nosečnosti na Nizozemskem potekajo v podjetju, ki se imenuje Verloskundigenpraktijk. Tam so zaposlene babice, ki opravljajo preglede. Pregled običajno sestavlja merjenje krvnega pritiska, telesne teže, trebuha ter poslušanje bitja otrokovega srca. Skozi vso nosečnost spoznaš vse babice, ki so v podjetju zaposlene in kasneje, pri porodu, je ena od njih tudi prisotna. Ultrazvočne, krvne preglede in še morebitne druge opravljajo v za to namenjenih podjetjih ali bolnišnici.

Nosečnica se lahko odloči za porod doma ali v bolnišnici. Če se odloči za porod v bolnišnici, mora zanj odšteti 400 evrov, od tega plača zavarovalnica 178 evrov. Kadar pa med porodom pride do komplikacij, znesek v celoti krije zavarovalnica. Za komplikacijo se šteje tudi porod po zaključenem dvainštiridesetem tednu nosečnosti. Po 'normalnem' porodu gre lahko porodnica že naslednji dan domov, porodnice, ki so rodile s carskim rezom, pa ostanejo v porodnišnici od štiri do pet dni.

Sama sem raje rodila v porodnišnici, saj sem s tovrstnim načinom seznanjena še od doma. Porod v centru ali na domu mi je bil tuj. Priznam, bala sem se roditi drugače. Rodila sem s carskim rezom in v porodnišnici ostala še štiri dni. Doma pa sem imela še šest dni oskrbo. Dve čudoviti ženski sta mi res ogromno pomagali. Kuhali sta, likali, pospravljali stanovanje, skrbeli za dojenčico, jo negovali. Zelo sem bila zadovoljna z vsemi pregledi, porodom, oskrbo v porodnišnici in doma. Ni mi žal, da sem rodila na Nizozemskem.


V primeru, ko mamica zapusti porodnišnico dan po rojstvu otroka, najbrž ni prepuščena sama sebi. Imajo urejeno kakšno pomoč na domu?

Na Nizozemskem imajo porodnice pravico do oskrbe na domu, večino stroškov pa krije zavarovalnica. Oskrba porodnice traja minimalno 24 ur ter maksimalno 80 ur, odvisno od potrebe porodnice – če je to njen prvi otrok, če potrebuje pomoč pri dojenju in podobno. V oskrbo se šteje tudi oskrba v porodnišnici; če je bila porodnica v bolnišnici tri dni, se to odšteje od skupnega števila ur oskrbe in ji tako na domu pripada le preostalo število ur. Kadar gre za izjemno težek porod, carski rez in podobno, pa lahko porodnici povečajo število ur oskrbe na domu.

Mamico in otroka na domu obiščejo dekleta, ki so usposobljena za nego po porodu, poskrbijo pa tako za porodnico kot za dojenčka. Tako dekleta postorijo gospodinjska opravila (čistijo, skuhajo, operejo perilo, likajo), okopajo in previjejo dojenčka, pomagajo pri dojenju, izmerijo težo in temperaturo dojenčka ter pomagajo porodnici, kakor je potrebno (npr. po carskem rezu pomagajo porodnici pri tuširanju, vstajanju s postelje, merijo krvni tlak in temperaturo).

Kako je na Nizozemskem urejen porodniški dopust? Ali mati prejema nadomestilo za plačo?

Nosečnice, ki so zaposlene, imajo po zakonu pravico, da šest tednov pred predvidenim datumom poroda nastopijo tako imenovani nosečniški dopust . Nosečnica se lahko sama odloči, ali bo delala dlje ali ne, vendar mora po zakonu s službovanjem zaključiti štiri tedne pred predvidenim datumom poroda. Nosečniški dopust se zaključi z rojstvom otroka in je tako lahko včasih daljši kot šest tednov, na primer če dete 'zamuja', prav tako pa se lahko zgodi, da nosečnica dopusta ne izkoristi, če jo porod prehiti.

Po rojstvu otroka ima mati pravico do porodniškega dopusta, ki znaša vsaj deset tednov. Če pa je nosečniški dopust trajal manj kot šest tednov, se izgubljeni tedni prištejejo k porodniškemu dopustu.

Med nosečniškim dopustom in porodniškim dopustom prejema mati enako plačilo, kot če bi delo normalno opravljala. Kadar pri porodu pride do komplikacij ali nastopi kakšen drug razlog za podaljšanje porodniškega dopusta, lahko mati zaprosi za socialno varstvo in tako prejema porodniško nadomestilo v enakem znesku, kot če bi bila v službi.


Hčerka Ana-Lucia obiskuje vrtec. Kakšne vrtce imajo na Nizozemskem? In kakšne so cene?

Ana-Lucia od sredine julija 2008 dvakrat tedensko obiskuje vrtec. Do približno četrtega leta starosti oziroma do vstopa v šolo so lahko otroci vključeni v vrtec, kjer so razdeljeni v skupine od dvanajst do štirinajst otrok. Razdelijo jih glede na starost: od nič do poldrugega leta ter od poldrugega leta do štirih let. Vsaka skupina ima vsaj dve vodji oziroma varuški.

Poleg vrtca obstajajo tudi zavodi za otroke, stare dve ali tri leta, kjer pozornost ni toliko usmerjena k vzgoji, temveč bolj na igro in privajanje otrok na šolo. Gre za neke vrste šolo za otroke od drugega leta starosti. Vrtec seveda stane, toda država staršem pri tem pomaga. Staršem z majhnimi prihodki za vrtec prispeva 96,5 odstotka cene, staršem, ki prejemajo več kot 130.000 evrov plače na leto, pa 33 odstotkov cene. Cena vrtca je 5,86 evra za uro varstva. Z možem plačujeva polno ceno vrtca, ker sama ne hodim v službo in sem doma, torej hčerka vrtca v bistvu ne potrebuje. Za 51 ur (Ana-Lucia obiskuje vrtec dvakrat tedensko po pol dneva) plačava skoraj 300 evrov.

Renata, kaj pogrešate Slovenijo? Se večkrat vrnete na obisk v domači kraj?

Ko sem se preselila na Nizozemsko, sem Slovenijo zelo pogrešala. Ko pa se je rodila Ana-Lucia, časa za domotožje ni bilo več. Nizozemsko in Rotterdam sem vzela kot mesto svojega domovanja, res pa je, da mnogokrat pogrešam starše ter brata in njegovo družino. Slovenijo tako v povprečju obiskujemo vsake tri mesece.


Svoje mnenje lahko izrazite na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863