Bibaleze.si

Se zavedate pomembnosti zaščite pred klopi?

V.M.

Družina in odnosi

1
12. 06. 2011 09.55

Ko se vrnete iz družinskega izleta v naravi, potepanja po gozdu ali zgolj vsakdanje igre na trati za domačo hišo, ne pozabite temeljito pregledati sebe in otroka. Morda se na pregibnih delih skriva klop, ki ga je potrebno čim prej odstraniti.

Kri sesajo le samice. Žrtev zaznajo po toploti, vonju ali premikanju.
Ko pridete domov, se oprhajte in dobro preglejte.
Ko pridete domov, se oprhajte in dobro preglejte.FOTO: iStockphoto
Zavod za zdravstvo varstvo Ljubljana je začel akcijo Varno in zdravo v naravo, katere namen je promocija zaščite pred boleznimi, ki jih prenašajo klopi. V sklopu akcije so pripravili zloženko in plakat, ki pojasnjujeta kje se klopi zadržujejo, katera obolenja prenašajo in kako se pred njimi lahko zaščitimo.

Kje se klopi zadržujejo?

Klopi so razširjeni na zaraščenih, slabo kultiviranih površinah. Visoka trava z grmovjem, robovi jas in gozdna podrast so najbolj idealna področja za njihovo širjenje. V naših podnebnih razmerah so klopi aktivni od pomladi do pozne jeseni.

Kri sesajo le samice. Žrtev zaznajo po toploti, vonju ali premikanju.
Kri sesajo le samice. Žrtev zaznajo po toploti, vonju ali premikanju. FOTO: iStockphoto
Nevarnost obolenja

Klopi prenašajo različne bolezni. Najbolj znana je klopni meningoencefalitis, drugi dve pri nas najpogostejši bolezni sta še lymska borelioza in erlihioza za kateri je pomembno, da se ju hitro odkrije in zdravi z antibiotiki, cepiva ni, so še dodali ZZZS.

Klopni meningoencefalitis

Klopni meningoencefalitis je virusno obolenje možganske ovojnice in osrednjega živčevja. Čas od okužbe do pojava prvih simptomov je od sedem do 21 dni. Bolezen poteka v dveh fazah. V prvi fazi, ko je virus v krvi, ima bolnik vročino, glavobol in otrpel tilnik. Po nekaj dneh, ko je bolnik brez vseh bolezenskih znakov, pa sledi druga faza bolezni. Virus se naseli v osrednjem živčevju in povzroča vnetje možganske opne ali možganovine. Z vbodom okuženega klopa vstopi virus v podkožje, kjer se razmnožuje in se preko limfe in krvi prenese do možganskih ovojnic in možganskih celic.

Pri zdravljenju klopnega meningoencefalitisa je nujno zniževanje telesne temperature, lajšanje bolečin, kritje tekočinskih in elektrolitskih potreb in poskus zmanjšanja otekanja možganovine. Bolezen pa lahko preprečimo s cepljenjem, za katerega se lahko dogovorimo pri izbranem zdravniku ali na območnem zavodu.

Lajmska borelioza

Veliko bolj nevarna bolezen, ki jo ravno tako prenašajo okuženi klopi, je lajmska borelioza. S povzročitelji lajmske borelioze so okuženi klopi po vsej Sloveniji. V nekaterih predelih je okuženih več kot polovica odraslih klopov. Okužba oziroma znaki potekajo v več fazah, ki se lahko raztegnejo v mesece. Če bolezni ne prepoznamo ali je ne opazimo, se nezdravljena nadaljuje. Prvi znak je rdečina v nivoju kože, ki na sredini bledi, rdeči rob pa se širi v okolico – to je značilen kolobar, ki je lahko zelo velik. Rdečina na koži pa ni nujna le na mestu ugriza klopa, lahko se pojavi tudi na drugih delih telesa.

Zdravljenje

Bolezen uspešno zdravijo z antibiotiki, še posebej, če se zdravljenje začne zgodaj. Dokler so prisotne obročaste kožne spremembe, praviloma zadostuje zdravljenje z antibiotiki v obliki tablet, če pa so že prizadeti živčevje, srce ali sklepi, je pogosto treba dajati zdravila v žilo.

Osveščanje staršev, učiteljev in otrok

Kot navaja Slovenska tiskovna agencija, so iz zavoda sporočili, da so ciljne skupine akcije osnovne in srednje šole ter študentski domovi v ljubljanski regiji ter različne skupine, ki so v spomladanskem in poletnem času v izdatnejšem kontaktu z naravo. Za učitelje pa so v jeseni pripravili tudi brezplačno izobraževanje z gradivom o zaščiti pred klopi in klopnim meningoencefalitisom, da bi ti osveščali tudi starše otrok.

Preventivno cepljenje

Iz Zavoda za zdravstveno varstvo Celje sporočajo, da bodo v okviru preventivne kampanje za zaščito pred klopi v juniju omogočili bolj poceni cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Cena posameznega cepljenja bo znašala 20 evrov, sicer znaša 33. Na celjskem zavodu pričakujejo, da bo to pripomoglo, da se bo za preventivno cepljenje odločilo več ljudi.

Preberite si članek o tem, kako preprečiti ugriz klopa, kako ga odstraniti ter kdaj je potrebno obiskati zdravnika.

Klopi se zadržujejo tudi na robovih jas in v gozdni podrasti.
Klopi se zadržujejo tudi na robovih jas in v gozdni podrasti.FOTO: iStockphoto


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863