Visoko na vrhu hriba za domačo hišo 19-letni Derli Grimm počepne in spije požirek vode iz naravnega izvira. Kot večina ljudi na tem pretežno kmetijskem območju, ki je skoraj v celoti poseljeno z nemško govorečimi priseljenci, tudi Grimm verjame, da je za število dvojčkov krivo 'nekaj' v vodi. Predvidevajo, da se v njej skriva nekakšen 'dvojčkotvorni' mineral.
Je odgovor v genih?
Genetiki menijo, da temu ni tako, vendar mladenič, ki je tudi sam brat dvojček, pravi, da vsega pač ne moremo razložiti s stališča genetike. Strokovnjaki se z njim morda ne strinjajo, a tudi sami ne vedo, zakaj na tem majhnem območju na svet prijoka toliko dvojčkov.
Uganka že desetletja buri duhove. Z vsega sveta se ljudje zgrinjajo nad zaselek, imenovan San Pedro, da bi na lastne oči videli številne dvojčke. O tem je bilo napisanih že nekaj knjig, genetiki pa še vedno raziskujejo, kaj bi lahko bil pravi razlog za ta zanimivi pojav.
Vedno pripravljeni
Ker mesto privablja toliko turistov, niti ni nenavadno, da se nikomur ne mudi preveriti, ali ima voda res kaj pri tem. Kadar se v mestu pojavijo novinarji, mame dvojčkov s svojim naraščajem takoj pohitijo iz hiš, odrasli dvojčki se postavijo pred svoje domove in predstava se začne. Svoje mesto že dolgo tržijo kot Svetovno prestolnico dvojčkov.
Pred vstopom v Candido Godoi obiskovalce pozdravi napis: Vrtno mesto in dežela dvojčkov. Več kot 80 odstotkov prebivalcev je nemškega porekla, tja pa so se začeli naseljevati po prvi svetovni vojni. Še danes živijo dokaj odmaknjeno in za kmetijska opravila še vedno uporabljajo vole. 'Odkrili' so jih v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja in mestni veljaki so razglasili, da ima San Pedro, zaselek s 300 prebivalci, največjo koncentracijo dvojčkov na svetu.
Je kriv 'angel smrti'?
Druga teorija o tem, zakaj naj bi se ravno tam rodilo toliko dvojčkov, še zdaleč ni tako nedolžna, kot teorija o mineralu v vodi. Nekateri namreč že dolgo predvidevajo, da je za to kriv sam Hitlerjev 'angel smrti' – zloglasni Josef Mengele. Ta naj bi območje obiskal pod pretvezo, da je veterinar, približno takrat, ko so prebivalci začeli opažati, da se jim rojeva vse več dvojčkov.
Vendar dokazov, da je Mengele, ki je med drugo svetovno vojno v koncentracijskem taborišču Auschwitz delal poskuse na dvojčkih, res kriv za številna rojstva dvojčkov, ni. Morda bi za to lahko vsaj delno krivili poroke med sorodniki, ki na območju niso redke.
Kot veliko dvojčkov sta tudi 22-letni Fabiene in Tatiane Grimm vajeni novinarjev in fotografov, saj pozirata že od malih nog. In Fabiene meni, da veliko dvojčkov ni nobena uganka. „Moj brat se je poročil s svojo sestrično v tretjem kolenu. Tukaj je veliko takih primerov. Ljudje se poročajo s sestričnami in bratranci ali celo s člani ožje družine.“
Ali je kriva voda, poroke med sorodniki, ali zloglasni Mengele morda nikoli ne bomo vedeli. Radovednežev verjetno niti rešitev uganke ne bo odvrnila od obiska skrivnostne dežele dvojčkov.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV