Slovenska policija se tako kot lani tudi v letošnjo zimo podaja z geslom ''Pametno glavo varuje čelada''. Zakoni dajejo v svojih vrsticah prednost predvsem smučarjem, a vendar se na belih površinah zadržuje tudi veliko drugih uporabnikov. Med njimi velja izpostaviti sankače, ki večkrat niti ne vedo, da za njih veljajo kakšna posebna pravila.

Kje se lahko sankamo?
Smučišča so namenjena smučarjem, medtem ko je sankanje dovoljeno le na površinah, ki so temu namenjene in so predpisano označene oziroma zavarovane. Zakon o varnosti na smučiščih pravi, da so "druge športne aktivnosti ali druge dejavnosti znotraj smučišča dovoljene le s soglasjem upravljavca smučišča in na površinah, ki morajo biti povsem ločene od smučarskih in posebej označene ter zavarovane.
Kakšne sani izbrati: plastične ali lesene?
Pri nakupu sani je pomembno, komu bodo namenjene. Če jih kupujemo za otroka, mu bodo služile bolj kot ne kot prevozno sredstvo. Z njimi ne bo dirjal ali postavljal rekordne športne dosežke, a vseeno je pametno izbrati močnejše in bolj vzdržljive – upoštevajte, da bodo morale prenesti tudi vašo težo, saj se boste po strmini najbrž spustili skupaj z otrokom. Bolj priporočljiv je nakup lesenih sani, saj so bolj stabilne kot plastične. Pri slednjih obstaja nevarnost, da se razletijo oziroma poškodujejo že na neravnem terenu. Prav zato je treba biti pri nakupu pozoren na material, iz katerega so narejene sani.
Ne sankajte se na gumah, vrečah, lopatkah in podobnih stvareh!
Sankanje postaja moderno, zlasti s plastičnimi vrečami, gumami in čolni. Vse več je usodnih poškodb pri sankaških avanturah, predvsem zaradi podcenjevanja nadomestkov za sani. Posebno nevarna prevozna sredstva na snežni strmini so avtomobilske gume, gumijasti čolni, plastične vrečke, plastične lopate – skratka vse tisto, česar ni mogoče zadovoljivo krmiliti. Klasične sani so vsaj delno vodljive, zaradi sedečega položaja pa je možno tudi z nogami tudi zavirati.

Varno na sani
Čeprav je smučarska čelada zakonsko predpisana l za smučarje do 14. leta starosti, pa policija svetuje njeno uporabo starejšim smučarjem, saj so poškodbe glave pri smučanju kar pogoste. Uporaba čelade pri sankanju sicer ni predpisana, vendar je tudi tu potrebno upoštevati lastno varnost, zato je uporaba čelade pri otrocih priporočljiva.
Razlogi za nesreče sankačev
Med najpogostejše vzroke nesreč pri sankačih sodijo hoja in vzpenjanje po smučarskih progah, sankanje izven za to predvidenih površinah, nenadzorovano puščanje opreme izven za to določenih mest. Med druge pa sodijo še nepazljivost, neznanje, nespretna vožnja, objestnost, nezadostna vzdržljivost in fizična pripravljenost in neprilagojena hitrost spuščanja po strminah.
Kaj meni slovenska policija o nočnem sankanju?
Nočna sankanja so na nekaterih območjih v Sloveniji že tradicionalna. Gre za dejavnost v organizaciji nekaterih pravnih ali tudi fizičnih oseb, katerih namen je ponuditi obiskovalcem dodatno zabavo in sprostitev. Praviloma udeležence takšnih dogodkov opozarjajo na lastno varnost oz. na samoodgovornost za primere nesreč. Nesreče pri sankanju so redke, saj je policija od leta 2003 do lani obravnavala skupno samo 11 tovrstnih nesreč. V enem primeru je šlo žal tudi za nesrečo, ki je imela za posledico smrt sankača, ostale pa so se končale bodisi z lahkimi, bodisi s hudimi telesnimi poškodbami.
Policija svetuje:
– Otroka s sanmi nikoli ne pustite samega, saj lahko kaj hitro zaide na smučarsko progo, kjer sankanje ni dovoljeno.
– Za otroka, ki nima klasičnih sani, ampak plastičen UFO krožnik, lopato in podobne rekvizite, izbirajte za spuste brežine s čim manj neravninami. Odskoki pri sankanju s takimi, težje vodljivimi pripomočki po neravnem terenu lahko poškodujejo hrbtenico!
– Sani ne smejo imeti nikjer ostrih robov.
– Vrvica mora biti tako močna, da vzdrži transport potnika na saneh.
– Sani naj imajo ročaje ali leseno naslonjalo, na katere se lahko otrok opre, ali naslone, da ne zdrsne nazaj.
– Otrokove noge in stopala lahko varno namestite na sanke.
– Če je le mogoče, izberite lesene sani. Če se odločite za plastične, pa naj bodo te iz kakovostnega materiala, ki vzdržijo nizke temperature, tako da se ob prvih neravninah zaradi krhkosti ne razletijo.
Pazite svoje otroke!
"Osnovno vodilo za starše (učitelje, vzgojitelje) je, da so otroci za sankanje primerno oblečeni; svetujemo uporabo čelade; naj otrok s sanmi nikoli ne puščajo samih oz. brez nadzora, kajti v kolikor se sankajo v bližini urejenih smučišč, lahko kaj hitro zaidejo na smučarsko progo (kjer sankanje ni dovoljeno) kjer lahko ovirajo smučarje in da za sankanje uporabljajo površine, ki so za to predvidene. Pomembna pa je tudi pravilna izbira sani pred nakupom,“ so nam še povedali na Policiji.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV