V humanitarnem društvu Solzice namreč pripravljajo spominske pakete, ki jih bodo prejeli starši ob smrti otroka. Vendar pri tem potrebujejo pomoč.

Društvo Solzice je nastalo iz bolečine in ljubezni do otrok, ki so umrli med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. V času pred šestimi leti ni bilo knjige in ne spominskih pokopališč, razen v Ljubljani, kamor bi žalujoči starši odlagali svojo bolečino. Prav tako ni bilo društva, literature in forumov, kamor bi se žalujoči in bližnji lahko obrnili po pomoč. Le-ta je namreč v času smrti tako majhnega otroka zelo pomembna.
"Smrt oziroma minljivost življenja je v našem prostoru še vedno ovita v molk. Ravno tako je prikrita smrt na začetku življenja. Družba zanika obstoj tako majhnih otrok in starši se na začetku najprej borimo za obstoj otroka in ne nazadnje za pravico do žalovanja, ki je tako nesprejeta v družbi, a tako zelo pomembna za življenje naprej," pravi ustanoviteljica in predsednica društva Petra Urek.
V društvu nudijo pomoč, podporo, pripravijo slovo od otroka v porodnišnicah, seznanjajo s pravicami umrlih otrok in njihovih staršev ter se zavzemajo, da se o tej temi spregovori. Izvajajo tudi učne delavnice za zdravstvene delavce in se povezujejo s porodnišnicami. Prav tako se udeležujejo posvetov, izvajajo individualne razgovore in skupna srečanja za družine ...

Spominski parki
Zelo boli dejstvo, da nekateri otroci niso bili pokopani. Starši se sprašujejo: "Kje je moj otrok? Kaj so naredili z njim?" Da bi olajšali bolečino in omogočili staršem dostojen pokop njihovega otroka, so uredili spominske parke po večjih mestih v Sloveniji (nekje so še v nastajanju ). Otroci so tako pokopani, starši pa so dobili mesto, kjer so bližje svojim mrtvim otrokom.
Spominski paketi
"Do potrebe po izvedbi naslednjega projekta nas je zopet pripeljala bolečina in izkušnja ob starših, ki otroka niso pokopali, se niso od njega poslovili in zaradi tega doživljajo dodatne stiske pri soočanju in sprejemanju smrti otroka," je povedala Urekova in dodala, da spodbujajo to, da se starši od otroka poslovijo, ga pogledajo, pestujejo ... Izkušnje so namreč pokazale, kako zelo oteženo je žalovanje za otrokom, ki ga niso želeli videti, fotografirati in si narediti spominov. Spominov je malo, vendar so zelo potrebni.

V ta namen pripravljajo spominski paket, ki vsebuje različne spominke, material za odtis stopala in dlani, spominsko knjižico, album, odejico, knjigo Prazna zibka, strto srce.
"Upamo, da nam bo uspelo realizirati projekt, ki se je pokazal kot zelo pomemben mejnik na poti žalovanja. Le spomini so tisto, kar nam ostane od ljubljenega otroka. Naj jih bo čim več," je dejala srčna mamica Petra Urek, ki je tudi sama utrpela izgubo hčerke.
V društvu se želijo čim bolj približati državam v svetu, ki poskrbijo za družine umrlih otrok med nosečnostjo ali kmalu po rojstvu. Bolečina ob smrti je že tako dovolj močna in še težje je, če ne vedo, kakšen je bil otrok, kje je pokopan ... Vsa ta dejstva otežujejo žalovanje in večajo nerazumevanje okolice do žalujočih staršev.
"Na žalost pa ni dovolj le razumevanje in spremljanje žalujočih, zato je seveda naše delovanje odvisno od finančnih sredstev. Da bomo naše poslanstvo lahko uresničili, potrebujemo pomoč," je dejala Urekova, ki v projekt vlaga veliko časa in energije. V društvu deluje v popoldanskem času. Kot pravi, ta čas namenja preminuli hčerki. Naj ne bo zaman ...
Tudi vi lahko pomagate s finančnimi sredstvi ali predlogi. Transakcijski račun humanitarnega društva Solzice TRR: 02980 - 0254101845.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV