Bibaleze.si

'Zaradi aidsa danes ne bi smel umreti noben novorojenček!'

STA, P.L.

Družina in odnosi

1
30. 11. 2009 10.17

Zgodnje odkrivanje in zdravljenje lahko znatno izboljša možnosti za preživetje novorojenčkov, ki so izpostavljeni virusu hiv. To ob 1. decembru, svetovnem dnevu aidsa, opozarja WHO.

Virus HIV
Virus HIV
Virus HIVFOTO: iStockphoto

Prenašaj sporočilo, ne virusa! je geslo letošnjega svetovnega dneva boja proti aidsu, njegov namen pa je opozarjati, da je pandemijo aidsa in virusa hiv mogoče zajeziti s posredovanjem ustreznih informacij. Z znanjem se lahko postavimo po robu tabujem, premagujemo strah, krivice in predsodke, povezane z okužbo. Aids ni samo problem okuženih in bolnih, ampak je globalno prisoten problem, ki lahko doseže vsakogar med nami.

Hiv in sorodne bolezni se prenašajo z neposrednim stikom sluznice ali krvi s telesnimi tekočinami, ki vsebujejo hiv, npr. krvjo, spermo, nožničnim izcedkom, predsemensko tekočino in materinim mlekom. Do tega prenosa lahko pride pri analnem, vaginalnem ali oralnem spolnem občevanju; transfuzijah krvi, z uporabo okuženih podkožnih igel tako v zdravstvenih ustanovah kot med uživalci mamil; z matere na otroka, med nosečnostjo, rojstvom ali z dojenjem.

Število okuženih

Od leta 2001 je število novih okužb v podsaharski Afriki upadlo za približno 15 odstotkov, kar je lani pomenilo okoli 400.000 okužb manj. V istem obdobju je v Vzhodni Aziji število okužb upadlo za 25 odstotkov, v Južni in Jugovzhodni Aziji pa za deset odstotkov. Razmere so se stabilizirale tudi v Vzhodni Evropi, kjer so bili pred tem priče dramatičnemu porastu okužb med uživalci drog.

Z virusom hiv se je lani okužilo 2,7 milijona ljudi, dva milijona pa sta jih zaradi aidsa umrla. Trenutno z virusom hiv živi 33,4 milijona ljudi, kar je več kot kdaj koli prej. To pripisujejo učinkom protivirusnih zdravil in rasti števila prebivalstva. V zadnjih petih letih se je namreč zaradi učinkovitega zdravljenja število smrti zaradi aidsa zmanjšalo za več kot deset odstotkov.

Ustavite aids!
Ustavite aids!FOTO: Reuters

Aids pri otrocih in nosečnicah

Ustrezna terapija je dosegla svoje tudi pri preprečevanju novih okužb pri otrocih, saj številne matere, okužene z virusom hiv, uporabljajo način zdravljenja, ki prepreči, da bi se virus prenesel na otroka. Od leta 2001 je bilo na ta način preprečenih okoli 200.000 novih okužb med otroki.

"Danes ne bi smel noben novorojenček umreti zaradi aidsa," pravi dr. Margaret Chan, generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). "Vemo, kako preprečiti te tragične smrti, vendar se moramo sedaj osredotočiti na okrepitev naših zdravstvenih sistemov in zagotoviti, da vse matere in otroci čim prej začnejo z zdravljenjem.”

Zgodnje odkrivanje in zdravljenje lahko znatno izboljša možnosti za preživetje novorojenčkov, ki so izpostavljeni virusu hiv. Stopnja preživetja je do 75 odstotkov višja pri tistih hiv-pozitivnih otrocih, pri katerih so virus odkrili in začeli z zdravljenjem v njihovih prvih 12 tednih.

V nekaterih državah, ki sta jih hiv in aids najbolj prizadela, kot so Kenija, Malavi, Mozambik, Ruanda, Južna Afrika, Svazi in Zambija, se število testiranih novorojenčkov povečuje. V mnogih državah podsaharske Afrike, vključno z Bocvano in Južno Afriko, mnogo novorojenčkov testirajo že pri šestih tednih in veliko otrok, okuženih z virusom hiv, je deležnih antiretrovirusnega zdravljenja.

Obstajajo tudi pokazatelji, da ima hiv velik vpliv na smrtnost med nosečnicami. Polovici vseh smrti med nosečnostjo v Bocvani in v Južnoafriški republiki botruje hiv. Zato je potreben enoten zdravstven pristop, s katerim bi združili zdravje mater in otrok s programi za preprečevanje širjenja virusa.

Prenašaj sporočilo, ne virusa!
Prenašaj sporočilo, ne virusa!FOTO: Reuters

Pediatrično zdravljenje aidsa, preprečevanje prenosa z mater na otroke in preprečevanje novih okužb med mladostniki so tri izmed štirih ključnih komponent kampanje Združeni za otroke, združeni proti aidsu. Zadnja komponenta zagovarja razširjeno zaščito in nego za približno 15 milijonov otrok po vsem svetu, ki so zaradi aidsa izgubili enega ali oba starša ter večjo pozornost za potrebe vseh ranljivih otrok.

V Sloveniji je zelo malo otrok okuženih s hiv. Zadnjo diagnozo okužbe s hiv pri otroku, ki se je rodil okuženi mamici, so zabeležili pred šestimi leti. V Sloveniji je s hiv okuženih tudi zelo malo nosečnic, verjetno približno 1 na 10.000 ali še manj.

Akcije osveščanja

V Sloveniji je z virusom hiv trenutno okužena manj kot ena oseba na 1000 prebivalcev. Žal pa število okuženih narašča. V zadnjem letu je bilo tako na novo odkritih 48 primerov okužbe s hiv, kar je 270 odstotkov več kot pred desetimi leti in 30 odstotkov več kot leta 2007. Najpogostejši način prenosa virusa je prenos z nezaščitenimi spolnimi odnosi.

Podobno kot v drugih državah po svetu bodo tudi po Sloveniji ob svetovnem dnevu boja proti aidsu potekale številne prireditve in akcije, namenjene osveščanju ljudi o preprečevanju okužbe z virusom hiv. Prostovoljci bodo tako 1. decembra na 36 mestih po Sloveniji mimoidoče seznanjali s problematiko hiv in aids v Sloveniji, promovirali uporabo kondoma ter testiranje na virus hiv.

Na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana bo v torek med 12. in 14. uro odprta ambulanta za brezplačno svetovanje in testiranje na hiv. Testiranje je sicer redno na voljo na številnih mestih po Sloveniji. 

Svoje mnenje lahko zapišete na forum.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863