Bibaleze.si

Prazniki v varni hiši

Natalija Rus

Družina in odnosi

1
08. 12. 2009 21.00

Za ženske, ki so se zaradi nasilja zatekle v varno hišo in doma pustile marsikaj, kar jim je bilo ljubo, prazniki, zlasti „družinski,“ niso prav veseli. Takrat je občutek osamljenosti in izgube še večji kot sicer.

Prestrašena ženska
Prestrašena ženska
Prestrašena ženskaFOTO: iStockphoto

Kljub temu se veselje ob prihajajočih praznikih (vsaj na videz) v varni hiši ne razlikuje od veselja v drugih „običajnih“ hišah in domovih, pravi Brigita Peršak, vodja v Varni hiši Maribor. Prostore lepo okrasijo, sliši se glasba, smeh, pesem, zadiši po prazničnih dobrotah ... Doslej je bilo vedno tako in bo najbrž tudi letos.

Ženske, ki so se odločile, da jim je dovolj nasilja, udarcev in ponižanja, se pri nas lahko zatečejo v varno hišo, kjer jim poleg strehe nad glavo nudijo tudi strokovno pomoč. V Sloveniji je varnih hiš kar nekaj, žal pa so še vedno prepogosto polne. Ena izmed teh hiš je tudi v Mariboru. Njena lokacija je skrita, saj le tako lahko zagotovijo popolno varnost ženski, ki potrebuje zavetje in varnost. Njena vodja nam je povedala, komu je varna hiša namenjena in kako deluje.

Varna hiša – kaj je in komu je namenjena?

Varna hiša Maribor, ki deluje kot poseben javni socialno varstveni program Centra za socialno delo Maribor, je namenjena ženskam z otroki ali brez otrok, ki preživljajo nasilje v družini in potrebujejo varno bivanje ter strokovno pomoč in podporo za okrevanje od posledic nasilja.

Kdaj in predvsem zakaj je bila ustanovljena?

Ustanovljena je bila konec leta 1996 (prva uporabnica se je v Varno hišo Maribor vselila 25.11.1996) kot odgovor stroke na potrebe žensk, ki so preživljale nasilje in so se v tistem času pridružile prvi uporabniški skupini za samopomoč, ki je delovala na Centru za socialno delo Maribor. Varna hiša Maribor je bila ustanovljena kot neposredna oblika pomoči žrtvam nasilja, ki se pred nasiljem v družini niso imele kam umakniti.

Kako in kdo lahko pride v varno hišo?

Zaradi tajne lokacije varnih hiš je prvi stik ogroženih z našo ustanovo vedno po telefonu. Temu sledi osebno srečanje in dogovor za sprejem, če ogrožena ženska potrebuje strokovno pomoč in začasen umik na varno ter razume in sprejema pravila bivanja v varni hiši. Ženska je lahko v Varno hišo Maribor sprejeta takoj, zadošča le njena izjava, da preživlja nasilje v družini in želi začasen umik na varno.

Prestrašena ženska
Prestrašena ženskaFOTO: iStockphoto

Kakšen je koncept pomoči varne hiše in kaj vse lahko ženskam in njihovim otrokom ponudite?

Naša strokovna ravnanja so usmerjena v zagovorništvo pravic žrtev do nenasilja in varnosti. Z različnimi metodami individualnega in skupinskega psihosocialnega in podpornega svetovanja pomagamo našim uporabnicam premagovati posledice nasilja, predvsem na njihovi intimni, osebni ravni – z našo pomočjo okrevajo od psihosocialnih posledic nasilja - strahu in številnih bojazni, nesamostojnosti, občutka nekompetentnosti in nezmožnosti odločanja o sebi ter o življenju, ki ga želi živeti, najrazličnejših negativnih in zavirajočih čustev. Pomagamo jim prepoznavati dinamiko nasilja in vedenjske vzorce v nasilnem osebnem odnosu (značilno vedenje žrtve in nasilneža, da bi v prihodnje prej prepoznale svarilne znake); podpiramo jih pri doseganju njihovih osebnih ciljev in jim pomagamo pridobiti različne pravice in vire (dohodek, stanovanje, potrebščine za samostojno življenje...). Pomagamo jim v težavah, povezanih z varstvom in vzgojo otrok in reorganizacijo življenja po odhodu od doma ...

Nam lahko poveste več o sami hiši, lokacija je razumljivo tajna, a kakšni so prostori, koliko sob, postelj imate?

V Varni hiši Maribor imamo sedem sob za uporabnice in njihove otroke s skupno 20 posteljami. Uporabnicam in njihovim otrokom so na razpolago še dnevni prostori za različna gospodinjska opravila in druženje (kuhinja, dnevna soba, igralnica, pralnica) ter sanitarije in zunanji prostor – ohišnica oz. vrt.

Koliko časa lahko nekdo, ki potrebuje varnost, ostane pri vas?
V Varni hiši Maribor lahko ženska ostane do največ enega leta.

Kaj pa potem, ko jo zapusti?

V tem času lahko ženska reši večino problemov na osebni ravni, ki so jo pred tem zavirali. Po odhodu iz varne hiše lahko vsaka, ki je v programu pomoči aktivno sodelovala, samostojno biva kjer koli. Nekatere se vrnejo na svoje domove ali k sorodnikom, druge pridobijo nadomestna stanovanja preko različnih razpisov ali zasebnih oglasov , lahko pa se preselijo tudi v materinski dom ali podobno ustanovo, če zaradi neugodnih socialnih okoliščin ne morejo ustrezno rešiti stanovanjskega ter finančnih problemov.

Kdo sodeluje in pomaga ženskam v varni hiši?

V naši ustanovi izvajajo psihosocialno svetovanje za uporabnice in njihove otroke tri strokovne delavke – dve diplomirani socialni delavki ter specialna pedagoginja. Po potrebi se dogovarjamo tudi za ustrezne oblike pomoči, za specifične težave žensk v okviru našega centra za socialno delo ali drugih zunanjih institucij (npr. bolnišnično ali ambulantno zdravljenje odvisnosti, psihoterapevtsko ali družinsko svetovanje, različne oblike pomoči za nenasilno komunikacijo v okviru nevladnih organizacij ipd.)

Kaj svetujete ženskam, ki se znajdejo v stiski, nasilju pa ne vedo kam naj se obrnejo? Kako lahko najdejo varno hišo in zaupajo, da bodo tam varne?

Informacije o obstoječih ustanovah pomoči je mogoče najti na spletnih straneh pod iskalnim pojmom „varna hiša,“ na spletnih straneh Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, Skupnosti centrov za socialno delo, Socialni zbornici. Telefonske številke redno objavljamo tudi v medijih, zloženkah, na plakatih ... Če ne najdejo potrebnih informacij, se žrtve nasilja lahko obrnejo na kateri koli center za socialno delo, kjer bodo dobile vse potrebne informacije za zaščito pred nasiljem ter nujne telefonske številke za klic v stiski ali nujno nastanitev. Ko se ženska umakne v varne prostore in preneha komunicirati z nasilnežem ter stečejo tudi ustrezni postopki prijave nasilja po Zakonu o preprečevanju nasilja v družini, je ženska neprimerno bolj varna kakor med štirimi stenami sama z nasilnežem. Absolutne varnosti pa žal ni mogoče zagotoviti, zato je nujno upoštevati pravila in samozaščitno ravnati tudi v času življenja v varni hiši.

Kaj trenutno bi si želeli oziroma bi v Varni hiši Maribor najbolj potrebovali?

Potrebujemo finančna sredstva za delovanje našega programa pomoči in upamo na nekaj prepotrebnih donacij še pred koncem leta, da bi z njimi pokrili „finančno luknjo“ v našem proračunu. Želimo si, da bi lahko poslovno leto zaključili brez rdečih številk. Ker sta bivanje in strokovna pomoč za ženske v naši ustanovi brezplačna, (ženske prispevajo le minimalni delež k neposrednim stroškom), javnih sredstev pa dobimo le za dobre tri četrtine pokritja potreb, je vsak odziv javnosti in donatorjev več kot dobrodošel. V ta namen posredujemo številko našega tekočega računa, kamor lahko vsi, ki želijo in zmorejo, nakažejo svoje prispevke in nam tako pomagajo plačati nujne račune. Za to se seveda vsem in vsakomur posebej iz srca zahvaljujem! 

TR : 01100-6030304084, sklic 00 3100 - 763202 (za Varno hišo Maribor)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863