Vaše roke
Največ bakterij in virusov »živi« na vaših rokah, na njih se lahko zadržujejo ves dan. Večina ljudi se nezavedno praska po licih, nosu, očeh ali ustnicah. Tako najbolj enostavno prenašajo in vnašajo bakterije in viruse v svoje telo, tudi take, ki prenašajo gripo, prehlad in celo določeno vrsto hepatitisa. Na srečo se naš imunski sistem pred večino teh virusov ubrani. Zelo pomembno je, da si pogosto umivate roke, predvsem po uporabi stranišča, prijemanju denarja in pripravi hrane. Da si je roke nujno potrebno umiti pred jedjo, pa ste se naučili že v vrtcu, kajne?
Kuhinja
Mesto, ki je najbolj izpostavljeno bakterijam ter ga vi in vaš otrok največkrat uporabljata, ni igrišče, ampak vaša kuhinja. Resnično je bolj polna bakterij kot vaša kopalnica. Če se še tako čudno sliši: pomislite, koliko površin imate v kuhinji, ki so izpostavljene patogenim bakterijam? Salmonela, na primer, je v mesu, ribah, perutnini in celo v zelenjavi. Tako jo najdemo na vseh površinah, na katerih hrano pripravljamo ali shranjujemo. Ko uporabljate čistilo za čiščenje teh površin, uporabljajte tistega z napisom »antibakterijsko.« Veliko pozornost namenite tudi visokim otroškim stolčkom, v katerih otroka hranite. Krpe in ščetke, s katerimi čistite, pogosto zamenjajte ali dezinficirajte.
Kopalnica
Najbolj izpostavljen vsem vrstam bakterij, ki jih je moč najti v fekalijah, je toaletni papir. Se čudite? Vedno, kadar spustite vodo v straniščno školjko in pri tem ne spustite pokrova, se lahko v prostor razprši nič koliko bakterij. S spuščanjem vode v WC školjko se namreč vsebina fekalne vode razprši vsepovsod po kopalnici, celo na zobne ščetke, če niso skrbno shranjene v omarici. Nadzor nad bakterijami lahko prevzamete tako, da vsaj enkrat tedensko dezinficirate straniščno školjko in seveda, da vedno spustite pokrov, preden potegnete vodo.

Naše telo
V le eni uri naše telo izgubi okoli 1,5 milijona delčkov odmrle kože. Zato si lahko predstavljate, kako pogosto je treba zamenjati gobo za kopanje ali tuširanje. Bakterije obožujejo vlago, zato je treba zobno ščetko po uporabi dobro osušiti. Nove raziskave so celo pokazale, da obstajajo določene bakterije in virusi, ki jih ni več mogoče uničiti s pranjem perila v pralnem stroju, niti pri visokih temperaturah.
Otroška soba
Starši in otroci so najbolj izpostavljeni virusom in bakterijam v času, ko otroka previjajo. Vsekakor si je treba po vsakem previjanju umiti roke. Podlogo za previjanje menjajte pogosto ali jo večkrat operite pri visoki temperaturi. Umazane pleničke pa odlagajte v za to namenjen koš.
Igrače
Najbolj pogosto starši pozabijo na pranje igrač. Otrok je vsak dan v stiku z njimi, nekatere nosi celo v usta. Sčasoma se nabere tudi veliko plišastih igračk. Dovolj bo, da jih vsaj enkrat mesečno operete z običajnim pralnim praškom. Če pa tega niste storili že zelo dolgo, lahko igrače očistite tudi z alkoholom za domačo uporabo; seveda jih morate potem dobro sprati z navadno vodo.
Kocke ali plišaste igrače lahko tudi operete v pralnem stroju – v prevleki za vzglavnik.
Še posebej pogosto morate čistiti igrače, s katerimi otrok spi; priporočljivo je, da je igrač v postelji čim manj.
Še nekaj najbolj pogostih "skrivališč":
nakupovalni vozički, prodajni avtomati, igračke za kopanje, otroške hoduljice, telefonske slušalke, računalniške tipkovnice in miške, daljinski upravljalniki, preproge (posebej tiste, ki so položene po celotnih tleh), vtičnice in kljuke.
Vendar pretiravati ni dobro z nobeno stvarjo, to pa velja tudi za čiščenje! Zato nikar ne letajte kot obsedeni s krpami po stanovanju in vse dni pršite s čistili, saj lahko postanejo s pretirano uporabo čistil bakterije in virusi nanje odporni. Pa smo spet na začetku ...
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV