
Včasih se zamislim … Prijateljice, ki so seveda poročene, mi dostikrat v zaupnih pogovorih povejo, da njihovi partnerji marsikaj ne vedo o njihovi preteklosti in presenetljivo tudi o tem, kaj počnejo čez dan. To so za njih drobne laži, drobna skrivanja, o katerih z njimi ne želijo razpravljati. Pravijo, da so to ''majhne'' tabu teme in temu ne pripisujejo velikega pomena, pravzaprav se s tem ne obremenjujejo. Prepričane so, da tudi one ne vedo vsega o svojih možeh in s tem so zadovoljne.
Jaz imam doma povsem drugačno sliko. Sprašujem se, ali je prav, da imam jaz z možem maratonske razprave o tem in onem, o pomembnem in nepomembnem, ničesar mu ne prikrivam, niti najmanjše podrobnosti, kaj se mi je zgodilo v službi, na poti domov, prijateljskem srečanju, telovadbi … Že od prvega dne, ko sva se spoznala, nimava tabu tem. Sproščeno sva vedno skupaj premlevala najini preteklosti z drugimi partnerji. Ni me sram ali strah na glas priznati, če mi kaj pri njem ni všeč, če me kaj moti ... Nasprotno tudi z največjim navdušenjem pohvalim njegova kavalirska in herojska dejanja, ki me vedno znova in znova presenetijo. In takšen način vedenja pričakujem tudi od njega ... Zaenkrat nama odlično uspeva … 15 let tako plujeva po morju, ki je včasih, roko na srce, tudi zelo razburkano, toda varno pot v pristanišče zmeraj najdeva skupaj. Najino življenje ni posladkano in ne bom skrivala, da se včasih najin pogled na določeno zadevo izjemno razhaja, toda s pomočjo pogovora najdeva rešilno bilko, kompromis, kompas ... ki najin zakon še dodatno otrdi.
Dokazano, da imamo vsi tabu teme
Tako – dejstvo je, da najin odnos temelji na iskrenosti, zaupanju, da nimava tabu tem, o katerih se ne bi mogla pogovarjati. Ali je to prav ali ne? Hm … to se sprašujem vsakič po snidenju s prijateljicami.
Mogoče sem le dobila kanček upanja, da se ne motim, in sicer z nedavno raziskavo, v kateri so preučevali partnerske odnose. Ugotovili so, da se partnerja najpogosteje na začetku zveze ali zakona izogibata naslednjim temam: ne želita opisovati podrobnosti prejšnjih razmerij, ne razpravljata o politiki in veri, ne pogovarjata se o tem, ali je primerno ali ne, da si v javnosti izkazujeta nežnosti, ne govorita o aktivnostih, v katere ni vključen njihov partner …

Raziskovalci so prišli tudi do spoznanja, da izogibanje določenim temam ni značilno samo za partnerje, ampak na splošno ljudje v velikem krogu zaobidemo neprijetne teme. Menijo, da molčanje in prikrivanje dolgoročno nista koristna za odnos ... kljub temu da v določenih trenutkih menite, da je bolje, da nekaj potisnete v pozabo. In s tem ne prizadenete partnerjevih čustev …
''Težki'' pogovori morajo biti na dnevnem programu zakoncev, kajti le tako boste lahko izboljšali in okrepili svojo zvezo. Strokovnjaki za partnerske odnose zatrjujejo, da temu sledijo tudi boljše seksualno življenje, večje razumevanje in močnejši temelji za zaupanje. Poiščite način in pravi trenutek, kdaj se bosta usedla za mizo in si iskreno iz oči v oči povedala vse. Lahko pa se pogovarjata sproti, mimogrede, kar ob vsakodnevnih opravilih, kozarčku vina, kavi, kadar koli …
Včasih bi bila najraje muha na zidu in bi pokukala v druge domove ter poskušala izvedeti, kako odličen zakon vzdržujejo tisti, ki v njem vztrajajo že 20, 30 ali celo 40 let … Obstaja sploh recept za srečen in dolgoleten zakon?
Očitno pa ima en slovenski par srečen zakon, kljub temu da ga ohranjata na malce nenavaden način.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV