
Unicef pripravlja tudi kampanjo Čiste roke rešujejo življenje, s katero želijo vključiti šolarje kot učinkovite pospeševalce sprememb.
Ob letošnjem svetovnem dnevu umivanja rok, drugem po vrsti, tako opozarjajo, da umivanje rok z milom in vodo, še posebej po uporabi sanitarij in pred pripravljanjem hrane oziroma pred jedjo, pomaga zmanjšati verjetnost okužbe z diarejo za več kot 40 odstotkov in okužbe dihal za skoraj 25 odstotkov. Poleg tega je umivanje rok z milom priporočen ključni ukrep pri preprečevanju okužbe z virusom nove gripe.
Čeprav je milo na voljo v večini gospodinjstev po vsem svetu, v organizaciji opažajo, da je stopnja umivanja rok z milom v ključnih trenutkih le do 34-odstotna.
Kot opozarjajo, so naložbe v zdravstvo, preživetje otrok, izobraževanje, zagotavljanje čiste pitne vode in ustreznih sanitarij ogrožene, če ni zadostnega poudarka na pomenu umivanja rok z milom.
Izboljšani sanitarni in higienski programi skupaj z izobraževanjem o umivanju rok po njihovem mnenju neposredno vplivajo na uresničevanje milenijskih razvojnih ciljev univerzalne osnovne izobrazbe in promoviranja enakosti med spoloma preko večje vključenosti in obiskovanja pouka dečkov in deklic.

Višje stopnje umivanja rok z milom tudi znatno pripomorejo k uresničevanju četrtega razvojnega cilja tisočletja, ki predvideva do leta 2015 zmanjšati umrljivost otrok, mlajših od pet let, za dve tretjini.
V obeležje lanskega svetovnega dneva je bilo sicer vključenih okoli 200 milijonov otrok v 86 državah po svetu, navajajo v Unicefu. Napovedujejo še, da se jim bodo letos pridružili milijoni ljudi v več kot 80 državah sveta.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV