
Povišan krvni tlak – tihi ubijalec
Ljudje se premalo zavedamo pomena normalnega krvnega tlaka. Jožica Maučec Zakotnik z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije pravi: ''Na splošno v populaciji velja, da je normalna vrednost krvnega tlaka 140/90 mmHg in da krvni tlak nad to vrednostjo prinaša povečano tveganje za nastanek srčno-žilnih dogodkov''. Povišan krvni tlak označujejo kot tihega ubijalca, saj se njegovih posledic dolgo ne zavedamo. Vodi lahko k srčnemu infarktu, možganski kapi, srčnemu popuščanju, motnjam srčnega ritma, ledvični odpovedi … Zdravniki svetujejo, da si daste pri zdravniku izmeriti krvni tlak vsaj enkrat letno.
Nosečnica in hipertenzija
Hipertenzija je kronično stanje, pri katerem je krvni tlak zvišan, ima pa ga lahko tudi nosečnica. Pri njej lahko ugotovijo eno od oblik hipertenzije (kronično, gestacijsko, kronično z nacepljeno gestacijsko in/ali preeklampsijo ter neopredeljeno). Asist. mag. Jana Brguljan Hitij, dr. med., pojasnjuje: ''Kronična (preeksistena) hipertenzija je definirana kot hipertenzija, prisotna pred nosečnostjo in diagnosticirana do 20. gestacijskega tedna. Ženske s kronično hipertenzijo imajo več možnosti za preeklampsijo in rojevajo otroke nižje porodne teže. Kronična hipertenzija v nosečnosti je povezana tudi z večjo incidenco grozečega abortusa, prezgodnjega poroda, napak placente in gestacijskega diabetesa. Gestacijska hipertenzija je oblika hipertenzije, ki je pogojena z nosečnostjo in se pojavi v 20. gestacijskem tednu ali pozneje. Kronična hipertenzija z nacepljeno gestacijsko in/ali preeklampsijo je oblika hipertenzije, ki se izrazito poslabša po 20. tednu nosečnosti. Prenatalno neopredeljena hipertenzija je četrta oblika, ki zahteva opredelitev šest tednov po porodu, v kolikor ne izzveni.'' Dodaja, da ločimo blago do zmerno hipertenzijo (krvni tlak 140–150/90–109 mmHg) in hudo (krvni tlak višji ali enak 160/11 mmHg).
Pravočasno prepoznajte simptome visokega krvnega tlaka! V zgodnji nosečnosti so: glavobol, prsna bolečina, razdražljivost in motnja vida, v zadnjem trimesečju pa se jim lahko pridružijo še edemi, epigastrična bolečina in bliskanje pred očmi.
Nosečnicam, pri katerih ugotovijo, da imajo visok krvni tlak, zdravniki priporočajo počitek, sprostitev, izogibati se morajo prevelikim količinam soli, nasičenim živalskim maščobam in dati prednost pustemu mesu ter sadju in zelenjavi.
Kako lahko visok krvni tlak preprečimo?
Strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije opozarjajo, da morate biti otrokom dober vzgled z zdravim načinom življenja.
Zavedati se morate, da prekomerna telesna teža botruje k visokemu krvnemu tlaku, hipertenziji, zato jejte uravnoteženo in zdravo. To ne pomeni, da morate uživati le določeno vrsto živil, ne prisegajte na kakršne koli diete. Ključno je, da ne preskakujete obrokov, še posebej zajtrka. Odrecite se tisti hrani, ki vsebuje velike količine soli. ''Glede na smernice Svetovne zdravstvene organizacije odrasli prebivalci Slovenije kar za okoli 150 odstotkov presegamo dnevni še varen vnos soli. Mladostniki le-tega presegajo za okoli 100 odstotkov, otroci pa za 67 odstotkov. Glavni viri soli v naši prehrani so živila in jedi z veliko vsebnostjo dodane soli, dosoljevanje, priprava hrane ter obroki, zaužiti izven doma,'' pojasnjuje izr. prof. dr. Cirila Hlastan Ribič z IVZ. Ne jejte hitre hrane, pozabite na nezdrave mastne prigrizke pred televizijskim zaslonom. In kar je poglavitno – ne pijte alkoholnih pijač!

Vsa družina naj bo zelo aktivna. Prostih popoldnevov ne preživite tako, da ste zaprti doma. Pojdite ven na svež zrak in tecite, kolesarite, plezajte, se sprehajajte, plavajte, plešite, vrtnarite … ''Človeško telo je ustvarjeno za gibanje, zato je redna zmerna telesna dejavnost izjemno pomembna za ohranjanje zdravja. Začnemo lahko že z malenkostmi v vsakdanjem življenju, kot je uporaba stopnic namesto dvigala, igranjem z otroki ali vnuki v naravi in sprehodom po kosilu,'' priporočajo strokovnjaki z IVZ.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV