''Pitna voda, tekočina brez barve, vonja in okusa, pa je življenjski napoj, brez katerega ne bi preživeli niti tri dni …'' so besede Karin Schnutt.
Ne pijte šele, ko začutite, da ste žejni, kajti takrat gre že za pravo pomanjkanje tekočine v telesu. Poskusite se navaditi, da večkrat na dan naredite požirek ali dva. ''Za naše telo bi bilo idealno, ko bi ves dan pili zmerno, toda v rednih razmikih, saj črevo ne more sprejeti več kot 0,2 l tekočine v 15 minutah. Zato bi bilo nesmiselno v kratkem času popiti vso vodo, kolikor jo potrebujemo, to je liter in pol do dva litra, samo da bi zadostili potrebam po tekočini,'' informira knjiga.
Voda pa ni koristna le za pitje, omogoča vam tudi razgibavanje – plavanje in vodno gimnastiko, s katero krepite mišice, izboljšate dihanje in izgubite odvečne kilograme. Za prijetno počutje v vodi lahko poskrbite v toplicah, jezeru ali morju. Še vedno pa velja staro pravilo, da se takoj po obroku ne plava, da se ne skače v mrzlo morje, če ste se pred tem izpostavljali sončnim žarkom. Tisti, ki radi tečete, lahko to poskusite v plitki vodi in po petih minutah nadaljujete s pravo vadbo v vodi. ''Železno pravilo: globlje ko stojite v vodi, bolj učinkovite so vaje.''
Karin Schnutt poudarja, da kdor veliko pije, živi bolj zdravo ter da boste zaradi pitja vode zaznali le pozitivne učinke. Dva litra na dan naj bi namreč spodbujala prebavo, preprečila zgago in spahovanje, spodbudila očiščevalno kuro telesa, delovanje živčnega sistema in krvnega obtoka, pomagala pri vseh presnovnih funkcijah, krepila srce ... Če boste dovolj pili, se ne boste pritoževali, da se na delovnem mestu ne morete zbrati. Pripadnice ženskega spola se zagotovo zavedate, da voda poskrbi za lepši videz, naravno osvežitev kože ter da lasem vrne sijaj.
Voda ne zdravi le telesa, temveč tudi dušo: ''Blagodejni vpliv vode se izrazi na telesu in duši ter znova vzpostavi notranje ravnovesje. Topla voda sprošča, blaži krče in pomirja. Hladna (tudi menjavanje tople in hladne) pa nasprotno, poživlja, spodbudi krvni obtok, izboljša razpoloženje in pospeši vse telesne funkcije.''
Že Sebastian Kneipp je zaznal zdravilne učinke, ki jih sprožita topla in hladna voda, to je knajpanje: ''Voda je najbolj prvinsko, najimenitnejše in najbolj splošno zdravilo za človekovo telo.'' Schnuttova opozarja, da bodite previdni, upoštevati morate, da se ne smete oblivati z mrzlo vodo, če je vaša koža mrzla. Prav tako tega ne morete početi doma, če nimate termometra za merjenje temperature vode. Hkrati svetuje: ''Med obrokom in terapijo mora preteči več kot ena ura, ne glede na to, ali boste uporabili mrzlo ali toplo vodo.''
Otroci naj pijejo vodo in ne sokove!
Otroci se še prehitro navadijo na okus sladkih pijač in čajev, kar pa seveda ne koristi njihovim zobem. Karin Shnutt svetuje: ''Starši, tešite svojemu otroku žejo že od začetka tako, da mu v stekleničko ponudite prekuhano pitno vodo ali mineralno vodo z malo ogljikove kisline, primerno za prehrano dojenčka. Ko je otrok starejši, postane idealna pijača za vsak dan mineralna voda s sadnim sokom (del soka in dva dela vode).'' Bodite zelo pazljivi, kakšno mineralno vodo bo pil dojenček, priporočljive vrednosti namreč ne smejo preseči: 20 miligramov natrija, 0,02 miligramov nitrita, 10 miligramov nitrata, 1,5 miligrama fluorida, 0,2 miligrama mangana in 240 miligramov sulfata na liter. Knjiga Zdravilna moč vode izpostavlja, da je naravna mineralna voda z manj mineralnimi snovmi in manj ogljikovimi kislinami primerna tudi za nosečnice, doječe matere in malčke.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV