Če bi ves čas ultrazvočno spremljali razvoj ploda, bi že v njegovem 7. tednu opazili neverjetno aktivnost. To je obdobje, ko se plod začne premikati. Strokovnjaki te zgodnje gibe opisujejo kot celostne, spontane, za njih pa je značilno, da so zelo tekoči, da trajajo kar nekaj časa in se spreminjajo. Vse to naj bi se pri plodu začelo že njegovem zgodnjem devetem tednu, trajalo pa naj bi do otrokovega tretjega meseca starosti, ko gibi postanejo želeni, hoteni.

Ples v trebuhu ali ko se roka dotakne lica
Naše dete je staro približno deset tednov, ko se začne v maternici odvijati prava telovadba – plod se suče okoli svoje osi, se odriva in pleše. Razvoj teh gibalnih vzorcev mu omogoča plodovna voda – plodovnica je tista, ki človeku v najzgodnejšem razvojnem obdobju pomaga osvojiti najosnovnejši gibalni vzorec, to je sukanje telesa v levo in desno. In prav v tem obdobju se plod prvič dotakne z roko svojega lica, dotiku pa se že v naslednjem tednu (11.–12. teden) pridružijo dihanje, odpiranje ust in pretezanje. Kdo bi si mislil, da je že v rosnih osemnajstih tednih sposoben premikati zrkla! Vsi ti gibalni vzorci pa doživijo končno fazo v tako imenovanem drencanju.
Ko plod drenca …
Razvojna pediatrinja dr. med. Tatjana Dolenc Veličkovič opisuje drencanje kot vmesno fazo med spontanimi in hotnimi gibi, ki naj bi se pri plodu začela med 9. in 20. tednom. To je obdobje, ko se razvijejo spontani gibi – dojenček v zmerni hitrosti krožno premika svoje nožice in ročice. Spontani gibi naj bi trajali do otrokovega tretjega meseca starosti, ko pride v ospredje hoteno gibanje – otrok premakne glavo, ramenski obroč in nato celo telo, ker želi nekaj videti ali ker nekaj sliši.
In potem se zgodi rojstvo!
Rojstvo je nadaljevanje vseh funkcij, ki je imel plod, zamenja se samo okolje. Otrok se rodi v tišino – v trebuhu namreč peristaltika, srce in druge funkcije poskrbijo za stalno brnjenje, šumenje in pokanje. Tišina je šok za otrokovo telo. Ne samo, da pride v novo okolje, tudi v trenutku mora začeti sodelovati z živim okoljem. V enem trenutku se mora sosočiti s straši, babico, porodničarjem. Da je porod nekaj izjemnega in veličstnega tako za mamo kot dojenčka, meni tudi francoski porodničar Frederick Leboyer, ki ga je opisal s posebnimi besedami: “Porod je skrivni vrt ženske … je trenutek, ko dekle umre in se rodi zrela ženska."
Razburljiv tretji mesec!
V tretjem mesecu starosti se zgodi za novorojenčka veliko pomembnih stvari. Igra je bila do te starosti vezana na dotik (mama, svoje telo), zdaj pa stopi v ospredje vid. Konec prvega meseca je naš dojenček sposoben fiksirati predmet, konec drugega meseca se obrne na zvok, konec tretjega pa je sposoben slediti gibanju do skrajne lege. To pomeni, da obrne oči čisto na stran, čemur sledita premik glave in celega trupa, s čimer doseže novo lego. Gibi niso več naključni, spontani, pač pa začne naš malček že iz lastne želje premikati ročice in se stegovati za stvarmi. Prav zato je novorojenčkov tretji mesec v koledarju pediatrov zapisan s posebnimi črkami.

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV