Bibaleze.si

Prva pomoč pri ozeblinah

N. K.

Družina in odnosi

1
28. 01. 2014 06.56

Če ste bili dolgo izpostavljeni mrazu in neprimerno oblečeni, lahko pride do ozeblin. Hujše mora oskrbeti zdravnik, v nujnih ali lažjih primerih pa si lahko pomagate tudi sami.

Pozimi morate pred vetrom in mrazom skriti vse izpostavljene dele telesa.


Pozimi morate pred vetrom in mrazom skriti vse izpostavljene dele telesa.
Pozimi morate pred vetrom in mrazom skriti vse izpostavljene dele telesa. FOTO: iStockphoto

Zima in nizke temperature narekujejo, da se oblečete toplo, večslojno in ne samo ene debele jakne. Vmesna oblačila so izolacijska, zunanja pa odporna proti vetru in vodi. Pokriti morajo biti predvsem izpostavljeni deli telesa: vrat, obraz, ušesa in roke. Skozi glavo se izgubi največ telesne toplote, in sicer kar 50 odstotkov, zato je pomembno, da se zaščitite z volneno ali krzneno kapo. Ne pozabite tudi na toplo in nepremočljivo obuvalo!

Če pa vas je ujel hud mraz, vi pa niste bili dovolj zaščiteni pred njim, lahko pride do ozeblin.

Znaki ozeblin

Pri zelo nizkih temperaturah molekule vode v naših celicah kože zmrznejo in to lahko vodi v ozebline. Prepoznate jih po tem, da koža postane bela, voščena, otrpla in trda. Najhujši scenarij, ki ga lahko doživite pozimi zaradi nespametnega ravnanja, je, da vaša koža postane modrikasta ali črna, kar zahteva nujno oskrbo pri zdravniku.

Ne dovolite, da bi vaš otrok pri nizkih temperaturah skakal pomanjkljivo oblečen. Ozebline pri njih boste opazili kot rdečino in mehurje, kar se sicer zelo hitro zaceli brez hujših posledic. Če je bil dlje izpostavljen hudemu vetru in mrazu in ni bil primerno obut, lahko pride do slabše prekrvavitve okončin, kar lahko vodi celo v njihovo odmrtje.

Pomoč

Strokovnjaka Joshua Piven in David Borgenicht svetujeta, da v primeru ozeblin najprej slečete mokra oblačila in se zavijete v suha in topla. Ozeblim delom telesa bo najbolj pomagala topla kopel, toda temperatura ne sme preseči 38 stopinj C. Namesto tega si lahko tudi dajete tople obkladke. ''Potem ko ste kožo odtajali v topli vodi, se bo občutek vrnil in lahko je zelo boleč. Prizadeta območja oskrbite s sterilno obvezo. Če so ozebline na prstih na rokah ali nogah, položite obvezo mednje.''

Na mraz so še posebej občutljivi otroci.
Na mraz so še posebej občutljivi otroci.FOTO: iStockphoto

Odsvetujeta, da se grejete z električnimi in plinskimi grelci, grelnimi blazinami in termoforji.

''Območja ne smete odtajati, če obstaja nevarnost ponovnega zmrznjenja; to povzroči hude poškodbe tkiva.''

Zmotno je prepričanje, da je treba ozebline drgniti s snegom.
Ker ogrevanje lahko spremljata kljuvanje in bolečina, lahko pojeste protibolečinsko tableto.

Vedite, da se lahko pojavijo tudi mehurji in otekline. Ogrevanje je učinkovito, ko postane koža rožnata in se občutek v prizadetih telesih zopet vrne.

Otroka morate v primeru ozeblin nujno odpeljati na pregled k izbranemu zdravniku. Ne oklevajte, poskušajte ga popolnoma ogreti s toplo vodno kopeljo, suhimi oblačili in toplim čajem.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863