
V zadnjih nekaj letih smo v Sloveniji zabeležili povečano demografsko rast. Čeprav je bilo povečanje rodnosti na vrhu prioritet skorajda vseh političnih strank, je rastoče število malčkov, ki potrebujejo prostor v vrtcu, kljub vsemu presenetilo naše vodilne može in žene. Z uvedbo brezplačnega vrtca za drugega in vse naslednje otroke se je zanimanje za vpis v vrtec med starši, pričakovano, še povečalo. Posledično je zavladala vsesplošna panika, kam z otroki ob prepolnih vrtcih. Zaradi tega so se mnoge občine pospešeno in bolj ali manj uspešno lotile reševanja problematike prezasedenosti vrtcev. Ministrstvo za šolstvo in šport je staršem ponudilo aplikacijo na spletu https://sava.mss.edus.si/webregistri/Default.aspx, preko katere lahko najdejo vrtce s prostimi mesti za vpis svojih malčkov. Po zadnjih podatkih naj bi bilo v Sloveniji še 1765 prostih mest, ki pa seveda niso enakomerno razporejena po državi, saj je v nekaterih občinah povpraševanje po vrtcih občutno manjše kot v drugih.
Po zakonu mora vsaka občina za otroke, ki imajo tam stalno prebivališče, zagotoviti dovolj prostora za vse, ki želijo obiskovati javni vrtec.
Povečana demografska rast je torej stvar, s katero se morajo ubadati občine same ter razporediti finančna sredstva tako, da ostane dovolj tudi za morebitno vzdrževanje in investicije v predšolske vzgojne enote. Ker je zavladala panika, da za mnoge otroke v javnih vrtcih ne bo prostora oziroma bodo na prostor v vrtcu morali dolgo čakati, so starši za prostor zaprosili v več vrtcih hkrati. V Sloveniji nimamo centralnega registra za vpis v vrtec, tako da občine niso imele točne evidence, koliko otrok je resnično brez prostora v vrtcu in koliko je takšnih, ki so morda v enem vrtcu prostor dobili, v drugem pa ne.
Ljubljanski župan obljublja prostor za vse otroke v mestni občini

Čeprav je povpraševanje po ljubljanskih vrtcih največje in naj bi brez prostega mesta ostalo približno 1200 otrok, od tega 600 s stalnim bivališčem v Ljubljani in 600 iz okoliških občin, je ljubljanski župan Zoran Jankovič prvim obljubil prostor v vrtcu. Načelnica oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje mestne občine Ljubljana Marija Fabčič je konec avgusta na novinarski konferenci povedala, da bodo s septembrom in oktobrom zagotovili dodatnih 960 prostih mest za otroke v prvem in drugem starostnem obdobju. Do konca jeseni 2008 bo še dodatnih 134 mest, za katere je že oblikovana čakalna lista, za preostale s čakalne liste in zamudnike pa MOL do spomladi 2009 načrtuje še dodatnih 280 mest, ki jih bodo zapolnili z mobilnimi enotami, ter 280 mest pri koncesijskih ponudnikih. Po izgradnji prizidkov osnovnih šol in samostojnega vrtca v Podutiku pa bo Ljubljana do decembra 2010 pridobila še dodatnih 700 mest.

Tudi mnoge občine v okolici Ljubljane se soočajo s čakalnimi listami za prostor v vrtcih
V občini Grosuplje je na primer v večini vrtcev čakalna doba več kot šest mesecev, tako da veliko otrok iz Grosuplja obiskuje vrtec v Ljubljani, kjer je ponavadi zaposlen tudi eden od staršev.
Načelnica oddelka za družbene dejavnosti občine Domžale Kristina Slapar je povedala, da je na čakalnih listah preko 150 otrok, da pa se število dnevno spreminja, tako da je težko govoriti o točnih podatkih. Starši oddajajo vloge v več vrtcev hkrati, mnogokrat tudi v ljubljanske, v času od prejema negativne odločbe pa do septembra pa jim je lahko že uspelo vključiti otroka v vrtec ali si zagotoviti zasebno varstvo. Tudi občina Domžale je v zadnjih nekaj letih vlagala denar v nove kapacitete, v pripravi pa so tudi novi projekti, kot je gradnja vrtca Preserje in gradnja vrtca pri OŠ Domžale.
Občine in ministrstvo za Šolstvo in šport za nastalo situacijo krivijo drug drugega
Zaradi krizne situacije s pomanjkanjem prostora v javnih vrtcih, v kateri so se znašle mnoge občine z večjimi mesti, naj bi bil glavni razlog za prostorsko stisko poleg demografske rasti, priseljevanja in dnevne migracije tudi novela zakona o vrtcih, ker Ministrstvo za šolstvo in šport ni zagotovilo dodatnih prostih mest. Na ministrstvu na te očitke odgovarjajo, da so vrtci v pristojnosti občin ter da morajo občine same spremljati demografske spremembe in temu ustrezno tudi ukrepati. Upajmo, da se bo ta gordijski vozel razpletel tako, da ne bomo krajše potegnili starši z majhnimi otroki, odgovoren za pomanjkanje prostora v vrtcih pa ne bo nihče, oziroma se bo odgovornost prelagala z enega na drugega. Kot zanimivost naj še omenim, da je v letu 2008 MŠŠ za investicijska in vzdrževalna dela za vrtce namenilo 1.615.999 evrov za celotno Slovenijo, ljubljanskemu županu Jankoviču pa je za letos uspelo iz zasebnih donacij zbrati kar tri milijone evrov za vzdrževalna in investicijska dela za vrtce in osnovne šole.
Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV