Bibaleze.si

Vračanje na delovno mesto po porodniškem dopustu

Irena Muhr, Neža Štiglic, Veronika Tumpej

Družina in odnosi

0
14. 12. 2015 08.07

V anketi, ki smo jo na portalu izvedle v mesecu novembru, ste nam mlade mamice zaupale, da vas vrnitev na delovno mesto po končanem porodniškem dopustu zelo skrbi. Poleg skrbi, ali boste zmogle v polni meri opravljati svoje delo in hkrati še skrbeti za družino, vas skrbi tudi, kako bo poskrbljeno za vašega otroka med tem, ko boste ve delale. Pripravili smo vam nekaj odgovorov na vaše skrbi in predlogov za lažje usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.

Facebook
Facebook
FacebookFOTO: Thinkstock
 

Kaj bo z mojim otrokom, ko bom jaz na delu

Do dopolnjenega 1. leta je za otroka zelo pomembno, da je mama ali otrokov skrbnik večino časa ob otroku, saj si v stiski otrok želi, da bi ga ta oseba pomirila. Po 1. letu, pa otrok razvije sposobnost navezovanja na več oseb hkrati. Ločitev od mame mu zato ne predstavlja večje stiske, saj se lahko pomiri ob drugi osebi, na katero je navezan poleg mame. Ena izmed teh oseb je lahko babica ali vzgojiteljica v vrtcu. Za otroka je celo dobro, da po 1. letu preživi čas tudi z drugimi odraslimi osebami izven družine ter z vrstniki. Stik z vrstniki pa otrok dobi ravno v vrtcu, ki s svojim bogatim okoljem spodbuja umski, govorni, čustveni in socialni razvoj vašega malčka. Čas, ki ga otrok preživi v vrtcu, razbremeni tudi vas, vajin skupni čas pa je lahko s tem bolj kvaliteten. Zelo priljubljene aktivnosti za čim bolj aktivno preživljanje čas s svojim otrokom, so: branje otroških knjig, igranje skupnih iger, skupno ustvarjanje, učenje, kuhanje, ukvarjanje s športom, pogovor …

Mame, ki se na svojem delovnem mestu pred začetkom porodniškega dopusta dobro počutijo in se na to delovno mesto po koncu porodniške vrnejo, so bolj zadovoljne s svojim življenjem kot mame, ki se na delo ne vrnejo. Zadovoljna mama pa znatno prispeva k bolj zadovoljnemu otroku, ki se tako lahko hitreje in uspešneje razvija. Zato je slaba vest, ker ste svojega otroka ob vrnitvi na delovno mesto zaupali v varstvo ali pa ga dali v vrtec, povsem odveč.

Ko se vrnem na delovno mesto

Vrnitev na delovno mesto je proces, zato je dobro, da se nanj začnete pripravljati že prej ter se zavedate, da je strah ob vračanju normalen. Vsaka sprememba v nas vzbudi občutke negotovosti in od nas zahteva veliko prilagajanja, kar je lahko zelo stresno. Pri osvežitvi odnosov s sodelavci vam bo pomagala predvsem iskrena, odprta in dvosmerna komunikacija. Med vašo odsotnostjo so se v kolektivu oblikovali novi odnosi, zato si pustite nekaj časa, da se ponovno navadite in vključite v delovno klimo. Pomaga vam lahko, da na primeren način izrazite svoje nestrinjanje, poslušate svoje sodelavce in odkrito izražate svoje občutke in skrbi povezane z odnosi v kolektivu. Porodniški dopust je čas skrbi za otroka in oddiha od službe, hkrati pa tudi popoln čas za premislek o vaših kariernih ciljih in željah. Že pred vrnitvijo razmislite, kaj vam delo pomeni, kaj si na delu želite in kako bi te cilje dosegle in se tako postopoma pripravite na vrnitev. Poskusite ovrednotiti vašo izkušnjo materinstva, ki ni zgolj eno letna delovna odsotnost, ampak vas je obogatila s pomembnimi kompetencami, ki jih lahko učinkovito uporabite tudi v službi. Dobro časovno usklajevanje, premišljena organizacija mnogih obveznosti, sposobnost hitre prilagoditve na spremembe ter tudi večja čustvena zrelost je vsekakor prednost mladih mamic, kar je na delovnem mestu izredno cenjeno. Mlade mamice po vrnitvi s porodniškega dopusta so velikokrat tudi bolj proaktivne in dinamične, kot sodelavci, ki so utrujeni in že nekoliko naveličani vsakodnevne rutine. Dobro je, da med odsotnostjo ohranjate takšno znanje in veščine, ki vam omogočajo lažjo vrnitev na delovno mesto, z novimi sposobnostmi izpopolnjenimi preko materinstva pa boste zelo dobro opremljeni za ponovno opravljanje vašega dela. Pri tem vam bo v pomoč dober odnos z nadrejenim, ki vam lahko olajša usklajevanja dela z družinskim življenjem. Poskušajte se dogovoriti o različnih možnostih prilagoditve kot je prilagodljiv delovni čas, postopno uvajanje v delo ali delo od doma, če narava dela to dopušča. Prav tako je pomembno, da družino in partnerja seznanite z vašimi potrebami in željami, saj vam tako lažje priskoči na pomoč, ko to potrebujete.

Več o vaših pravicah na delovnem mestu si lahko preberete v članku o zakonih.

Teta
TetaFOTO: Thinkstock


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863