Bibaleze.si

Vas peče, ko lulate?

M.K./STA

Družina in odnosi

1
14. 08. 2012 07.42

Okužbe sečil so eno najpogostejših vnetnih obolenj. Prav vnetje sečnega mehurja je tisto, ki se pri ženskah pogosteje pojavlja v teh toplih poletnih mesecih. Tovrstno vnetje, ki se imenuje tudi cistitis, se najpogosteje kaže s pogostim in pekočim uriniranjem. Kako si pomagati in kdaj poiskati zdravniško pomoč?

vnetje

 

Kako veste, da imate vnet mehur?

Vnetje mehurja, ki se strokovno imenuje cistitis, se kaže s pogostim in pekočim uriniranjem, nenehnim tiščanjem na vodo (siljenjem na uriniranje, čeprav v sečnem mehurju skoraj ni urina), urin je motne barve in neprijetnega vonja, nekateri pa celo poročajo o sledeh krvi. Včasih se pojavijo krči sečnega mehurja, sicer pa je bolečina vezana na predel nad sramno kostjo – mnoge ženske to zamenjujejo z bolečino v jajčnikih, zato čakajo z obiskom zdravnika. Povišana telesna temperatura ni nujno spremljajoči znak vnetja.

vnetje
vnetje FOTO: iStockphoto

Zakaj se sečni mehur vname?

Sečni mehur se vname zaradi okužbe z eno od bakterij, ki jo imamo v črevesju in jo dostikrat lahko najdemo tudi na koži okrog zadnjične odprtine – najpogosteje gre za bakterijo Escherichia coli. Podatki kažejo, da naj bi se ženske pogosteje okužile kot moški, kar naj bi bilo povezano s krajšim sečevodom in ker imajo zadnjično odprtino in sečnico zelo blizu skupaj.

Kaj bo storil zdravnik?

Za ugotavljanje vnetja sečnega mehurja je potrebna preiskava urina, s katero se ugotavlja prisotnost bakterij. Pred odvzemom seča je treba umiti ali vsaj obrisati spolovilo, ujeti pa je treba srednji curek. Če izvid potrdi prisotnost bakterij, potem se zdravnik odloči za antibiotično zdravljenje, ki – če ni zapletov – traja od tri do pet dni. Po tem je treba ponovno dati urin, da se preveri uspešnost zdravljenja.

Kaj lahko naredimo sami?

Tudi za to, da se obvarujemo vnetja, lahko veliko naredimo sami. Vodja ambulante kliničnega oddelka za urologijo kirurške klinike Bojan Štrus je za STA povedal, da se v poletnih mesecih poveča število žensk, ki imajo vnetje sečnega mehurja. Zato svetuje, da dnevno spijejo od 1,5 do dva litra tekočine, saj se tako spirajo bakterije iz sečnega mehurja. Prav tako so pomembni ustrezna higiena (uporaba mil za intimno nego, nikakor ne z dišečimi, penečimi kopelmi), tuširanje pred spolnim odnosom, skrb za to, da se ne prehladimo (preoblačenje mokrih kopalk, ustrezna zaščita ledvenega dela itd.). Pomagalo pa bo tudi uživanje brusnic, črnega ribeza, borovnic ter čajev iz bezga, šipka, kopriv in kamilic.

Kako je z okužbo sečil pri otrocih?

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863