Bibaleze.si

Vse, kar morate vedeti o skrajšanem delovniku

Špela Zupan

Družina in odnosi

0
12. 02. 2020 08.44

Delodajalec mora omogočiti krajši delovni čas zaradi starševstva in vam ne sme odrediti nadur. Lahko pa delate tudi med vikendi in popoldne.

Mama, ki dela

Zaposleni starši imajo določene pravice zagotovljene po Zakonu o delovnih razmerjih. Delodajalci jim morajo omogočiti lažje usklajevanje družinskih in poklicnih obveznosti, "kar je še zlasti pomembno pri razporeditvi delovnega časa, predvsem pri krajšem delovniku zaradi starševstva, ki je namenjen varstvu in negi otroka", so pojasnili na inšpektoratu za delo.

Če delodajalec ne omogoči pravice do skrajšanega delovnika, mu grozi od 3000 do 5000 evrov, odgovorni osebi pa od 300 do 600 evrov globe.
V letu 2017 se je za skrajšan delovni čas odločilo 9891, v letu 2018 10.454, v letu 2019 pa 10.397 slovenskih staršev. V veliki večini se za krajši delovnik odločajo mamice - v letu 2019 je bilo denimo na skrajšanem delovnem času 20.456 mamic in 798 očetov - in večinoma gredo na polovični delovnik, kažejo podatki ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.

Skrajšan delovnik predvideva Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki določa, da je lahko krajši delovnik za največ polovico. Torej, če je imel zaposleni polni delovnik 40 ur tedensko, lahko njegov krajši delovnik zaradi starševstva znaša najmanj 20 ur tedensko. Tako lahko starši delajo po sedem, šest, pet ali najmanj štiri ure dnevno.

Razporeditev ur je prepuščena dogovoru med zaposlenim in delodajalcem ter zmožnostim za želeno delo glede na delovni proces. Na inšpektoratu so razložili, da se lahko delovni čas razporedi le enakomerno, kar pomeni, da mora zaposleni vsak dan delati enako število ur.

Najprej se pogovorite z delodajalcem, ki ste ga dolžni obvestiti o začetku skrajšanega delovnika 30 dni pred nastopom.
Najprej se pogovorite z delodajalcem, ki ste ga dolžni obvestiti o začetku skrajšanega delovnika 30 dni pred nastopom.FOTO: Dreamstime

Hkrati so na inšpektoratu opozorili, da delodajalec zaposlenemu na skrajšanem delovnem času zaradi starševstva ne sme odrediti dela preko določenega krajšega delovnika in da ne sme neenakomerno razporediti oziroma začasno prerazporediti delovnega časa. Lahko pa odredi delo tudi popoldan, v soboto in nedeljo.

Tako si uredite skrajšan delovnik

Najprej se pogovorite z delodajalcem, ki ste ga dolžni obvestiti o začetku skrajšanega delovnika 30 dni pred nastopom. Zatem sklenete aneks k pogodbi o zaposlitvi.

Pravico do plačila sorazmernega dela prispevkov za socialno varnost do polne delovne obveznosti nato uveljavljate na Centru za socialno delo, kjer osebno ali po pošti oddate izpolnjeno vlogo s priloženim aneksom k pogodbi o zaposlitvi z navedenim obdobjem krajšega delovnika in številom ur. Če uveljavljate skrajšan delovnik do 18. leta starosti otroka zaradi zdravstvenih razlogov, je treba predložiti tudi zdravstveno dokumentacijo.

Pravico do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva ima:

→ eden od staršev, ki neguje in varuje otroka, in sicer do tretjega leta starosti otroka;
→ eden od staršev, ki neguje in varuje težje ali zmerno gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka največ do 18. leta starosti otroka;
→ eden od staršev, ki neguje in varuje najmanj dva otroka, do končanega prvega razreda osnovne šole najmlajšega otroka, pri čemer je eno leto izrabe pravice neprenosljivo za vsakega od staršev.

Vir: eUprava

Pravice veljajo tudi za enega od staršev samostojnih podjetnikov, ki si na podlagi svoje dejavnosti sam plačuje prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko ter neguje in varuje otroka. Ne morejo pa iti na krajši delovnik starši, katerih otrok je v rejništvu ali v zavodu zaradi zdravljenja, usposabljanja, vzgoje ali šolanja s celodnevno oskrbo.

Zaposleni starši imajo določene pravice zagotovljene po Zakonu o delovnih razmerjih.
Zaposleni starši imajo določene pravice zagotovljene po Zakonu o delovnih razmerjih.FOTO: Dreamstime

Na "polovički" prejmete polovico plače

Delodajalec plačuje sorazmerni del prispevkov in dejansko število ur, kar pomeni, da na denimo polovičnem delovnem času na dan izplačila prejmete samo polovico neto plače. Država plačuje zgolj prispevke, pa še to minimalne, in v letu 2019 je izplačala 19,3 milijona evrov prispevkov za skrajšan delovni čas.

Na ministrstvu so po uvedbi novega Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih leta 2014 pripravili dodatna pojasnila. Med drugim navajajo: "Starejši otrok je star štiri leta, mlajši pa dve leti. Mlajši bo končal prvi razred osnovne šole 31. avgusta 2019. Če bo pravico začela izrabljati mati, jo bo lahko izrabila najdlje do 31. avgusta 2018. Preostalo leto bo moral izkoristiti oče, sicer pravica do tega leta propade." Mati je torej lahko na krajšem delovniku do konca vrtca oziroma do vstopa najmlajšega otroka v osnovno šolo, nato pa mora eno leto pravico koristiti oče, sicer propade. Več o razlagi pravice do krajšega delovnika ...

Določene omejitve ob skrajšanem delovnem času veljajo za nego otroka zaradi zdravstvenih razlogov. Kakšne, preverite v spodnjem članku:

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863