Bibaleze.si

Kaj je pomembno pri telovadbi?

M.K.

Družina in odnosi

0
22. 04. 2014 07.58

V času nosečnosti se telo zagotovo spremeni – sklepi in vezi se zrahljajo, zaradi česar se poveča možnost najrazličnejših poškodb, zaradi večanja telesne teže pa se ustvari dodaten pritisk na medvretenčne ploščice, medtem ko vse večji trebuh poveča obremenitev hrbtenice oziroma hrbtnih mišic. Prav zato strokovnjaki priporočajo, da mlade mamice postopoma pričejo z vadbo.

Joga

 

Joga
JogaFOTO: iStockphoto
Preden se lotite vaj, se posvetujte z izbranim ginekologom ali zdravnikom

Ginekologi priporočajo, da mamice z vadbo počakajo vsaj šest tednov po porodu, res pa je, a vsaka ženska najbolje ve, v kakšni kondiciji je bila pred zanositvijo, med nosečnostjo in kako se počuti po porodu. Vsekakor je bolj priporočljivo počakati malo dlje, kot se naprezati. Prav tako je veliko odvisno od tega, kakšen je bil vaš porod (carski rez, posebnosti itd.).

Uvod v telovadbo naj bodo sprehodi

Telovadba je hudi sprehod – čas, ki ga preživite zunaj s svojim otrokom, ko pred seboj potiskate otroški voziček in občudujete svoje malo bitjece. Strokovnjaki pravijo, da je hoja odličen način gibanja po porodu – priporočljivo je, da hodite vsaj trikrat na teden po (vsaj) pol ure, če zmorete pa ob tem delate še prilagojene sklece in raztegovalne vaje, priporočljivo pa je tudi plavanje.

Vadba z vozički
Vadba z vozički FOTO: iStockphoto

Predvsem je pomembno, da:

ne delate vaj, ki vam povzročajo bolečine (vedno poslušajte svoje telo in če je treba, raje zmanjšajte svoje zmogljivosti – med vadbo se morate počutiti dobro, brez slabosti in vrtoglavic, nikakor ne smete imeti bolečin, ne smete se preveč zadihati, med vadbo morate vseskozi imeti občutek, da bi se lahko pogovarjali);
– se pred vsako vadbo pravilno ogrejte (najprimernejša je hitra hoja ali lahen tek);
– vaje izvajate postopoma;
– ne izvajate vaj, pri katerih vam je neudobno;
– pijete dovolj tekočine;
– nosite udoben nedrček;
– si med telesno aktivnostjo merite srčni utrip.

Izguba mleka zaradi telesne aktivnosti

Strokovnjaki pravijo, da telovadba ne vpliva na dojenje, količino ali sestavo mleka, niti ne na rast dojenčka. Nekatere raziskave sicer kažejo, da lahko intenzivna fizična aktivnost vpliva na povečanje mlečne kisline v materinem mleku, ki postane kislega okusa, kar dojenčku najbrž ne bo všeč. Če dojite, dobro poskrbite, da boste dovolj pili, da boste telovadili po zmožnostih in da boste poskrbeli za uravnoteženo in raznoliko prehrano.

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863