Bibaleze.si

Vzgoja brez prisile

Bilka Baloh

Družina in odnosi

5
02. 09. 2009 09.35

Ustvarjalna vzgoja je oblika čustvenega zdravljenja, pri katerem otroka vzgajajo brez vsake prisile. Kar pa seveda ne pomeni, da ima otrok kontrolo nad starši.

image (28)

Nov pristop k vzgoji

Ustvarjalna vzgoja bo v prihodnosti edini način vzgoje, saj je tretje tisočletje obdobje duhovne rasti, ljubezni in dobrote, ki jo otrok prinese na svet z rojstvom. Tako je trdil ustanovitelj principa ustvarjalne vzgoje, pokojni profesor Peter Savič iz Beograda. V šolski sistem je uvedel dva osnovna principa: ni uporabljal kazni in nagrad, izključil je dresuro in pogojevanje. Njegovo delo nadaljuje Milica Novkovič, ki je tudi avtorica knjige Družinski priročnik. Andreja Blatnik se je s tovrstno metodo seznanila v Beogradu in njuno delo širi v Sloveniji. Z njo sem se pogovarjala za naš spletni portal.

Kakšen je način vzgoje, ki ga uvajate?

Ustvarjalna vzgoja je popolnoma nov princip vzgoje otrok. Večina staršev namreč še vedno uporablja vzgojne metode, ki so družbeno priznane. Za našo vzgojo je značilno, da otroka ne kaznujemo (klasična kazen ali blaga prisila). S kaznovanjem otrok postane agresiven. Drug dejavnik je nagrajevanje. Otrok ne nagrajujemo, da bi naredili določeno stvar. Seveda ga pohvalimo, vendar ne v smislu, da dobi željeno stvar. Rezultat nagrajevanja je pohlepen otrok. Postavili smo lastna pravila, pri katerih je bistven dogovor. Z otrokom se je potrebno veliko pogovarjati in mu določene stvari tudi večkrat razložiti.

Kaj pomeni blaga prisila, ki jo omenjate?

Blaga prisila je, da otroku pogojimo določeno stvar. To pomeni, da mu nekaj vzamemeo in obljubimo nagrado, če bo stvar izpeljal tako, kot smo si to zamislili starši. Tudi to je kazen. Kot sem že omenila to vodi v agresijo, avtoagresijo, bes, jezo. Podobno je tudi, če starši otroke pretirano ščitijo in delajo stvari namesto njih. S takim načinom otrok postane len in se niti ne zaveda, kakšne sposobnosti se skrivajo v njem.

Naj omenim še verbalizem kot ga omenja naša ustvarjalna vzgoja. Otroka ne zatiramo s praznimi besedami, saj si želi, da bi stvar izpeljal do konca, vendar mu včasih ne uspe. Morda je utrujen, drugič mu pade koncentracija, veliko je dejavnikov, zaradi katerih otrok ne pride do določenega cilja. Če ga neprimerno oštejemo, zaradi tega postane lažniv in trmast.

Omenili ste tudi zlorabo učenja s posnemanjem; kaj se skriva za tem?

Zlorabe prihajajo običajno s strani medijev. Naša vzgoja temelji na tem, da otroci sploh niso soočeni s televizijo vsaj do tretjega leta starosti. Otrok namreč preko medijev prihaja do negativnih informacij. In ker je obdobje do tretjega leta za otroka najbolj pomembno, ko vase vsrkava praktično vse iz okolja, so z naše strani televizija in ostali mediji, kot so računalniške igrice, risanke, neprimerna glasba,.... za otroke popolnoma neprimerni in nesprejemljivi. Večina staršev medije uporablja zato, da imajo nekaj časa zase. V resnici pa s tem otroku škodujejo, namesto da bi mu koristili. Otrok se zelo hitro navadi na določene aktivnosti in se s tem samo odmika od svojega izvornega bistva.

 

Kaj pa menite vi? Zapišite na forum.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863