Bibaleze.si

Res veste, kje so vaši otroci?

Mateja Kržišnik

Mobilno

0
15. 05. 2012 07.02

Se spomnite svoje mladosti – skakanja ristanca, gumitvista in ravbarjev in žandarjev? Mladost današnjih otrok je drugačna: igre so se preselile na splet, starostna meja uporabnikov računalnika pa je iz leta v leto nižja. Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?

Internet - 1
Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?
Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?FOTO: iStockphoto

Svoboda resda osrečuje, vendar je lahko tudi nevarna!

Tako kot odrasli imajo tudi otroci radi svobodo – in več, kot jo ponuja splet, je najbrž ne moremo najti nikjer drugje. Računalnik je postal okno v svet: ponuja vse informacije in omogoča neizčrpen vir zabave in druženja. Hkrati pa vse uporabnike izpostavlja novim nevarnostim, saj se na različnih omrežjih pojavljajo tudi osebe, ki nimajo dobrih namenov. Zato je vsako opozorilo na mestu.

Preventiva je pogovor z otrokom!

Za varnost otroka pri uporabi računalnika lahko največ naredimo straši, in to s pogovorom. Mnogo otrok ima računalnik v svoji sobi, kar pomeni, da starši morda sploh ne vedo, koliko časa preživi otrok za njim, katera spletna orodja uporablja, katere klepetalnice obiskuje, na katerih socialnih omrežjih ima ustvarjen profil itd. Prav zato je dobro, da imate računalnik v dnevnem prostoru ali kakšnem drugem skupnem prostoru – če ne drugega, boste imeli pod nadzorom čas, ki ga otrok porabi za brskanje po spletu.

Internet - 3
Internet - 3 FOTO: iStockphoto

Na svojem računalniku preverite programe ali izbire varnosti, ki jih ponuja vaš spletni izvajalec storitev, saj morda vključujejo nadziranje/filtriranje. Z otrokom pa se pogovorite o spletnih straneh, ki jih obiskuje.

Policija svetuje:

Slovenska policija svetuje vsem staršem, da zavarujejo sebe, predvsem pa svoje otroke pred zlorabami na internetu. V pogovoru z otokom ga opozorite na to, da:
– pri vstopu v klepetalnico vedno uporabi vzdevek, ki ni njegovo ime;
– ne posreduje svojih podatkov (svojega imena, domačega ali elektronskega naslova, telefona ali mobitela, v katero šolo hodi, kje delate vi, torej njegovi starši ...);
– nikomur ne pošilja svojih slik, tudi z mobilnim telefonom ne;
– se ne dogovori se za srečanje z nekom, ki ga je spoznal prek interneta;
– ne odpira elektronskih sporočil, ki jih prejme od ljudi, ki jih ne pozna;
– naj ne klika na različne povezave, ki jih kdo pripne v elektronsko sporočilo.

Povejte otroku, da vam mora vedno – predvsem pa nujno – povedati, v kolikor bi ga na internetu kdo spravil v neugoden položaj, ga mučil ali nadlegoval. Dobro je vedeti, da imajo nekatere spletne strani možnost blokiranja osebe, s čimer je onemogočen pogovor, oziroma je nadlegovalca možno prijaviti moderatorju spletne strani.

Računalnik naj bo za iskanje informacij, prosti čas preživite zunaj

V dobi informacijske tehnologije si skoraj ne moremo več predstavljati, da otrok sploh ne bi uporabljal računalnika – naj bo za šolo ali za zabavo. Veliko gradiva za domače naloge in seminarske naloge je dostopnega na spletu. A vendarle poskusite omejiti uporabo računalnika na zbiranje gradiva, pisanje seminarskih nalog in podobno. Mnogo je takih staršev, ki ponosno povedo, kako so njihovi otroci vešči računalniških znanj, ne manjka pa tudi takih otrok, ki se znajo pohvaliti z zadnjimi modeli prenosnih računalnikov. Vse lepo in prav, a imejte v mislih, da preživljanje prostega časa na prostem namesto pred televizijo ali računalnikom neprecenljivost, ki ne pomeni samo dobre zaloge svežega zraka.

 

V dobi informacijske tehnologije si skoraj ne moremo več predstavljati, da otrok sploh ne bi uporabljal računalnika – naj bo za šolo ali za zabavo. A prosti čas poskusite preživeti na prostem.
V dobi informacijske tehnologije si skoraj ne moremo več predstavljati, da otrok sploh ne bi uporabljal računalnika – naj bo za šolo ali za zabavo. A prosti čas poskusite preživeti na prostem.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863