Bibaleze.si

Prekolesarimo svet z dobrim namenom

STA/N. K.

Družina in odnosi

0
11. 08. 2016 08.11

Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomora bo tudi v Sloveniji že tretje leto zapored potekala mednarodna akcija Prekolesarimo svet, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). V akciji bodo sodelovali udeleženci z vseh celin, prekolesarjeni kilometri pa simbolizirajo povezanost sveta v prizadevanjih za preprečevanje samomora.

Kolesarjenje

 

Kolesarjenje
KolesarjenjeFOTO: Thinkstock

Udeleženci v akciji Prekolesarimo svet, ki bo trajala do 10. septembra, bodo v podporo osveščanja o preprečevanju samomorov beležili prekolesarjene kilometre in jih nato vpisovali na spletni strani organizatorjev. Z željo, da bi se kot skupnost povezali in angažirali z namenom preventivnega delovanja in ohranjanja življenj, na kolo vabijo odrasle, otroke, mladostnike in družine.

Pobudnik akcije Prekolesarimo svet je Mednarodna zveza za preprečevanje samomora, ki skuša tudi letos uresničiti izziv, da bi udeleženci iz vsega sveta z združenimi močmi prekolesarili 40.075 kilometrov, kolikor znaša obseg Zemlje. Strokovnjakinja za duševno zdravje iz NIJZ Saška Roškar je povedala, da z akcijo razširjajo zavedanje, da samomore lahko preprečujemo.

Od leta 2003 na 10. september obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora. Letošnje geslo Povezanost. Pogovor. Skrb. poudarja tri temeljne elemente preprečevanja samomora in opozarja, kako pomembno pri preprečevanju samomora je povezovanje med ljudmi. Zelo pomembna je odprta komunikacija v družbi, s katero razbijamo mite o samomoru in zmanjšujemo stigmo. Ključno vlogo imajo tudi mediji, saj z načinom poročanja lahko delujejo preventivno ali pa dosežejo nasprotni učinek.

Eden od temeljnih pristopov k preprečevanju samomora je tudi osveščanje o obstoječih virih pomoči v čustveni stiski, so pojasnili na NIJZ. Najdostopnejši vir strokovne pomoči je osebni zdravnik. Kadar pa je stiska zelo huda in osebni zdravnik ni dosegljiv, se posameznik lahko obrne tudi na dežurnega zdravnika, reševalno službo in najbližjo splošno ali psihiatrično bolnišnico.

Za podporo in pogovor so na voljo tudi telefoni za pomoč v stiski, po strokovno pomoč pa se lahko obrnemo tudi na psihološke svetovalnice.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije zaradi samomora vsako leto umre okrog 800.000 ljudi, torej nekdo vsakih 40 sekund. Po nekaterih ocenah je število poskusov samomora 25-krat višje.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863