
Strokovnjaki so ugotovili, da se z dotikom mame in dojenčka zmanjša otrokov jok za 43 odstotkov, kar pripomore tudi k temu, da je mama bolj pomirjena. Prav tako otroci, ki se jih mame pogosto dotikajo, spijo lažje, kar privede k temu, da imajo one same tudi več časa za počitek.
Naravna metoda, ki ublaži poporodno depresijo, je poleg dotika tudi umirjena fizična aktivnost, to je sprehod. Takšna aktivnost spodbudi ustvarjanje hormona sreče, ki pomaga organizmu, da se bori z depresijo.
Poporodna depresija je bolezen Ko mlada mamica ne more več obvladati svojih čustev, ko je otožna, neprestano utrujena, ima težave s spanjem, upadom libida, apetitom, lahko pomislimo na poporodno depresijo. ''Zelo pogost povod (ne vzrok!) za izbruh poporodne depresije je slaba porodna izkušnja in manjša ali večja neprijetnost, ki porodu sledi.'' Psihologinja in družinska ter vedenjska terapevtka Eva Hrovat Kuhar svetuje, naj se ženska za to nikakor ne počuti krive, treba jo je sprejeti tako kot vse ostale bolezni, pri katerih je za ozdravitev treba jemati antibiotike. Naj vas ne bo sram, svoje občutke, trpljenje zaupajte partnerju, prijateljici in staršem. Poiščite pomoč v podpornih skupinah, kjer boste ugotovili, da ni treba, da se s svojimi problemi soočate sami. ''Novopečena mamica ima pravico do počitka – ne le pravice, celo dolžnost, drugače bo izgorela in se sesula. Zelo pogosto pa slaba vest mamici onemogoča, da bi poiskala pomoč. Če koga prosi za varstvo, ker mora kaj nujnega urediti, se ji še zdi sprejemljivo. Da bi pa v času, ko kdo čuva dojenčka, storila kaj zase in svojo dušo, se ji pogosto zdi neprimerno – a klepet s prijateljico dela čudeže!'' priporoča Eva Hrovat Kuhar. |
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV