
Kljub vsemu se velikokrat izkaže, da so njegovi prijemi bolj učinkoviti od vaših. V čem je razlika in kaj se lahko naučimo? Primer: ko se je treba zvečer odpraviti spat, malčki pa za to niso še pri volji, ste kot mama še pri volji za pogajanja za nekaj minut, očka pa si otroka brez dodatnega opozorila oprta na ramo in ga odnese v sobo. Za njima se sliši jok, in ko si že mislite, da s spancem na tak način res ne bo nič, se iz sobe zasliši otroški smeh. Pa tiho mrmranje pravljice in nato tišina. Očka zmagovalno pristopica po stopnicah. Kako 'delujejo' očki?

Naj otroci včasih tvegajo
„Zakaj si splezal čez ograjo?“ vprašate otroka. „Ker je tam,“ pravi, čeprav mu prigovarjate, da je nevarno. Otroci želijo tudi kaj poskusiti na lastni koži. In tako mislijo tudi očki, kar seveda ne pomeni, da jim bodo pustili, da se opečejo ob vročem štedilniku. "Mame so do otrok instinktivno zaščitniške, ker so z otrokom dobesedno povezane že vse od nosečnosti. Že takrat so osredotočene na to, da bo otrok zdrav in varen, zato se tveganemu tudi same odpovejo," pravi Rona Renner, voditeljica ameriške radijske oddaje Otroške zadeve. In če se bojiš pasti, se nikoli ne boš ničesar naučil, jo v tem mnenju podpira Kyle Pruett, profesor otroške psihiatrije na Univerzi Yale. Kje je zdrava mera? Tolerirajte to, ob čemer se same kot mame še počutite v redu. Je otrok ob tekanju resnično v življenjski nevarnosti ali pa si bo v najslabšem primeru opraskal koleno? Nekatere mame se tega lotijo tudi tako, da otroke z očkom pustijo same, saj se, čeprav morda z nečim ne strinjajo, zavedajo, da so otroci na varnem.
Očki bolj verjamejo sebi kot strokovnjakom
Mame velikokrat ubogajo nasvete, ki pridejo z vseh strani, očki so kritičnejši in zanje zahtevajo argument. Če ga ta ne prepriča, je vse še vedno stvar dogovora. Saj moški redko tudi vprašajo za smer, če se izgubijo, ženske pa so bolj občutljive, ko se trudijo stvari narediti prav, saj se običajno one počutijo najbolj krive. Nasveti so krasna reč, vse dokler zaupate in se zanesete na lastne občutke, saj sami svoje otroke vendarle najbolje poznate.
Očki se ne spuščajo v podrobnosti
Očki otrokom oblačila velikokrat oblečejo narobe, ker ne najdejo tovarniških etiket, ženske pa gredo še dlje in oblačila tudi stilsko in barvno kombinirajo. A očki se najbolje počutijo, če so otroci na toplem in srečni. Mame so za otroke počutijo tako odgovorne, da mora vedno biti vse popolno in temu, kaj oblečejo otroci, posvečajo več pozornosti kot temu, kaj bodo oblekle same. Ko otroke oblači očka, mu lahko otroška oblačila pripravite ali pa enostavno pustite, da se znajde sam. Pa čeprav bodo oblačila opravljale le svojo prvotno funkcijo, ne pa tudi estetske.

Očki se vedejo kot otroci
Nihče ni boljši v izmišljanju novih igric ali ko je treba zgraditi namišljeni grad, leseno žlico pa uporabiti kot mikrofon. Večina očkov je v tem boljših od mamic. "Tudi za otroke je dobro, da se starši ne obremenjujejo vedno z urniki ali tem, koliko časa traja, da se neka jed skuha, za kar pa je običajno najbolj odgovorna prav mama," pravi Rennerjeva. Časa za norčije mamici ob vsej tej odgovornosti velikokrat zmanjka. Poskusite si z očkom delo razdeliti, če pa vam ga ne uspe spraviti za lonce, si boste nekajkrat na teden pač privoščili čisto preprosto kosilo.
Očki čakajo, preden posežejo vmes
Očka je pod tušem, otrok pa joka. Pogleda ga, da vidi, ali je vse v redu, in če kaže, da ni nič hudega, oče mirno reče, da bo takoj zunaj. Mamica v tem primeru takoj skoči k otroku. Očetje otroke pustijo dlje jokati, tako da so ti včasih že precej iz sebe. Kar se očetom zdi pomembno je, da se otroci svoje težave zgodaj začnejo učiti reševati sami. „Tako jih pripravljajo na življenje,“ pravi Pruett. „Če je videti, da očetom enostavno ni toliko mar za otroke, se motite. Seveda jim je, le govori ne toliko o tem.“ Naslednjič, ko bo otrok jokal zaradi ne tako pomembnega razloga, raje malce počakajte, po Pruettovih besedah je včasih bolje tako za otroka kot za mamo, da svojo zaščitniškost malce omejijo.
Očetje ne pretiravajo
Otroka je treba okopati, a če ta tisti trenutek noče pod curek vode, se bo očka joku izognil tako, da ga bo pred kopeljo še dvakrat požgečkal, ker se želijo očetje izogniti čustvenim bitkam z otroki. „Mame mislijo, 'če me imaš rad, boš to storil,' očetje imajo občutek, da bodo takšno bitko izgubili že na začetku,“ pravi Pruett. Zato iščejo poti, da običajna opravila ne bodo kot izgledala kot bitka za življenje in smrt. Očetje so pri upoštevanju vsakodnevne otroške rutine bolj fleksibilni tudi zato, ker z otroki preživijo manj časa.

Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV