Bibaleze.si

Vreme prebudilo tudi klope – previdno!

M.K.

Zdrav otrok

0
16. 04. 2013 17.14

Topli žarki so prebudili naravo, igrišča so polna, vse več je sprehajalcev in kolesarjev. Prebudili pa so se tudi klopi in z njimi nevarnost okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa. Veste, kako se zaščititi pred njimi in kako pravilno odstraniti klopa?

Ko se odpravljate na sprehod, ustrezno zaščitite sebe in svoje najmlajše.

 

Kaj pravzaprav je klopni meningoencefalitis?

Klopni meningoencefalitis je resno obolenje osrednjega živčnega sistema, ki se najpogosteje prenaša z ugrizom okuženega klopa. Okužba se lahko prenaša tudi s pitjem okuženega nepasteriziranega mleka, predvsem kozjega, ali uživanjem mlečnih izdelkov.

Bolezen se razvija v dveh fazah ...

Prva faza bolezni se začne približno teden dni po ugrizu klopa in se pokaže z vročino, ki jo navadno spremljajo slabo počutje, bolečine v mišicah in glavobol. Pri večini bolnikov se po vmesnem izboljšanju, to lahko traja od nekaj dni pa do treh tednov, pojavi druga faza bolezni. Slednjo spremljajo visoka temperatura, močan glavobol, lahko tudi tresenje, motnje zavesti in zbranosti, včasih pa lahko pride celo do ohromitve. Bolezen lahko pusti trajne posledice, med katere sodijo močni glavoboli, vrtoglavice, ohromelost, motnje sluha, zmanjšana sposobnost koncentracije, depresija in motnje razpoloženja ter motnje v delovanju avtonomnega živčnega sistema.

Kako se obleči, ko gremo na sprehod?

Pred klopi se boste najbolje zaščitili (ob dejstvu, da se niste cepili) z ustrezno obleko oziroma zaščito. Otroka in sebe pred vsakim sprehodom po gozdu oblecite v svetla oblačila z dolgimi rokavi in dolgimi hlačami. Nikar ne pozabite na pokrivalo za glavo. Enako velja za otroka, ki ga nesete v nahrbtniku, medtem ko dojenčka v vozičku zaščitite z mrežico proti mrčesu. Ne pozabite pa tudi na sredstvo proti klopom (v kremi ali razpršilu). Sprehodu naj vedno sledi temeljit pregled, kjer bodite še posebej pozorni na pregibe, dele za ušesi in intimne dele.

Ko se odpravljate na sprehod, ustrezno zaščitite sebe in svoje najmlajše.
Ko se odpravljate na sprehod, ustrezno zaščitite sebe in svoje najmlajše.FOTO: iStockphoto

Klopa je treba odstraniti celega

Klopa je treba odstraniti celega – če ga boste poskusili izpuliti, bo njegova glavica ostala v koži, to pa lahko povzroči vnetje in gnojenje. Zajedavca boste najlažje odstranili s posebno pinceto, ki je namenjena prav odstranjevanju klopov – primite ga tesno ob koži in previdno izvlecite. Vendar nikar ne hitite; če ga boste hoteli odstraniti sunkovito, je več možnosti, da se bo zatrgal. Če ostane kateri koli del telesa klopa v koži, lahko povzroči ognojitev. V kolikor je v koži ostal rilček, ga poskušajte odstraniti z iglo, zdravniki poudarjajo, da ostanki klopa v koži ne povečujejo možnosti okužbe.

Aromaterapevtka nam je zaupala recept, kako se lahko na naraven način zaščitite pred klopi.
 

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863