Bibaleze.si

VIDEO & FOTO: Vse najboljše, mišek Miki!

J.G.

Malček

0
18. 11. 2008 19.07

18. novembra 2008 je minilo 80 let, odkar je priljubljeni risani junak mišek Miki prvič ugledal luč sveta.

Jaka Racman običajno namesto Mikija zaide v težave.

Leta risanim junakom veliko bolj prizanesejo. Pri 80 letih mišek Miki namreč nima še niti ene sive dlake. Res je, da je bolj okrogel in čokat, pa tudi to, da že desetletja večinoma nosi enaka oblačila, vendar pa je vsemu temu navkljub videti odlično. Drži, da Miki že dve leti ni nastopil na velikem platnu (zadnji film o prisrčnem mišku so posneli za videokasete), vendar njegov nasmejani obraz ostaja med najbolj prepoznavnimi na svetu – poznalo naj bi ga celo več ljudi kot Božička.

Začelo se je z zajčkom

Studio Disney Brothers je bil le eden od mnogih delov animacijskega studia Universal Pictures. Leta 1927 je Walt Disney ustvaril lik, ki mu je nadel ime Srečni zajček Oswald. S svojim okroglim belim obrazkom, velikim smrčkom in plapolajočimi ušesi je takoj požel uspeh in pri Universalu so Waltu naročili, naj pripravi serijo risank.

Ko se je nato leto kasneje Disney srečal z vodilnimi pri podjetju, da bi se pogovorili o novi pogodbi, je zajček še kar ostajal na vrhu lestvic in mladi animator je menil, da se bodo zanj pogoji le še izboljšali. V studiu pa so mu povedali, da so 'vzeli' vse njegove animatorje in si zagotovili vse pravice za Oswalda. Ponudili so mu sicer, da ostane pri njih, a ker bi se v tem primeru moral zadovoljiti z nižjo plačo, je ponudbo odklonil.

Jaka Racman običajno namesto Mikija zaide v težave.
Jaka Racman običajno namesto Mikija zaide v težave.FOTO: Reuters

Rodil se je Mortimer

Disney je pobral svoje stvari in s seboj odpeljal edinega animatorja, ki mu je še ostal zvest, Uba Iwerksa. Skupaj sta se vrnila na delo in si nekaj noči belila glavo s tem, kako bi lahko ustvarila lik, ki bi nadomestil srečnega zajčka. Oswaldu sta skrajšala ušesi, mu malo 'obložila' pas in spremenila zajca v – miška.

Mišek je dobil ime Mortimer, a se to ime ni obdržalo. Obstaja kar nekaj zgodb o tem, zakaj je temu tako. Najbolj priljubljena pa je tista, da je zadnjo besedo morala imeti Waltova žena. Ime ji je bilo tako nadležno, da je predlagala drugo. In kmalu je bil mišek Miki pripravljen, da prvič osvoji srca javnosti.

Še nikoli slišano

Prvi dve risanki z Mikijem sta ostali neopaženi. Nato pa se je Walt odločil za drugačen pristop. Ustvaril je risanko „Steamboat Willie“. Navdušila je z nečim, kar je bilo v tistem času popolna novost – dodali so ji glasbo in zvočne učinke. Animirani film so premierno prikazali 18. novembra 1928 v New Yorku in takoj je postal uspešnica.

A studio Disney Brothers ni počival na lovorikah. Sledilo je še nekaj risank in do konca leta je Miki že postal modna muha. In to ne enodnevnica. Ni trajalo dolgo, ko je Walt pokazal svetu tisto, kar mu je šlo zares dobro od rok: trženje. Hitro je postavil na trg linijo izdelkov s priljubljenim miškom, nato pa so v dveh letih odprli še Klub miška Mikija za otroke.

Mikijeva preobrazba

Sedem let kasneje je mladi animator Fred Moore Mikija prvič poslal na preobrazbo. Prej so animatorji miška risali kot skupek krogov, kar je omejevalo njegovo gibanje. Moore pa mu je narisal hruškasto telo, zenice, bele rokavice in krajši smrček. Tako je postal še bolj prikupen. Istega leta je Miki prvič zaživel v barvah in film, v katerem se je to zgodilo, naj bi kritiki še danes imeli za pravo umetnino.

Do leta 1937 je studio Disney letno izdal približno 12 risank o Mikiju, glas pa mu je posodil kar Walt sam. Miki je v tem času postal nogometni as, lovec, krojač in skladatelj. Kužka Plutona je rešil pred konjedercem, se z avtom zaletel v skedenj, zamujal s plačilom najemnine, se vpisal v vojsko, zarubili so mu hišo in ljubezen Mini so mu večkrat speljale barabe, a je nato vedno znova osvojil njeno srce. Ker risanka ni bila tako resna, so ustvarjalci lahko uporabljali tudi besedne igre, vendar pa so zaradi otrok vedno pazili, da je Miki ostal moralen. Tako se je v težavah in nemogočih položajih vedno znašel Jaka Racman.

30 let počitnic

Do 50. let prejšnjega stoletja je mišek že imel svoj zabaviščni park, strip v časniku in Klub miška Mikija. To je bila uspešna oddaja na televiziji, v kateri so svojo pot slave začeli najstniški zvezdniki, tudi Annette Funicello in Justin Timberlake. Vendar so miška kmalu v ozadje potisnili Disneyjevi celovečerni filmi, na primer Bambi in Trnuljčica.

Leta 1953 je izšla risanka The Simple Things, nato pa je bil mišek kar tri desetletja brezposeln (ali lepše rečeno, na počitnicah). Nato se je zopet pojavil v božično obarvani risanki Mickey's Christmas Carol. Kljub njegovi delni upokojitvi so miškova ušesa še vedno ena najslavnejših kulturnih ikon 20. in 21. stoletja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863