O tem, kakšne so prednosti vadbe z vozički in kako le-ta vpliva na počutje mamice, smo se pogovarjali s strokovnjakinjo Dunjo Gačnik.

Zakaj je koristno, da se mamice odločijo za vadbo z vozički na svežem zraku? Kako poteka takšna vadba?
To je vadba, pri kateri v toplejših mesecih vadimo zunaj na svežem zraku. Poleg vseh koristi, ki jih prinaša vodena in kakovostna vadba ter dobra družba, dodamo še prijetno ter zdravo naravno okolje. Vključuje hitro hojo in počasni tek z vozički. Postanke izkoristimo za ogrevanje in raztezanje. Na primernem kraju pa izvedemo še intervalno vadbo za oblikovanje telesa z uporabo elastike, malih pilates žogic in vozička.
Kaj so prednosti te vadbe, razen to, da ima mamica ob sebi dojenčka, ki je tudi na svežem zraku? Dejansko s tako vadbo lahko mamica naredi nekaj za svoje telo ali je samo nov način telovadbe, ki je prišel k nam iz tujine?
Prednosti so številne, in sicer: vadba na svežem zraku, prisotnost otroka – ni potrebno iskati varstva, prijetna družba drugih mamic, obenem deluje preventivno in sprostitveno. Seveda mamica z njo naredi tudi nekaj zase in svoje telo. Poleg hitre hoje so v vključene tudi vaje za krepitev posameznih delov telesa, ki jih izvaja z elastičnim trakom, pilates žogico in s pomočjo vozička. Pri vadbi sodelujejo tudi mali nadebudneži, z njimi si mamica krepi mišice.
Pripomore tak način vadbe tudi k boljšemu psihičnemu počutju mamice?
Seveda! Pozitivni psihični učinek vadbe je posledica sproščanja endorfinov v možganih med vadbo in po njej, le-ti pa povzročajo občutek sreče, zadovoljstva ter poskrbijo za višji nivo energije.
Je pomembno, kakšen je voziček (da so širša in večja kolesa, da je primeren tudi za gozdne poti, makadam)? Je med vadbo dojenček varen v vozičku?
Skoraj kateri koli voziček je primeren za omenjeno vadbo, vendar svetujem, da izberete takšnega, ki je stabilen. Med hojo in počasnim tekom je dojenček privezan s pasovi vozička, tako kot če bi šli na ''navaden'' sprehod. Nežni tresljaji vozička otroka v prvih mesecih življenja uspavajo in tako omogočajo mamici popolno koncentracijo pri izvajanju vadbe in uživanje v prvih mesecih po porodu.

Kdaj lahko mamica po porodu začne s tako vadbo in ali je naporna?
Mamice se lahko vadbe udeležijo že en mesec po porodu. Ni prenaporna, saj na prvih urah delamo lažje vaje, da postopoma pridobijo kondicijo in da prehitro ne obremenijo svojega telesa.
Koliko časa traja takšna vadba? Kdaj je najbolj primeren čas za njo, dopoldne, ko ni sonce premočno, ali proti večeru?
Vadba poteka od 50 do 60 minut, izvaja se v dopoldanskem času, ko imajo mamice največ časa in energije, pa tudi sonce takrat ni tako močno kot v popoldanskih urah.
Ali lahko vmes med vadbo mamica doji, hrani, previje dojenčka?
Seveda lahko mamica postanke izkoristi tudi za dojenje in previjanje dojenčka.
Ali se na vadbi z vozički stkejo nova prijateljstva?
Med vadbo in aktivno hojo izkoristijo mamice trenutke za komunikacijo z drugimi mamicami. Z njimi si izmenjujejo izkušnje in poiščejo rešitev za težave, ki jih pestijo. Seveda pa se lahko stkejo tudi nova prijateljstva, ki trajajo vse življenje …
Vedno znova pa se mamice sprašujejo, kam se lahko z vozički odpravijo na izlet. Na Facebooku Bibaleze.si so mamice predlagale veliko lokacij. Seznam si lahko natisnete TUKAJ.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV