Mišice medeničnega dna prepogosto zanemarjamo. Se strinjate?
Ja, mišice medeničnega dna in težave z njimi so še vedno v naši družbi tabu. Velik odstotek žensk se še vedno boji oz. jih je sram priznati to težavo svojemu zdravniku, ginekologu, kot tudi partnerju. Ker pa lahko zanemarjanje teh mišic in ignoriranje težav, pripelje še do dodatnega poslabšanja, je zelo pomembna pravočasna pomoč.
Kakšna je pravzaprav njihova funkcija?
Mišice medeničnega dna ležijo na dnu medenice, zapirajo medenični izhod in potekajo od sramnice spredaj do trtice zadaj. Te mišice vzdržujejo pravilno lego medeničnih organov in sodelujejo pri zadrževanju urina in blata. Po drugi strani zagotavljajo podporo danki med iztrebljanjem blata in prispevajo k stabilnosti hrbtenice in medeničnega obroča. Mišice medeničnega dna so pomembne tudi za spolno doživljanje tako ženske kot njenega partnerja.
Kdaj pride do nepravilnega delovanja mišic medeničnega dna?
Neredko se zgodi, da pride do nepravilnega delovanja mišic medeničnega dna. Najpogosteje se nepravilno delovanje pojavi med nosečnostjo ali po porodu. Med nosečnostjo povečana teža maternice predstavlja dodatno obremenitev za medenično dno. Poleg tega se mišice medeničnega dna pod vplivom hormonskih sprememb raztezajo. Vse te spremembe vplivajo na slabšo zmogljivost mišic med nosečnostjo. Porod je maratonska obremenitev za mišice medeničnega dna – med porodom se še bolj raztegnejo in zaradi raztrganja ali prereza presredka lahko tudi poškodujejo.
Nepravilno delovanje pa se pojavi tudi s staranjem. Mehur izgublja svojo elastičnost ter moč krčenja, prav tako izgubljajo moč podporne mišice - mišice medeničnega dna. Tudi post-menopavzalne hormonske spremembe (upad nivoja estrogena) pospešijo nastanek inkontinence.

Kakšne so posledice nepravilnega delovanja mišic medeničnega dna?
Posledice nepravilnega delovanja mišic medeničnega dna utegnejo biti zelo neprijetne, saj lahko pride do uhajanja urina, vetrov ali celo blata, pri ženskah pa tudi do spuščanja rodil in spremenjene lege medeničnih organov. Pogoste so tudi nepravilnosti polnjenja in praznjenja sečnega mehurja, zaprtje in/ali oteženo odvajanje blata, motnje spolnosti in kronične bolečine na območju medenice.
Z vadbo jih lahko okrepimo. Kako vadimo in kdaj?
Ker je optimalna funkcija mišic medeničnega dna vitalnega pomena, da se človek lahko socialno uveljavlja, živi polno življenje, se giblje in je telesno dejaven, je pomembno, da skrbimo za kondicijo mišic medeničnega dna z rednim izvajanjem vaj za mišice medeničnega dna. Pri teh vajah hoteno krčimo in sproščamo mišice medeničnega dna. S tem lahko izboljšamo njihovo moč in vzdržljivost in tako pripomoremo k njihovemu pravilnemu delovanju.
Vaje za mišice medeničnega dna niso priporočljive samo za zdravljenje, ampak se jih priporoča tudi kot preprečevanje posledic nepravilnega delovanja mišic medeničnega dna. Najpomembnejše pri teh vajah je, da krčite prave mišice in da je to krčenje pravilno. Predstavljajte si, da poskušate zaustaviti uhajanje vetrov iz črevesja in istočasno zaustaviti curek urina. Občutek je, kot da bi hoteli stisniti in dvigniti, zapreti in potegniti navzgor področje okoli zadnjika, nožnice in sečnice. To je stisk mišic medeničnega dna.
Bodite pozorni, da predel medeničnega dna ne potiskate navzdol (kot pri iztrebljanju blata), namesto da bi področje okoli zadnjika, nožnice (pri ženskah) in sečnice potegnili navzgor.
Pomembno je, da pri stisku mišic medeničnega dna ne stiskate skupaj nog in zadnjice.
Pri pravilnem stisku mišic medeničnega dna ni vidnega gibanja medenice ali stegen.
Ob stisku mišic medeničnega dna ne zadržujte dihanja.
Ob stisku lahko čutite, da so se napele mišice na spodnjem delu trebuha, kar je povsem normalno.

Zakaj je še posebej med nosečnostjo in po porodu pomembno, da jih krepimo?
Mišice medeničnega dna so pomembne zaradi tega, ker med nosečnostjo nosijo težo trebuha, med porodom se zelo raztegnejo, po porodu pa jih je treba vrniti v svoje čim bolj prvotno stanje. Pri vajah je pomembno, da smo čim bolj sproščeni, da v mislih občutimo mišice medeničnega dna in jih izvedemo čim bolj pravilno.
Kako vemo, da vaje izvajamo pravilno?
Pri pravilnem krčenju mišic medeničnega dna ni vidnega gibanja medenice ali nog, lahko pa čutite, da so se trebušne mišice napele predvsem v spodnjem delu trebuha. Ne stiskajte nog in zadnjice, predvsem pa ne pozabite na dihanje. Ženske lahko preverite pravilnost krčenja tako, da vstavite palec v nožnico in tako občutite, ali krčite prave mišice ali pa namesto tega stiskate mišice nog, zadnjice in trebuha.
Ali morajo krepiti mišice medeničnega dna že najstnice?
Priporoča se tudi, da izvajajo vaje tudi najstnice, saj so že znani primeri, da imajo tudi najstnice že probleme z uhajanjem urina (pri smehu, športu ipd).
Je prepozno, če z vadbo začnemo leta po porodu?
Za vaje za krepitev mišic medeničnega dna ni nikoli prepozno. Ženske v sedemdesetih letih svojega življenja ali še starejše lahko tovrstne bolezenske znake deloma ali v celoti odpravijo. Ko vaje postanejo del vašega vsakdanjika, bodo nekaj tako normalnega kot umivanje zob.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV