
Po prvem šoku, ko so dojeli, kaj se pravzaprav dogaja, so se odločili, da bolezen ne bo narekovala njihovega tempa življenja in da bodo kljub temu živeli povsem normalno življenje. No, nekaj je bilo vseeno treba spremeniti – se bolj zdravo prehranjevati in se še več gibati. "To je bil za naju z ženo Natašo kar velik šok. Ko otrok zboli, se v trenutku znajdeš v povsem novi situaciji, iz katere prvi hip ne vidiš izhoda. Midva sva zadevo nadvse resno vzela in hitro sprejela odločitev, da življenje korenito spremenimo. Najprej so nas na pediatriji v Ljubljani zasuli s kopico informacij in nas podučili, kako je živeti s sladkorno boleznijo. Mene osebno, že samo da vidim malo krvi, kar zmrazi, najina Milla pa je vse to pogumno prenašala. Po dveh tednih v bolnišnici smo prišli domov in najprej spraznili hladilnik, počistili omare in šli v nabavo po nove stvari. Najbolje je, da čim prej dojameš, da je to bolezen, s katero se da živeti in ne nek bav-bav," nam je zaupal simpatični Štefko.

Milla že prej ni hlastala po sladkarijah, zato ji samo odrekanje sladki hrani ni predstavljalo kakšnega večjega problema. "Že jaz nisem nek ljubitelj sladkarij in jih jem res samo, kadar sem neznansko lačen in pri roki nimam drugega. Pa tudi hčerkama nisem nikdar posebej navajal nanje. Bolj kot ne smo bili disciplinirani glede tega, če ne drugega že zaradi babice, s katero živimo in ima prav tako diabetes."
Ker lahko prevelika nihanja sladkorja v krvi pripeljejo do zapletov, je bil Štefko sprva velikokrat v skrbeh. Kadar Milla ni bila ob njem ali ženi Nataši, je pogosto pogledal na svoj telefon in razmišljal o tem, ali je s hčerko vse v redu. "Ravno smo se uvajali v vrtec, ko je Milla zbolela. Tako da je bila že takoj na začetku veliko časa odsotna, pa tudi pozneje je z mamico hodila v vrtec le za nekaj ur. Za otroka z diabetesom mora v vrtcu skrbeti o tem podučena vzgojiteljica, kar ni takoj izvedljivo. Moraš se organizirati tudi sam in pomagati izobraziti ustrezni kader, preden lahko otroka pustiš v varstvu ali pozneje v šoli."
Ker bolnikom s sladkorno boleznijo priporočajo, da se poleg diete veliko gibajo in tako na naraven način uravnavajo količino sladkorja v krvi, družina Bratkovič ogromno časa preživi zunaj. "Ves čas smo aktivni, predvsem pa se trudimo, da je Milla vključena v čim več telesnih dejavnosti."
Sicer pa je tudi pri nas vse več otrok s sladkorno boleznijo.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV