Na videoposnetku, ki je vznemiril in pretresel številne, deklica v avtosedežu pade na cesto iz vozečega se avtomobila. Voznik za njimi takoj ustavi, medtem ko ničesar ne opazi voznik avtomobila, iz katerega je padla deklica. Enostavno pelje dalje.
Dogodek je posnela kamera v zadaj vozečem se avtomobilu. Videoposnetek si lahko ogledate tukaj:
Poskrbite za varnost otroka v avtomobilu
Ste prepričani, da se vam ne more zgoditi kaj podobnega? Verjamemo in upamo. Vseeno je lepo zaupati in verjeti, še bolje pa se je prepričati. Zato vedno preverite, ali je resnično poskrbljeno za varnost vašega otroka, in upoštevajte vsa varnostna priporočila za vožnjo.
Preverite, ali znate pravilno namestiti avtosedež in ali ste pravilno pripeti ...
Varnostna priporočila: → otroški sedež mora biti čvrsto pritrjen, → varnostni pasovi so poravnani in dovolj tesno zategnjeni, → varnostni pas ni ob vratu, ampak gre čez otrokovo ramo, → varnostni pas gre čez otrokove boke in → vrata ob sedežu so zaklenjena. Nepravilno pripenjanje in zagrožena kazen: Zakon o varnosti cestnega prometa določa, da mora biti otrok med vožnjo, mlajši od 12 let ali manjši od 150 centimetrov, zavarovan z zadrževalnim sistemom, ki je primeren otrokovi telesni rasti in telesni masi. Predpisana globa za prekršek je 120 evrov. |
● Izberite primeren avtosedež
Otroški varnostni sedež je izjemno pomemben za varnost otroka, zato je pomembno, da izberete pravega. Upoštevajte njegove varnostne značilnosti, udobje, starostno omejitev, težo, pa tudi snovi, iz katerih je narejen, da ne škodijo otroku. Če kupujete rabljen avto sedež, ne pozabite, da tudi za varnostne sedeže velja rok uporabe, ki je praviloma do največ 10 let.

● Upoštevajte navodila
Točno sledite navodilom pri namestitvi avtosedeža in navodil nikar ne zavrzite, saj boste mogoče morali avtosedež ob kakšni priložnosti prestaviti v drug avtomobil. Pravilna namestitev je izjemno pomembna in avtosedež mora biti čvrsto pritrjen. Uporabite lahko tudi Isofix sistem, ki namestitev sedeža olajša in zmanjša možnost napak.
● Otrok naj nima na sebi preveč oblačil
Zimske ali smučarske jakne slecite otroku preden ga položite v avtosedež, saj otrok v njih ni varno pripet. Debela tkanina se ob trku stisne, varnostni pas pa postane nevarno ohlapen. Otroka raje potem pokrijte z odejo.
► Lupinica in oblačila
Dojenček v lupinici je lahko v zimski vreči, ki je namenjena uporabi lupinice in ima tudi luknje za varnostne pasove. To omogoča varno pripenjanje. Vrečo lahko pozneje tudi odpnete, medtem ko boste debel pajac težje slekli.

● Otroka je treba tudi v avtosedežu pravilno pripeti

Varnostni pasovi praviloma potekajo čez sredino ramen in pas ne sme biti previsoko, niti prenizko. Pasovi morajo biti tik ob otrokovem telesu in jih zatisnemo tako, da je vmes prostor za maksimalno en prst. V primeru trka bi preohlapno zapeti pasovi otroško telo preveč zanihali in bi lahko prišlo do poškodb.
Preberite še: Tragične posledice neodgovornega dejanja
● Vrata ob otroku naj bodo zaklenjena
Poskrbite, da bodo vrata ob otrokovem avtosedežu vedno zaprta in da jih ni možno odpreti iz notranje strani oziroma da si jih med vožnjo ne more odpreti sam. Nekateri avtomobili imajo vgrajeno tovrstno zaporo ... Kakor koli – zaklepajte vrata.
● Vožnja z otrokom
Kadar v avtomobilu niste sami in ste odgovorni tudi za otroke, vozite še posebej pazljivo. Poskusite voziti čim bolj tekoče brez naglih sunkov in zaviranj. Enako velja za pospeševanje. Vozite torej umirjeno in potrpežljivo. Otrok se bo tako počutil udobno in bo vožnjo lažje prenašal.
Poskrbite za varnost svojih otrok in tudi za njihovo dobro počutje med vožnjo v avtomobilu. Pa srečno pot!
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV