Bibaleze.si

Otrok se je rodil, velik trebuh pa je še kar tu. Kaj zdaj?

N.R.

Po porodu

6
10. 12. 2023 05.00

Veliko mamic je šokiranih nad izgledom svojega trebuha takoj po porodu. Otrok se je rodil, velik trebuh pa je še kar tu. Včasih celo ni opaziti bistvene razlike pred in po porodu.

strije
Svoj trebuh si lahko predstavljate tudi kot napihnjen balon, ki se počasi, zelo počasi prazni.
Svoj trebuh si lahko predstavljate tudi kot napihnjen balon, ki se počasi, zelo počasi prazni. FOTO: iStock

Takoj po porodu to ni nič nenavadnega. Razlog je povsem preprost: vaše telo potrebuje čas, da se vrne v prvotno obliko. Veliko časa. Večina žensk ima na spodnjem delu trebuha še vedno temno črto, imenovano linea nigra. Vidne so tudi strije, ki so se naredile v času nosečnosti na zadnjici, stegnih, trebuhu ali dojkah. Matere, ki so rodile s pomočjo carskega reza, se morajo sprijazniti z deset centimetrov dolgo brazgotino.

Razlog, da je vaše telo še vedno podobno telesu nosečnice, je, da potrebuje veliko časa.

Svoj trebuh si lahko predstavljate tudi kot napihnjen balon, ki se počasi, zelo počasi prazni. Prav tako je s trebuhom po porodu. Od poroda dalje hormonske spremembe v vašem telesu povzročajo krčenje maternice, ki se počasi manjša na prvotno velikost. 

Tekočina, ki se je med nosečnostjo nabirala v telesu, se počasi izloča z urinom (bolj pogosto hodite na stranišče, v tem obdobju morate tudi veliko piti), s potenjem in vaginalnim izcedkom. Maščoba, ki se je med nosečnostjo kopičila v vašem telesu, začne izgorevati. To gre hitreje, če dojite in zmerno vadite. Vaše telo potrebuje vsaj nekaj tednov, da se prične vračati v prvotno stanje.

Strije in nosečniška črta - linea nigra, pa so vidne nekoliko dlje.

Ni veliko mater, katerih trebuh se takoj po porodu vrne v prvotno obliko.
Ni veliko mater, katerih trebuh se takoj po porodu vrne v prvotno obliko. FOTO: Profimedia

Potrebnih bo kar nekaj mesecev, da bodo strije pričele bledeti in se tanjšati. Izginile pa ne bodo nikoli. Prav tako je potrebno nekaj časa, da izgine linea nigra, lahko pa tudi ostane.

Ni veliko mater, katerih trebuh se takoj po porodu vrne v prvotno obliko, sploh, če ste rodili večkrat. Za večino žensk je potrebnih vsaj nekaj tednov ali mesecev, da jim to uspe. Biti morate potrpežljivi. Rek, ki so ga uporabljale že naše babice, drži: devet mesecev gor in devet mesecev dol. Se pravi, da telo potrebuje prav toliko časa, kot je trajala nosečnost, da se vrne v prvotno stanje. Zato nikar ne pričakujte preveč in do sebe ne bodite preveč kritični.

Kako hitro bo vaše telo spet v formi, kot si jo želite, je odvisno tudi od tega, koliko kilogramov ste med nosečnostjo pridobile in če ste bile med nosečnostjo aktivne. Matere, ki se med nosečnostjo zredijo do 13 kilogramov, prej pa je bila njihova teža normalna, bodo hitreje imele "staro" težo od tistih, ki so se bolj zredile. Prav tako bodo hitreje do želene postave prišle mamice, ki so rodile prvič. Mnogorodke imajo že bolj ohlapne mišice in te potrebujejo več vadbe. Matere, ki ne dojijo, morajo bolj paziti na prehrano, saj ne porabijo toliko kalorij kot matere, ki svoje dojenčke polno dojijo.

Vedite, da vas ima vaš dojenček rad prav takšno kot ste - zanj ste najlepši na svetu! 
Vedite, da vas ima vaš dojenček rad prav takšno kot ste - zanj ste najlepši na svetu! FOTO: iStock

Trebušni pas ali steznik

Med tujimi zvezdnicami je zelo pribljubljen poseben steznik, ki ženski po porodu omogoča, da čim hitreje spet pride do ravnega trebuščka. Kljub temu, da ga zvezdniški ginekologi in pediatri priporočajo, pa ga naši fizioterapevti odsvetujejo. 

Lidija Žgur, fizioterapevtka iz ljubljanske porodnišnice, je v zvezi s tem povedala: "Pri nas vsaki ženski po porodu izmerimo kondicijo trebušnih mišic in preverimo, če je šla vzdolž trebuha mišica preveč narazen. Če se je to zgodilo, priporočamo nošenje trebušnega pasu, ki se ga dobi v vseh specializiranih lekarnah. Ni pa nikjer dokazano, da bi ta pas pripomogel, da se trebuh po nosečnosti vrne v prvotno stanje. Fizioterapevti materam po porodu svetujemo enostavno vajo. Ženska naj zavestno drži trebuh noter, kot to počne, če so ji krilo ali hlače malce pretesne. S tem se v trebušni votlini poveča pritisk in tako lahko sama ustvari nekakšen navidezen "steznik." Nošnje steznika ali trebušnega pasu pa ne priporočamo, razen seveda, kadar gre za druge težave.

Žgurjeva tudi pravi, da je povpraševanje po stezniku veliko in nekatere ženske se zanj tudi odločijo; ker pa je ta "pomoč" trebuhu le pasivna, ne koristi dosti. Ne pozabite, da na prvem mestu ni izgled vašega trebuha, temveč odnos med vami in vašim dojenčkom. Sedaj ste mamica in imate najlepšo vlogo v življenju. Vedite, da vas ima vaš dojenček rad prav takšno kot ste - zanj ste najlepši na svetu! 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855