Po podatkih Komisije za sprejem otrok (z dne 2. 4. 2009) so želeli starši v šolskem letu 2009/2010 v kamniški vrtec vpisati 548 otrok. Sprejetih je bilo 194, zavrnjenih pa 354 otrok. Nekaj otrok so sprejeli naknadno, na podlagi pritožb. Nekaj staršev je od pogodb odstopilo, saj so medtem za svoje otroke našli drugačno obliko varstva. Odšteli so še tiste, ki niso iz občine Kamnik, in malčke, ki ne izpolnjujejo starostnih pogojev. Gre za še eno nerodno pravilo, saj se otrok, ki bo septembra dopolnil 10 mesecev, ne kvalificira za prijavo v vrtec. Mati, ki se z novembrom vrne v službo, tako ostane brez varstva otroka.

Občina na podlagi izločanja zatrjuje, da je bilo zavrnjenih približno 150 otrok, medtem ko so starši prepričani, da je brez varstva ostalo približno 200 otrok. Vsi ti otroci 1. septembra niso dobili strokovnega varstva usposobljenih vzgojiteljic in vzgojiteljev ter njihovih pomočnic in pomočnikov.
Tako se prenekatera mama in oče sprašujeta, kako je za njunega otroka poskrbljeno v zasebnem, nenadzorovanem varstvu? Bo otrok dobil dovolj tekočine in zdrave hrane? Je stanovanje, v katerem ga pazijo, dovolj varno? Bo ves dan preždel pred televizijskim sprejemnikom? Ga bodo kaznovali z vlečenjem za lase ali ušesa, mogoče celo čim hujšim? Kaj, če se slike njunega otroka znajdejo na svetovnem spletu v kakšni pedofilski mreži? Kaj, če se otrok poškoduje – bo oseba, ki ga čuva, znala poskrbeti zanj? Kaj bo medtem z drugimi otroki? In kaj, če zboli varuška – bo otrok šel v službo z enim od staršev?!
To je samo nekaj vprašanj, ki si jih iz dneva v dan zastavljajo starši, ki so svoje otroke primorani prepuščati nestrokovnemu in nenadzorovanemu zasebnemu varstvu, ki v nobenem primeru ne more nadomestiti stroke in otroku ponuditi vsega, kar mu v institucionalni obliki varstva zagotavlja kurikul za vrtce.
Staršem je župan občine Kamnik Tone Smolnikar kot realno možnost navedel varstvo otrok pri babicah. Starši pa na predlog odgovarjajo z obrazložitvijo, da se je veliko ljudi v Kamnik priselilo od drugod in staršev nimajo v bližini ali pa so še zaposleni. Poleg tega tovrstno varstvo ni uspešen način socializacije otroka.
"Dejstvo je, da bi morale občine v skladu z 10. členom Zakona o vrtcih vsem otrokom zagotoviti institucionalizirano predšolsko vzgojo. Problem je v tem, ker zakon ne predvideva nobenih sankcij, zato vsak počne, kar hoče," pove Nataša Pregl in doda, da se v njihovi občini sicer najraje izgovarjajo na 'hudobno' državo, ki občinam nalaga dolžnosti, sama pa ne prispeva zadostnih sredstev. Argument staršev je tudi, da veliko slovenskih občin uspešno rešuje zadeve, nekatere pa že leta in leta ne (npr. Kamnik, Grosuplje). Poleg tega kamniška občina nikoli ni dala nobene pobude za to, da bi se občine združile in pritisnile na državo, naj spremeni financiranje oziroma zakonodajo.

Peticija zaključena
Starši zavrnjenih otrok, združeni v civilno iniciativo, so 31. avgusta zaključili z zbiranjem podpisov za peticijo. Zbrali so jih več kot 1000 in jih bodo v četrtek, 3.09.2009, skupaj z zahtevo za ureditev problema predali kamniškemu županu. Sledilo naj bi dogovarjanje o rešitvi; po mnenju staršev je najboljša postavitev mobilnega vrtca.
Vaše mnenje nam zaupajte na našem forumu. Če pa se je podobna težava pojavila tudi v vašem kraju, nam to sporočite na naš elektronski naslov bibaleze@pop-tv.si in bomo zgodbo objavili.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV