Zakaj novorojenček tako lepo diši?
Mnoge mamice priznajo, da lahko ure in ure vohajo dojenčka, saj tako lepo dišijo. Strokovnjaki so ugotovili, da je to povsem naravno, mame lahko vohajo ta specifičen dojenčkov vonj kar nekaj tednov po rojstvu. Menijo, da je ta vonj rezultat delovanja lojne žleze na glavi in obrazu. Prepričani so, da ima velik vpliv na ta vonj tudi hrana, ki jo zaužije doječa mama.

Ali otrok lahko že v maternici razlikuje sladek, kisel ali slan okus?
Čutila za okus se razvijajo med 13. in 15. tednom nosečnosti in omogočajo plodu, da okusi sladko, slano in kislo že v maternici. Vonji in okusi vsega, kar mama poje, se nahajajo v plodovnici in zato dojenček dejansko lahko zazna vse, kar mama poje.
Še več, otrok se bo spomnil vseh okusov iz maternice in bo to vplivalo na kasneje, ko boste uvajali gosto hrano. Raziskovalci so ugotovili, če mama v zadnjem trimesečju ali med dojenjem pije štirikrat dnevno kozarec korenčkovega soka, bo njen dojenček ta okus oboževal od prvega dne, ko ga poskusi. Dojenček zelo rad je sadje, če ga je ženska med nosečnostjo redno uživala.
Ali mamino razpoloženje vpliva na otroka, ki ga nosi pod srcem?
Počutje ženske med nosečnostjo ima velik vpliv na otroka, ki ga nosi pod srcem. To se kaže v njegovem gibanju. Ko ženska v veselem pričakovanju gleda čudovit film, dojenček v maternici maha z rokami, ko pa je na sporedu žalosten film, se umiri tudi drobceno bitjece v maternici. Na otrokovo gibanje v maternici imajo velik vpliv tudi stres, žalost in jeza.

Zakaj imajo novorojenčki modre oči?
Barva oči se deduje in je posledica količine pigmenta melanina, ki ga proizvajamo. Ljudje, ki ne proizvedejo dovolj tega pigmenta, imajo modre ali sive oči, tisti, ki pa ga imajo so rjavooki. Po rojstvu se proizvaja zelo malo melanina, ne glede na genetiko, zato ima večina dojenčkov modro-sive oči. Oči zbirajo melanin tako, da so izpostavljene svetlobi. Dojenčki okrog šestega meseca dobijo pravo barvo oči, katera se potem le redko spremeni.
Zakaj se z dojenčkom starši pogovarjajo s smešnim glasom?
Pri pogovoru z dojenčkom večina mamic in očkov spremeni glas in je nekako smešen ter čuden. Strokovnjaki so ugotovili, da dejansko tako ta drobna bitja bolj razpoznavajo besede in tako tudi bolj pritegnemo njihovo pozornost.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV